Αυτή η Παρί μπορεί να το πάρει!

Μεγάλο διπλό στο Μόναχο

Η εκδίκηση για τον χαμένο τελικό του 2020 είναι κάτι παραπάνω από εφικτή! Ούσα τρομερά κυνική, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-2 της Μπάγερν σε ένα σπουδαίο ματς στο Μόναχο και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League.

Μεγάλο ματς από Εμπαπέ και Νεϊμάρ, που είχαν από δύο γκολ και δύο ασίστ αντίστοιχα, με τους Βαυαρούς να πληρώνουν την απουσία του Λεβαντόφσκι.

Το πρώτο ημίχρονο έμοιαζε με την απόλυτη φαντασίωση κάθε ποδοσφαιρόφιλου. Μέχρι το 2ο λεπτό η Μπάγερν είχε ήδη δοκάρι με κεφαλιά του Τσούπο-Μότινγκ, όμως στο 3’, στην πρώτη της επίθεση, η Παρί προηγήθηκε με σουτ του Εμπαπέ που απέτυχε να σταματήσει ο Νόιερ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 10’, όμως ο Νάβας είπε «όχι» στον Μίλερ από κοντά, ενώ ένα δίλεπτο αργότερα ο Ντράξλερ είδε να ακυρώνεται γκολ του για οφσάιντ. Οι Βαυαροί απείλησαν ξανά αλλά είδαν τον Κοσταρικανό τερματοφύλακα της Παρί να νικά Γκορέτσκα και Παβάρ μεταξύ 19’ και 20’, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε το δεύτερο γκολ των Παριζιάνων!

Μετά από κόρνερ που δεν έφερε κάτι καλό, ο Νεϊμάρ σέντραρε και βρήκε τον ξεχασμένο Μαρκίνιος, που ήταν ψύχραιμος απέναντι στον Νόιερ και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Εντέλει, οι πρωταθλητές Ευρώπης βρήκαν γκολ πριν το ημίχρονο, με τον Τσούπο-Μότινγκ να σκοράρει εις βάρος της παλιάς του ομάδας με δυνατή κεφαλιά στο 37’.

Όποιος περίμενε ότι ο ρυθμός θα έπεφτε στο δεύτερο μέρος, γελάστηκε. Στο 52' Νεϊμάρ και Ντι Μαρία έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία από κοντά, κάτι που το πλήρωσε η ομάδα τους, καθώς στο 60' ο Μίλερ ισοφάρισε με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Κίμιχ.

Και η χαρά των Γερμανών πάντως δεν κράτησε πολύ. Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση στο 68', ο Εμπαπέ... χόρεψε τον Μπόατενγκ και άφησε άγαλμα τον Νόιερ με συρτό σουτ, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η rekordmeister άργησε να αντιδράσει, με τους Αλάμπα και Μίλερ να είναι άστοχοι στα τελευταία λεπτά. Κάπως έτσι, το αήττητο σερί στο Champions League έσπασε μετά από 19 ματς, με την ομάδα του Φλικ να χρειάζεται υπέρβαση στο Παρίσι την επόμενη εβδομάδα.

MVP: Δύσκολη η επιλογή. Δύο τα γκολ του Εμπαπέ, άλλες τόσες οι ασίστ του Νεϊμάρ, όμως τον τίτλο θα τον πάρει ο τρομερός Κέιλορ Νάβας, που με τις επεμβάσεις του κράτησε την ομάδα του ζωντανή. Αν ήταν άλλος στη θέση του, πιθανότατα θα είχαμε άλλο σκορ στο Μόναχο.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Μπάγερν Μονάχου (Χ. Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Σούλε (42’ Μπόατενγκ), Αλάμπα, Ερναντέζ, Γκορέτσκα (33’ Ντέιβις), Κίμιχ, Σανέ, Μίλερ, Κομάν, Τσούπο-Μοτίνγκ.

Στον πάγκο: Νούμπελ, Μαρτίνεθ, Σαρ, Νιανζού, Μουσιάλα.

Παρί Σεν Ζερμέν (Μ. Ποτσετίνο): Νάβας, Νταγκμπά, Μαρκίνιος (30’ Ερέρα), Κιμπεμπέ, Ντιαλό (46’ Μπάκερ), Ντανίλο, Γκέιγ, Ντι Μαρία (71’ Κεν), Νεϊμάρ, Ντράξλερ, Εμπαπέ.

Στον πάγκο: Ρίκο, Λετεγιέ, Κέρερ, Σαράμπια, Πεμπελέ, Γκαρμπί, Ναγκερά, Καμαρά.