Μπαρτσελόνα-Γιουβέντους 3-0: «Διαστημικός» Μέσι, Σούπερ Μπάρτσα

Με πρωταγωνιστή τον Αργεντινό σούπερ σταρ, η Μπάρτσα «διέλυσε» την Γιουβέντους με 3-0

Με εμφάνιση βγαλμένη από τα παλιά, η Μπαρτσελόνα «διέλυσε» την Γιουβέντους με σκορ 3-0 στο Καμπ Νου. Ο Μέσι με δύο γκολ (45’ και 69’) και ο Ράκιτιτς στο 56’ τα γκολ της ομάδας του Ερνέστο Βαλβέρδε. Απογοητευτική η ιταλική ομάδα που κατέρρευσε μετά το πρώτο γκολ.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά ξεκίνησε ο αγώνας στη Βαρκελώνη. Στο 6’, ο Ματία Ντε Σίλιο είχε ένα πολύ καλό σουτ άουτ στην πρώτη καλή ευκαιρία των Ιταλών. Στο 9’, η Γιούβε έφυγε στην αντεπίθεση, όμως το αδύναμο σουτ του Ντιμπαλά απέκρουσε σταθερά ο Τερ Στέγκεν. Στο 12’, ο Πιάνιτς είχε ένα πολύ καλό σουτ εκτός περιοχής που απέκρουσε ο πορτιέρο των Ισπανών με διπλή προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 20’, όταν το σουτ του Σουάρες αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Μπουφόν σε κόρνερ. Το παιχνίδι στη συνέχεια είχε σχετικά μέτριο ρυθμό, με την Μπάρτσα να έχει την κατοχή και την Γιούβε να είναι πολύ καλή μεσοαμυντικά. Στο 38’, ο Ουσμάν Ντεμπελέ έκανε το σουτ, ο Άλεξ Σάντρο έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ σε καλή ευκαιρία για τους Καταλανούς. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, όμως, έγινε το 1-0 για τους Καταλανούς. Ο Μέσι έκανε ωραία το 1-2 με τον Σουάρες, μπήκε στην περιοχή και «έγραψε» με σουτ το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Αργεντινού κόντρα στον Ιταλό τερματοφύλακα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με προβάδισμα των Καταλανών στο σκορ.

Η επανάληψη άρχισε με ευκαιρία της ιταλικής ομάδας. Στο 48’, ο Ντιμπαλά αστόχησε από πολύ κοντά με ένα πολύ καλό σουτ εντός περιοχής. Στο 52’, ο Μέσι έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι, έπειτα στην πλάτη του Μπουφόν και έφυγε άουτ σε σπουδαία ευκαιρία για την ομάδα του Βαλβέρδε. Στο 56’, όμως, η Μπαρτσελόνα εξαργύρωσε την υπεροχή της. Ο Μέσι έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Στουράρο απομάκρυνε προ του Σουάρες και ο επερχόμενος Ράκιτιτς με πλασέ σκόραρε το δεύτερο γκολ των Καταλανών. Στο 62’, ο Μέσι είχε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ που απέκρουσε ο Μπουφόν σε κόρνερ, ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Σουάρες είχε πλασέ άουτ από γύρισμα του Άλμπα από αριστερά. Από την άλλη, η Γιουβέντους ήταν μόνιμα σε παθητικό ρόλο στο δεύτερο ημίχρονο, μη μπορώντας να απειλήσει την εστία της Μπάρτσα.Στο 69, ο Μέσι με ένα απίθανο σόλο και πλασέ πέτυχε το 3-0 μέσα σε αποθέωση. Στη συνέχεια, η Μπάρτσα ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι και προσπαθούσε και για διεύρυνση του σκορ. Από την άλλη, η Γιούβε είχε ένα πολύ καλό σουτ του Ντιμπαλά και μια κεφαλιά του Μπενατιά που έδιωξε ο Πικέ πάνω στη γραμμή.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα του Σκόμινα δεν σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο και η Μπαρτσελόνα πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς στον όμιλο.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (77' Παουλίνιο), Ινιέστα (83' Γκόμες), Μέσι, Σουάρες, Ντεμπελέ (70' Ρομπέρτο)

Γιουβέντους: Μπουφόν, Ντε Σίλιο (41' Στουράρο), Άλεξ Σάντρο, Μπενατιά, Μπαρτσάλι, Μπεντανκούρ (63' Μπερναρντέσκι), Πιάνιτς, Ματουιντί, Ντιμπαλά, Ντάγκλας Κόστα, Ιγκουαϊν (87' Καλιγκάρα)