Βαλένθια-Τσέλσι: Παράταση στην πρόκριση

Μοιρασιά στην Ισπανία με την αγωνία να κορυφώνεται στην τελευταία αγωνιστική

Ισόπαλη 2-2 αναδείχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Βαλένθια και την Τσέλσι στην Ισπανία. Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στους 8 πόντους και η προκρίσεις θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

Στο 40’ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Σολέρ, όμως στην αμέσως επόμενη φάση οι «μπλε» ισοφάρισαν με το συρτό σουτ του Κόβατσιτς, το οποίο καταγράφηκε ως το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας.

Ιδανική εκκίνηση στο δεύτερο μέρος για τους παίκτες του Λάμπαρντ, που πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με την κοντινή προβολή του Πούλισικ (αφού έγινε χρήση του VAR για πιθανό οφσάιντ). Η Βαλένθια πίεσε στα επόμενα λεπτά, έχασε πέναλτι με τον Παρέχο, όμως τελικά πήρε το βαθμό με το… απίθανο γκολ του Γουάς στο 82- στο οποίο φέρει ευθύνη ο Κέπα.

Μελανό σημείο ο σοβαρός, όπως φάνηκε, τραυματισμός του Άμπραχαμ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον ποδοσφαιριστή της Τσέλσι να αποχωρεί με κλάματα από τον αγωνιστικό χώρο.

Το ματς:

Ήθελε το… ηλεκτροσόκ για να ξυπνήσει και ευτυχώς για την ίδια, το έκανε γρήγορα. Παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε δυνατά, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, η Τσέλσι έβλεπε σταδιακά – από το 30’ και μετά – να χάνει τα ηνία.

Η Βαλένθια πήρε μέτρα στο γήπεδο, απείλησε και τελικά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με την κοντινή προβολή του Σολέρ στο 40’. Και… ξαφνικά η Τσέλσι ξαναπήρε τα πάνω της. Στα επόμενα δευτερόλεπτα, πριν αρχίσουν τα πόδια να βαραίνουν, βγήκε στην επίθεση και χάρη στο όμορφο συρτό σουτ του Κόβατσιτς, έφερε γρήγορα το ματς στα ίσα. Στην τελευταία σημαντική στιγμή του ημιχρόνου, ο Άμπραχαμ τραυματίστηκε σοβαρά και το ματς διεκόπη για λίγα λεπτά.

Iδανικό ξεκίνημα για τους «μπλε» και στο δεύτερο μέρος, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά βρήκαν και το δρόμο προς τα δίχτυα. Μπορεί να χρειάστηκε η χρήση του VAR στη φάση που ο Πούλισικ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως σημασία έχει ότι το γκολ μέτρησε και ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του Λάμπαρντ.

Η τύχη ήταν πλέον με  το μέρος της. Φάνηκε από τις χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων, φάνηκε και από την αποτυχημένη εκτέλεση πέναλτι τους – για την ακρίβεια, την εξαιρετική επέμβαση του Κέπα (65’). Η αλήθεια είναι πως η Τσέλσι ταλαιπωρήθηκε αρκετά στα επόμενα λεπτά… Κάποια στιγμή λοιπόν, ήταν αναμενόμενο, ότι η τύχη θα της γύριζε την πλάτη. Στο 82’ συγκεκριμένα, όταν ο Γουάς έφερε με απίστευτο τρόπο το ματς στα ίσα και στέρησε από τους Λονδρέζους την… πρόωρη πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βαλένθια: Σίλεσεν, Ζομέ Κόστα, Παουλίστα, Γκαράι, Γκαγιά, Φεράν Τόρες (74’ Κοκλέν), Παρέχο, Γουας, Κάρλος Σολέρ (78’ Λι), Ροντρίγκο (67 Γκαμεϊρό), Μάξι Γκόμες

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ζούμα, Κρίστενσεν, Τζέιμς, Ζορζίνιο (72’ Έμερσον), Καντέ, Κόβασιτς, Γουίλιαν (80’ Μάουντ), Άμπραχαμ (46’ Μπατσουαγί), Πούλισικ

Πηγή: england365.gr