Έκοψε τον «γόρδιο δεσμό» στο 86' η Ρεάλ Μαδρίτης!

Πέρασε δια.. πυρός και σιδήρου

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα βρήκε «σκούρα» για κάτι παραπάνω από 80' κόντρα στην Αταλάντα, η οποία ο έπαιζε με δέκα παίκτες από το 17', ωστόσο χάρη στο εξαιρετικό τέρμα του Μεντί (86'), έκοψε τον «γόρδιο δεσμό» και πήρε τη νίκη 0-1.

Αποτέλεσμα με το οποίοι οι Ισπανοί έκαναν το πρώτο και καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League, έχνοντας πλέον ένα σαφές προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού στην Μαδρίτη σε δύο εβδομάδες.

Το ματς:

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με αργό ρυθμό και πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή, με την Αταλάντα πάντως να δείχνει μεγαλύτερη διάθεση να επιτεθεί, κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα. Όμως, αρκετά νωρίς στο παιχνίδι άλλαξαν οι ισορροπίες, καθώς στο 17', ο Φρόλιερ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Βινίσιους, ο οποίος έβγαινε στην αντεπίθεση. Απόφαση που πάντως κρίνεται κάπως τραβηγμένη, καθώς ο Βραζιλιάνος επιθετικός έκανε κίνηση προς τα πλάγια.

Για να δούμε την πρώτη καλή στιγμή, χρειάστηκε να περιμένουμε μέχρι το 25', όταν ο Νάτσο μετά από εξαιρετικό «σλάλομ» από τα αριστερά, έστειλε την μπάλα λίγο έξω από αρκετά πλάγια θέση. Πέντε λεπτά αργότερα η... ατυχία χτύπησε ξανά τους Ιταλούς, με τον Ζαπάτα να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού.

Το παιχνίδι «άναψε» προς το τέλος του πρώτου 45λεπτου, με τους Ισπανούς να δημιουργούν τέσσερις φάσεις από το 38' και μετά, στις δύο από αυτές μάλιστα έφτασαν μια... ανάσα από το γκολ, με τον Βινίσιους στο 39' και τον Κασεμίρο στο 45+1', με τον Γκολίνι και στις δύο περιπτώσεις να βγάζει εντυπωσιακά.

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους «μερένχες» ναι μεν να έχουν συντριπτικά υπέρ τους την κατοχή, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά τους Ιταλούς που αμύνονταν εξαιρετικά, ενώ μάλιστα ήταν και επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Η Ρεάλ απείλησε με κάποια μακρινά σουτ των Μόντρις στο 48' και 65, αλλά και του Κρόος στο 57' και 79', με μοναδικό κέρδος κάποια κόρνερ. Από μία τέτοια στημένη φάση προήλθε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με την μπάλα να καταλήγει στον Μεντί αρκετά έξω από την περιοχή των «μπεργκαμάσκι», με τον Γάλλο να «ζυγίζει» το σουτ και να νικάει με πανέμορφο πλασέ τον Γκολίνι.
Αταλάντα (3-4-1-2): Γκολίνι-Τολόι, Ρομέρο, Τζιμσίτι-Μέλε, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Γκόσενς-Πεσίνα -

Ζαπάτα (30' Πάσαλιτς), Μουριέλ (56' Ίλισιτς).
Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Κουρτουά-Λούκας, Νάτσο, Βαράν, Μεντί-Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος-Ασένσιο, Ισκο, Βινίσιους (57' Μαριάνο).