Η ανατροπή της χρονιάς!

Η Παρί απέκλεισε την υπέροχη Αταλάντα με δύο γκολ στις καθυστερήσεις!

Με επική ανατροπή στις καθυστερήσεις, η Παρί Σεν Ζερμέν κέρδισε την Αταλάντα με 1-2, κερδίζοντας την πρόκριση της στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Αταλάντα κρατούσε το εισιτήριο της πρόκρισης μέχρι το 90' με γκολ του Πάσαλιτς, όμως οι Γάλλοι ανέτρεψαν το σκορ με Μαρκίνιος και Τσούπο-Μότινγκ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από την κόλαση στον παράδεισο η Παρί. Οι Γάλλοι έχαναν από την Αταλάντα ως το 90ο λεπτό κι όμως κέρδισαν με 2-1 και πέρασαν στα ημιτελικά του Champions League μετάαπό 25 ολόκληρα χρόνια. Ατλέτικο ή Λειψία ο αντίπαλος της Παρί στα ημιτελικά.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Γκόμες έπιασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Νάβας μπλόκαρε σταθερά και στην κόντρα ο Νεϊμάρ πήρε την μπάλα από το κέντρο, έκανε την κούρσα και βρέθηκε μόνος με τον Σπορτιέλο κι όμως πλάσαρε άουτ.

Στο 11ο λεπτό ο Γκόμες σέντραρε από αριστερά και ο Χάτεμπουρ πήρε την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι με τον Νάβας να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση παρότι η μπάλα έσκασε στο έδαφος.

Στο 19’ ο Νεϊμάρ έκανε την κούρσα από αριστερά, πάτησε περιοχή αλλά το γύρισμά του δεν ήταν καλό, ενώ στο 27’ ο  Σαπάτα κέρδισε την κόντρα, η μπάλα στρώθηκε δεξιά στον Πάσαλιτς κι εκείνος με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0.

Με τη σέντρα, ο Νεϊμάρ έκανε όμορη κίνηση και συρτό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Σπορτιέλο ο οποίος στο 35’ μπλόκαρε την εκτέλεση φάουλ του Βραζιλιάνου.

Στο 41’ ο Σαράμπια έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Ντζιμσίτι πρόλαβε τον Ικάρντι και στο επόμενο λεπτό, ο Χάτεμπουρ έκανε τραγικό λάθος αλλά και πάλι ο Νεϊμάρ αστόχησε από ιδανικό σημείο.

Στο 48ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Ντζιμσίτι πήρε την κεφαλιά αλλά μετά από κόντρα η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω, όπως και το σουτ του Ντε Ρόουν στο 56’ και στο 58’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Παρί, ο Τολόι πήρε την κεφαλιά και ο Ντζιμσίτι από κοντά σούταρε αλλά δε βρήκε τέρμα.

Στο 74ο λεπτό, ο Εμπαπέ μπήκε σαν σφαίρα από αριστερά στην περιοχή της Αταλάντα κι έκανε το σουτ αλλά ο Σπορτιέλο έσωσε και στο 76’ ο Νεϊμάρ πλάσαρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Σπορτιέλο του είπε όχι.

Στο 80ο λεπτό ο Εμπαπέ έκανε το γύρισμα από το ύψος της περιοχής αλλά ο Σπορτιέλο έσωσε και πάλι, ενώ στο 81’ ο Εμπαπέ μπήκε στην περιοχή της Αταλάντα αλλά πιεζόμενος από τον Παλομίνο, πλάσαρε άστοχα.

Στο 86’ μετά από κόρνερ ο Τσούπο Μότινγκ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο κι όμως στο 90’ ο Τσούπο Μότινγκ έκανε το γέμισμα από δεξιά, ο Νεϊμάρ κατέβασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Μαρκίνιος από κοντά πλάσαρε για το 1-1.

Και μάλιστα στο 90+3’ ο Νεϊμάρ έδωσε κάθετα στον Εμπαπέ, εκείνος έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Τσούπο Μότινγκ εξ επαφής πλάσαρε για το 1-2.

Στο 90+6' ο Μουριέλ βρέθηκε στην περιοχή, δεν είχε καθαρό μυαλό, κλείστηκε και στο τέλος πέταξε την μπάλα άουτ.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τολόι, Καλντάρα, Γκόσενς (82' Καστάνιε), Γκόμες (59' Μαλινόφσκι), Φρέουλερ, Ντε Ρουν, Τζιμσίτι (60' Παλομίνο), Χατεμπόερ, Πάσαλιτς (69' Μουριέλ), Ζαπάτα (82' Ντα Ρίβα)

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας (80' Ρίκο), Τιάγκο Σίλβα, Κέρερ, Κιμπέμπε, Μαρκίνιος, Νεϊμάρ, Μπερνάτ, Ικάρντι (80' Τσούπο-Μότινγκ), Σαράμπια (60' Εμπαπέ), Ερέρα (71' Παρέδες), Γκεγιέ (71' Ντράξλερ)

Σκόρερ: 27΄Πάσαλιτς/ 90' Μαρκίνιος, 93' Τσούπο-Μότινγκ

Κίτρινες κάρτες: Τζιμσίτι, Φρέουλερ, Ντε Ρουν, Ζαπάτα, Τολόι, Παλομίνο / Μπερνάτ, Ερέρα, Μαρκίνιος, Παρέδες