Έχει κάνει... εξοχικό το Παρίσι η Γιουνάιτεντ!

Τεράστια νίκη για την ομάδα του Σόλσκιερ

Τεράστια εμφάνιση από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που πέρασε με 1-2 από το «Parc des Princes» απέναντι στην αναιμική για ακόμα ένα μεγάλο παιχνίδι, Παρί Σεν Ζερμέν. Οι «κόκκινοι διάβολοι» του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ εμφανίστηκαν όπως θα έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο, μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και δεν επέτρεψαν στιγμή στους Παριζιάνους να επιβεβαιώσουν τον τίτλο του φαβορί.

Μέτρια εμφάνιση για την περσινή φιναλίστ Παρί Σεν Ζερμέν που είδε τη Γιουνάιτεντ να φεύγει και πάλι με τη νίκη από τη Γαλλική πρωτεύουσα όπως και πριν από δύο χρόνια και την επική πρόκριση που πέτυχαν οι Άγγλοι.

Η Παρί είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 12' με σουτ του Ντι Μαρία που έδιωξε σε κόρνερ ο Ντε Χέα, ενώ στη συνέχεια ο Νεϊμάρ εκτέλεσε κοντά για τον Εμπαπέ, που έβγαλε σέντρα, ο Κουρζαβά έβαλε την προβολή και ο Ντε Χέα απέκρουσε εξ επαφής. Στο 21' η Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ντιαλό στον Μαρσιάλ, με τον Μπρούνο Φερνάντες ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση, τον Νάνας ν' αποκρούει αρχικά αλλά στη συνέχεια δόθηκε επανάληψη καθώς ο Κοσταρικανός κίπερ είχε κουνηθεί από τη γραμμή κι έτσι με δεύτερη προσπάθεια ο Πορτογάλος έκανε το 0-1. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών οι «κόκκινοι διάβολοι» απείλησαν, με κεφαλιά του ΜακΤόμινεϊ, μετά από κόρνερ του Τέλες, που κόντραρε και πέρασε ελάχιστα έξω.

Η Παρί είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με τον Εμπαπέ να ''ζαλίζει'' τους ΜακΤόμινεϊ και Γουάν-Μπισάκα και να σουτάρει αλλά ο Ντε Χέα απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 54' οι Παριζιάνοι απείλησαν με γύρισμα του Κουρζαβά που πήρε περίεργη πορεία και χτύπησε στο δοκάρι του Ντε Χέα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Νεϊμάρ εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Μαρσιάλ κατάφερε και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Στο 59' η Γιουνάιτεντ απείλησε με κεφαλιά του Μαρσιάλ, μετά από σέντρα του Σο, που πέρασε λίγο έξω. Στο 63' οι Παριζιάνοι έχασαν τρομερή ευκαιρία με σουτ του Εμπαπέ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντε Χέα, όπως και τρία λεπτά αργότερα ο Νάβας σε σουτ του Ράσφορντ. Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών οι «κόκκινοι διάβολοι» απείλησαν με τον Μπρούνο Φερνάντες να γυρίζει και την μπάλα να κόβεται αλλά να στρώνεται στον Ράσφορντ που σούταρε στην κίνηση αλλά ο Νάβας απέκρουσε. Στο 87' η Γιουνάιτεντ πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Ράσφορντ να κάνει ωραία ενέργεια και διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 1-2.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Φλορέντσι (79' Νταγμπά), Ντιαλό, Κιμπεμπέ, Κουρζαβά (86' Μπέκερ), Ερέρα (79' Ραφίνια), Ντανίλο Περέιρα, Ιντρίσα Γκέιγ (45' Κεν), Ντι Μαρία (86' Σαράμπια), Εμπαπέ, Νεϊμάρ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Τουανζέμπε, Λίντελεφ, Σο, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ, Άλεξ Τέλες (67' Πογκμπά), Μπρούνο Φερνάντες (89' Φαν Ντε Μπεκ), Μαρσιάλ (89' Ντάνιελ Τζέιμς)