Λειψία-Παρί Σεν Ζερμέν 0-3: Επίδειξη δύναμης!

Με εμφατικό τρόπο, οι Γάλλοι στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε πολύ εύκολα της Λειψίας με 0-3 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Μαρκίνιος, Ντι Μαρία και Μπερνάτ οι σκόρερ της ομάδας του Τούχελ. Μπάγερν ή Λιόν οι πιθανοί αντίπαλοι στον τελικό της ερχόμενης Κυριακής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χρειάστηκαν 9 χρόνια (από την είσοδο του Αλ Κελαϊφί), εκατομμύρια ευρώ σε επενδύσεις, δεκάδες προπονητές και παίκτες αλλά τελικά η Παρί έφτασε στη… «Γη της Επαγγελίας»! Η ομάδα του Τόμας Τούχελ κέρδισε με 3-0 τη Λειψία και θα βρεθεί σε τελικό Champions League  για πρώτη φορά στην ιστορία της, περιμένοντας αντίπαλο από το, Μπάγερν-Λιόν.

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Ενκουνκού έκανε το γύρισμα από το πέναλτι αλλά ο Σίλβα τον έκοψε, ενώ στο 6’ ο Εμπαπέ πέρασε κάθετα στον Νεϊμάρ που πλάσαρε με το εξωτερικό κι έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της Λειψίας.

Στο 11’ ο Ντι Μαρία εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μαρκίνιος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε στον Πόουλσεν και στο 13’ ο Ντι Μαρία εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Μαρκίνιος με απίθανη κεφαλιά έκανε το 0-1.

Η Παρί είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο 17’ ο Αντέρ έκανε την κάθετη στον Εμπαπέ, ο οποίος νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Γκουλάστσι και στο 25’ ο Λάιμερ έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από δεξιά αλλά το πλασέ του Πόουλσεν πέρασε ελάχιστα έξω και στο 35’ ο Νεϊμάρ δοκίμασε με πανέξυπνο φάουλ να νικήσει τον Γκουλάστσι αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Και στο 42ο λεπτό μετά από λάθος πάσα του Γκουλάστσι, ο Παρέδες έκλεψε και σέντραρε από αριστερά, ο Νεϊμάρ με εξαιρετικό τακουνάκι έβγαλε στον Ντι Μαρία που από κοντά πλάσαρε για το 0-2.

Στο 44ο λεπτό, ο Εμπαπέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Νεϊμάρ πλάσαρε με τη μία στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε λίγοι έξω.

Η Λειψία μπήκε στην επανάληψη με σκοπό να πιέσει αλλά στο 56ο λεπτό ήρθε το 3ο γκολ των Γάλλων. Αρχικά ο Γκουλάστσι πρόλαβε τον Μπερνάτ, η φάση συνεχίστηκε και ο Ντι Μαρία σέντραρε από αριστερά, με τον Μπερνάτ να κάνει το 0-3 με κεφαλιά.

Στο 70ο λεπτό, ο Ντι Μαρί έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά και ο Εμπαπέ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά αστόχησε, ενώ στο 72’ ο Εμπαπέ βρέθηκε στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Γκουλάστσι έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 76’ ο Ανχελίνιο έκανε το σουτ από αριστερά και ο Ρίκο έβγαλε δύσκολα και στην κόντρα ο Εμπαπέ με τον Νεϊμάρ βγήκαν μόνοι με έναν αντίπαλο αλλά δεν μπόρεσαν να συνδυαστούν.

Στο 80’ ο Γκουλάστσι απέκρουσε δύσκολα τα διαδοχικά σουτ των Ντι Μαρία και Παρέδες, όπως έκανε και στο επόμενο λεπτό σε προσπάθεια του Εμπαπέ. Στο 82’ τα σουτ των Σικ και Φόρζμπεργκ κόντραραν σε σώματα.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Λειψία: Γκουλάτσι, Ανχελίνο, Ουπαμεκανό, Σάμπιτζερ, Πόουλσεν, Κλόστερμαν (82' 'Ορμπαν), Ενκουνκού (46' Φόρσμπεργκ), Μουκιέλε, Όλμο (46΄ Σικ), Λάιμερ (62' Χάλστενμπεργκ), Καμπλ (64' Άνταμς)

Παρί Σεν Ζερμέν: Ρίκο, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπέμπε, Κέρερ, Μαρκίνιος, Εμπαπέ (86' Τσούπο-Μότινγκ), Παρέδες (83' Ντράξλερ), Νεϊμάρ, Ντι Μαρία (87' Σαράμπια), Μπερνάτ, Ερέρα (83' Βεράτι)

Σκόρερ: 13' Μαρκίνιος, 42' Ντι Μαρία, 57' Μπερνάτ

Κίτρινες: Λάιμερ, Πόουλσεν, Χάλστενμπεργκ /Κιμπέμπε