Δεύτερος όμιλος: Βρήκε τον… Μεσία της η Μίλαν, σπρώχνει την Ατλέτικο εκτός Ευρώπης (vids)

Συνεχίζει καυτή η Λίβερπουλ

Έκανε το θαύμα του ο… Μεσίας!

Ο Βραζιλιάνος στην πρώτη συμμετοχή της καριέρας του στο Champions League, λύτρωσε τη Μίλαν που απέδρασε με τη νίκη από την έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης (0-1) και μένει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης, ρίχνοντας τους «ροχιμπλάνκος» στην τελευταία θέση του ομίλου.

Την ίδια ώρα, η Λίβερπουλ επικράτησε 2-0 της Πόρτο και έκανε το 5/5, με τον Τσιμίκα να ξεκινάει βασικός και να γίνεται αλλαγή στην επανάληψη για να μπει ο Ρόμπερτσον, με τους Πορτογάλος να κρατάνε την τύχη στα χέρια τους για τη δεύτερη φάση, ψάχνοντας νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Ατλέτικο για να προκριθεί.

Στο «Wanda Metropolitano» ο ρυθμός ήταν κακός. Οι δύο ομάδες έδειχναν σαφή διάθεση να πάνε με το 0-0 όσο περισσότερο μπορούσαν, αφού οποιοδήποτε ρίσκο μπορεί να απέφερε ένα γκολ από τον αντίπαλο και τα πράγματα θα γίνονταν ζόρικα. Οι φάσεις λιγοστές μπροστά στις δύο εστίες, η Ατλέτικο ανώτερη στα σημεία και η Μίλαν να ψάχνεται κυρίως στην κόντρα-επίθεση.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, όμως, η Μίλαν άρχιζε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, να απειλεί και να φορτώνει παίκτες στην αντίπαλη περιοχή, αφού αν έμενε το 0-0 θα έμενε οριστικά τέταρτη και εκτός Ευρώπης. Φουλ πίεση από τους φιλοξενούμενους, χαμένη ευκαιρία του Ζλάταν στο 86’ και στα… καπάκια ο Μεσίας στην πρώτη του συμμετοχή στο Champions League, νίκησε με καρφωτή κεφαλιά τον Όμπλακ για το 1-0 που παρέμεινε ως το φινάλε, με την Ατλέτικο να την πατάει που σε ένα ακόμη ματς πήγαινε για το μηδέν σε άμυνα και επίθεση.

Στο «Άνφιλντ» τα πράγματα ήταν πιο απλά. Το πρώτο μέρος είχε φάσεις εκατέρωθεν, ίσως και οι καλύτερες να ήταν για την Πόρτο που αδυνατούσε να βρει το γκολ. Ο Μανέ σκόραρε αλλά ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος.

Η Λίβερπουλ παρότι έπαιζε με αλλαγές δεν έμοιαζε να συμβιβάζεται με την ισοπαλία και να χαλάσει το απόλυτο, μπήκε… γκαζωμένη στο δεύτερο μέρος και καθάρισε το ματς. Ο Αλκάνταρα στο 52ο λεπτό με απίθανο φαλτσαριστό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα εκεί που δεν… έβγαινε για το 1-0 και ο Σαλάχ στο 70’ πρόσθεσε άλλο ένα «τεμάχιο» στα στατιστικά του για το τελικό 2-0 και το 5/5 των «reds».