Έμεινε ζωντανή η Σάλτσμπουργκ

Οι αυστριακοί έκαναν ταυτόχρονα και άλμα για την 3η θέση...

Η Ζάλτσμπουργκ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Λοκομοτίβ Μόσχας κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης. Οι αυστριακοί έκαναν ταυτόχρονα και άλμα για την 3η θέση, σε περίπτωση που δεν καταφέρουν να πάρουν μια από τις δύο πρώτες θέσεις.

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Μπερίσα σταμάτησε στο σώμα του Τσόρλουκα, ενώ στο 18΄ακυρλωθηκε σωστά το γκολ του Μπερίσα για οφσάιντ και στο 22’ μετά από κόρνερ του Ζομποζλάι, ο Ραμάλιο έβαλε την προβολή από κοντά αλλά αστόχησε. Και τελικά στο 28ο λεπτό η Ζάλτσμπουργκ έφτασε στο γκολ. Το σουτ του Μουεπού βρήκε στα σώματα, στη συνέχεια έγινε κάτοχος της μπάλας ξανά κι έδωσε στον Μπερίσα, που σκόραρε με κοντινό πλασέ για το 0-1.

Μάλιστα στο 31ο λεπτό το σουτ του Μουεπού πέρασε μόλις έξω, όπως κι εκείνο του Κοϊτά στο 35’ και στο 39’ το σουτ του Μουρίλο κόντραρε στον Ζομποζλάι και στην επαναφορά ο Ζε Λουίς έκανε νέο σουτ αλλά ο Στάνκοβιτς έσωσε.

Και στο 41’ μετά από λάθος λίγο έξω από την περιοχή, ο Κοϊτά βρήκε με τη μία το Μπερίσα, ο οποίος σούταρε με τη μία από αριστερά κι έκανε το 0-2.

Στο 49ο λεπτό το σουτ του Κοϊτά πέρασε και πάλι λίγο έξω, ενώ στο 60’ ο Στάνκοβιτς είπε όχι σε σουτ του Ζε Λουίς από το ύψος του πέναλτι.

Στο 73ο λεπτό ο Γκιλιέρμε απέκρουσε το σουτ του Γιουνούζοβιτς ενώ στο 78’ ο Ραμάλιο έκανε πέναλτι στον Ζε Λουίς και ο Μίραντσουκ το εκτέλεσε  εύστοχα για το 1-2.

Ωστόσο στο 81’ ο Μουρίλο έκανε τραγικό λάθος, ο Αντεγένι έκλεψε, έκανε την κούρσα από το κέντρο και πλάσαρε ιδανικά για το 1-3. Στο 83’ ο Γκιλιέρμε έσωσε μετά από σουτ του Μουεπού και στο 86ο λεπτό, ο Ντάκα έχασε απίθανη ευκαιρία, σχεδόν σε κενό τέρμα.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Γκιλιέρμε, Ζιβογκλιάντοβ (84’ Ριμπτσίνσκι), Τσόρλουκα, Μουρίλο, Ραΐκοβιτς (46’ Ιγκνάτιεβ), Λισακόβιτς (46’ Μούκιν), Λίστσοβ (46’ Μίραντσουκ), Ρίμπους, Μαγκέεβ, Ζε Λουίς (90’ Καμανό), Έντερ

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Στάνκοβιτς, Ούλμερ, Βέμπερ, Ραμάλιο, Κρίστενσεν, Γιουνούζοβιτς, Ζομποζλάι (77’ Ντάκα), Μουεπού, Καμαρά (69’ Σούσιτς), Κοϊτά (70’ Αντεγέμι), Μπερίσα (90+3' Ονγκουενέ)