Δεν το «καθάρισε» και ζει με το άγχος η Μπαρτσελόνα! (vid)

Όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική για τη 2η θέση του ομίλου

Δεν το «καθάρισε», τα χρειάστηκε στο φινάλε και ζει με το άγχος η Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Τσάβι «κόλλησε» απέναντι στην Μπενφίκα (0-0), η οποία έχασε μυθική ευκαιρία στο φινάλε για να κλέψει τη νίκη και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική.

Οι Καταλανοί ναι μεν είναι στο +2 από τους Πορτογάλους, αλλά παίζουν την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της αδιάφορης Μπάγερν Μονάχου και η Μπενφίκα (που κλείδωσε τουλάχιστον την τρίτη θέση) υποδέχεται την ουραγό Ντινάμο Κιέβου.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Τσάβι έδειξε καλύτερη εικόνα, πίεζε αρκετά και είχε τις περισσότερες φάσεις. Στο 35’ ο Οταμέντι σκόραρε ένα εκπληκτικό γκολ με σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο όμως ακυρώθηκε γιατί από την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα είχε περάσει άουτ. Στο 43’ ο Ντεμίρ έκανε ένα πολύ όμορφο πλασέ, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος ακριβώς όπως άρχισε το παιχνίδι.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε το ματς και στο δεύτερο 45λεπτο, με τους «μπλαουγκράνα» να πιέζουν και την Μπενφίκα να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Οι Καταλανοί είχαν την συντριπτική κατοχή, έπαιζαν στο μισό γήπεδο τους φιλοξενούμενους που επιθετικά δεν απειλούσαν. Ο Αραούχο βρήκε γκολ αλλά δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος, ο Βλαχοδήμος με μεγάλη επέμβαση στον Ντε Γιονγκ κράτησε το μηδέν και λίγο έλειψε να πάθουν το εγκεφαλικό, όταν ο Σεφέροβιτς πέρασε στο 93' και τον Τερ Στέγκεν αλλά αστόχησε σε κενή εστία για να σφραγίσει το 0-0 και να στερήσει μια μεγάλη νίκη στην Μπενφίκα!