Λυών από τα παλιά λύγισε την Γιουβέντους

Ο Τουσάρ έκρινε την πρώτη μάχη

Κάτι από τον παλιό καλό καιρό, θύμισε η Λυών στην αναμέτρηση με την Γιουβέντους, που επικράτησε 1-0 με γκολ του Τουσάρ στο 31’ και πήρε έστω και μικρό προβάδισμα για την πρόκριση. Οι Γάλλοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, είχαν δοκάρι στο 21’ με τον Τοκό-Εκαμπί και αιφνιδίασαν στο πρώτο μέρος την ιταλική ομάδα. Στην επανάληψη ο Σάρι έβγαλε τους αρνητικότατους Πιάνιτς και Κουαδράδο, είχε σημαντικές ευκαιρίες στο 69’ με τον Ντιμπάλα και στο 86’ με τον Ιγκουαϊν, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.

Η Λυών ξεκίνησε το ματς με 3-5-2, ενώ από την άλλη ο Σάρι επέλεξε το 4-3-3. Στα πρώτα λεπτά, η γαλλική ομάδα προκειμένου να αποφύγει κάποιον αιφνιδιασμό ήταν αρκετά επιφυλακτική. Οι Ιταλοί είχαν καλή στιγμή με μία έμπνευση του Κριστιάνο Ρονάλντο, που έσκαψε την μπάλα από αριστερά, αλλά η μπάλα έφυγε παράλληλα με την εστία και στο τέλος της πορείας της έφυγε άουτ.

Η Γιουβέντους είχε πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας, αφού η μπάλα δεν πήγαινε μπροστά, παρά μόνον όταν την έπαιρνε ο απομονωμένος Ρονάλντο. Οι «λιονέ» σιγά-σιγά έβαλαν στην παγίδα τους, τους παίκτες της βέκια σινιόρια. Στο 21’ από εκτέλεση κόρνερ ο Τόκο-Εκαμπί με κεφαλιά θα βρει το οριζόντιο δοκάρι. Οι Γάλλοι είχαν αρχίσει να παίρνουν τα ηνία του ματς.

Έτσι πέρα από ένα μακρινό σουτ του Άλεξ Σάντρο, η Γιουβέντους δεν μπορούσε ν’ απειλήσει ουσιαστικά την γηπεδούχο, που έβρισκε όλο και περισσότερους χώρους. Στο 31’ σε στιγμή ο Ντε Λιχτ είναι εκτός αγώνα, για να του δέσουν το κεφάλι, ο Αουάρ βρήκε την ευκαιρία να ξεπεράσει τον Ντανίλο από αριστερά και να δώσει το έτοιμο γκολ στον Τουσάρ, που με κοντινό πλασέ νίκησε τον Σέζνι για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Λυών θα μπορούσε να έχει βρει και άλλο γκολ με την άμυνα αλλά και την μετάβαση της Γιουβέντους από την επίθεση στην άμυνα να είναι τραγική. Ο Τοκό-Εκαμπί σε δύο περιπτώσεις απείλησε και πάλι. Στην πρώτη έπιασε τον Μπονούτσι τελείως αφηρημένο, αλλά το δυνατό δεξί σουτ πέρασε πάνω από το δοκάρι, ενώ και στο 44’ η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία. Η μόνη αντίδραση της Γιουβέντους στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, ήταν ένα σουτ του Ρονάλντο που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, η Λυών ακολούθησε την ίδια συνταγή. Η Γιουβέντους προσπάθησε να ανεβάσει την πίεση της, μα πάνω απ’ όλα να ανεβάσει το ράθυμο τέμπο που είχε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Σάρι λίγο μετά το 60ο λεπτό, πήρε απόφαση πως ο Μίραλεμ Πιάνιτς δεν είχε κάτι άλλο να προσφέρει στο ματς και πέρασε στη θέση του τον Ράμσεϊ. Από την άλλη, ο Γκαρσία βλέποντας τον Τοκό-Εκαμπί αρκετά κουρασμένο στην επανάληψη, πέρασε στην θέση του τον Τεριέ στο 66’ προκειμένου να έχει πιο φρέσκο παίκτη για να παίξει στην κόντρα επίθεση.

Στο 69’ η Γιουβέντους θα χάσει σημαντική ευκαιρία με την σέντρα του Άλεξ Σάντο και τον Ντιμπάλα να έρχεται με δύναμη να σουτάρει με το αριστερό και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Αμέσως μετά ο Σάρι, θα κάνει και δεύτερη κίνηση για να ρίξει τον Ιγκουαϊν στη θέση του Κουαδράδο. Η «βέκια σινιόρα» προσπάθησε πολύ να πιέσει και να σφίξει την θηλιά στο λαιμό των γηπεδούχων για να βρει την ισοφάριση, αλλά δεν είχε την καθαρή σκέψη για να πάει σωστά στις επιθέσεις της. Στο 86’ ο Ιγκουαϊν θα έχει την τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση μετά από εξαιρετική προσπάθεια και πάσα του Ντιμπάλα, αλλά θα μπλεχτεί στο κοντρόλ, θα σουτάρει άσχημα και η μπάλα θα φύγει άουτ.

Λυών (3-5-2): Λόπες, Ντενάγιερ, Μαρσέλο, Μαρτσάλ, Ντιμπουά (78’ Τετέ), Τουσάρ, Αουάρ, Κορνέ (81’ Άντερσεν), Εκαμπί (66’ Τεριέ), Ντεμπελέ, Σοάρες

Γιουβέντους (4-3-3): Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Σάντρο, Πιάνιτς (62’ Ράμσεϊ), Μπεντακούρ, Κουαδράδο (70’ Ιγκουαϊν), Ραμπιό (78’ Μπερναρντέσκι), Κριστιάνο, Ντιμπάλα