Λίβερπουλ–Μπαρτσελόνα 4-0: Impossible is nothing! (βίντεο)

Οι Ρέντς, με μία ανατροπή που θα μείνει στην ιστορία, εξασφάλισαν το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Σε έναν αγώνα ο οποίος θα γραφτεί στην ιστορία του ποδοσφαίρου, η Λίβερπουλ πέτυχε  μια τεράστια εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Μπαρτσελόνα, ανατρέποντας το 3-0 του Α΄ αγώνα και εξασφαλίζοντας θέση για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ που θα διεξαχθεί την 1η Ιουνίου στο Ουάντα Μετροπολιτάνο.

Στο 7ο λεπτό ο Οριγκί πέτυχε το 1-0, σκορ που έμεινε μέχρι την ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά σκοράροντας δυο γκολ μέσα σε ένα δίλεπτό με δράστη τον Βαϊνάλντουμ (54΄, 55΄), για να έρθει στο 79΄ και πάλι ο Οριγκί να ολοκληρώσει τον θρίαμβό.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τον αγώνα η Λίβερπουλ καθώς μόλις στο 7ο λεπτό και στην 1η φάση που βρήκε στο ματς κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μανέ έδωσε εντός περιοχής στον Χέντερσον που σούταρε και ανάγκασε τον Τερ Στέγκεν να διώξει χαμηλά για να έρθει ο Οριγκί να πλασάρει εύστοχα για το 1-0. Η απάντηση της Μπάρτσα ήρθε στο 15΄ όταν ο Κουτίνιο έδωσε από πλάγια θέση εκτός περιοχής στον Μέσι που πλάσαρε φαλτσαριστά με την μια για να διώξει δύσκολα ο Άλισον. Στο 18΄ ένα καλό πλασέ του Κουτίνιο, απέκρουσε στην γωνία του ο Άλισον. Ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ των Καταλανών, η μπάλα στρώθηκε στον Μέσι που σούταρε με την μία για να στείλει την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στο 23ο λεπτό ο Ρόμπερτσον εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Τερ Στέγκεν ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με καλό ρυθμό, χωρίς όμως να υπάρξει κάποια ευκαιρία από τις δυο ομάδες. Φτάσαμε μέχρι το 43΄ για να δούμε την επόμενη καλή στιγμή. Το καλό σουτ του Ρόμπερτσον εκτός περιοχής, χτύπησε σε αντίπαλα πόδια πριν καταλήξει λίγο έξω από την εστία της Μπαρτσελόνα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρομπέρτο έκλεψε από τον Σακίρι και έδωσε εκτός περιοχής στον Μέσι που σημάδεψε χαμηλά την αριστερή γωνιά του Άλισον, αλλά η προσπάθειά του έφυγε δίπλα από την εστία. Η τελευταία φάση του Α΄ μέρους ανήκε στην Μπάρτσα και ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η εξαιρετική πάσα του Μέσι έβγαλε τον Άλμπά μπροστά από τον Άλισον, όμως ο κίπερ των Ρεντ έσωσε με τα χέρια το σκάψιμο που επιχείρησε ο Ισπανός μπακ.

Tο 51’ ο Άρνολντ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φαν Ντάικ έπιασε όμορφο τακουνάκι αλλά ο Τερ Στέγκεν είπε όχι και στην κόντρα ο Μέσι έβγαλε κάθετα στον Σουάρες, εκείνος φάτσα με τον Άλισον τον πλάσαρε αλλά ο Βραζιλιάνος έσωσε και πάλι.

Και στο 54ο λεπτό, ο Άρνολντ βγήκε από δεξιά κι έκανε το γύρισμα τη σωστή στιγμή με τον Βαϊνάλντουμ να πλασάρει από το πέναλτι για το 2-0.

Το «Άνφιλντ» πήρε φωτιά και μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Μίλνερ άνοιξε αριστερά στον Σακιρί, εκείνος έβγαλε τη σέντρα και ο Βαϊνάλντουμ με κεφαλιά έγραψε το 3-0 και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ο ρυθμός έπεσε για λίγο και στο 68’ ο Ράκιτιτς σήκωσε όμορφα για τον Μέσι, ο Αργεντινός πλάσαρε από δεξιά αλλά και πάλι ο Άλισον ήταν εκεί, ενώ στο 79’ ήρθε η απόλυτη ανατροπή για τους Άγγλους. Ο Άρνολντ εκτέλεσε γρήγορα το κόρνερ καθώς είδε την άμυνα της Μπαρτσελόνα να είναι εκτός φάσης και ο Οριζί ανενόχλητος από κοντά πλάσαρε για το 4-0.

Στο 86’ μετά από γέμισμα του Χέντερσον, ο Σακιρί βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή αλλά η κεφαλιά του πέρασε ψηλά άουτ από πολύ καλή θέση,

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (46’ Βαϊνάλντουμ), Μίλνερ, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Σακιρί (90’ Στάριτζ), Οριζί (85’ Τζο Γκόμες), Μανέ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Πικέ, Λενγκλέ, Σέρχι Ρομπέρτο, Μπούσκετς, Βιδάλ (75’ Αρτούρ), Ράκιτιτς (80’ Μάλκομ), Κουτίνιο (59’ Σεμέδο), Μέσι, Σουάρες