Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ 3-0: Διαστημικός Κουτίνιο, εξωγήινος Μέσι (vid)

Με τριάρα στους «4» η Μπάρτσα

Κάποιος να πει στον Μέσι και την παρέα του πως εδώ είναι πλανήτης γη και δεν επιτρέπεται το διαστημικό ποδόσφαιρο.. Οι Μπλαουγκράνα έκαναν επίδειξη δύναμης με τον Μέσι να σκοράρει δις και τον Κουτίνιο να προσπαθεί να του κλέψει τα φώτα με το απίστευτο τέρμα που πέτυχε. Οι Σμόλινγκ, Λίντελοφ και Τζόουνς πέρασαν δύσκολες στιγμές, με την Γιουνάιτεντ να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει. Πλέον η Μπάρτσα περιμένει τον αυριανό αγώνα της Λίβερπουλ απέναντι στην Πόρτο για να μάθει τον αντίπαλό της στην επόμενη φάση.

Μπήκε δυνατά με το καλημέρα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» πριν συμπληρώσουμε το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης έφτασαν πολύ κοντά στο τέρμα αφού ο Ράσφορντ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τερ-Στέγκεν. Ο Γιάνγκ είδε την κίνηση του νεαρού φορ δίνοντας του την μπάλα ωστόσο το δοκάρι στάθηκε σύμμαχος για την εστία της Μπάρτσα. Στο 10ο λεπτό ο Φρεντ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ράκιτιτς με τον Μπριχ να καταλογίζει το πέναλτι. Στην συνέχεια ο Γερμανός διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και μετά την επαναληπτική προβολή άλλαξε απόφαση δείχνοντας να συνεχιστεί ο αγώνας. Στο 14ο λεπτό ο Ρασφορντ έκανε το σουτ με τον Τερ-Στεγκεν να αποκρούει εύκολα την μπάλα. Η Μπάρτσα βγήκε στην αντεπίθεση και μετά από συστημένη μπαλιά από τον Άλμπα ο Τζόουνς έδιωξε πριν ο Σουάρεζ σκοράρει. Από εκεί και πέρα ανέλαβε την παράσταση ο Μέσι. Ο Αργεντινός με δυο δικά του εκπληκτικά τέρματα έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Αρχικά στο 20ο λεπτό ο Γιανγκ έκανε λάθος στο χώρο του κέντρου με τον Μέσι να παίρνει την μπάλα να κάνει δυο προσποιήσεις πάνω σε Φρεντ και Τζόουνς και με αρκετά φάλτσα έστειλε την μπάλα στο πλεκτό του Ντε Χέα για το 1-0. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το 1-0 ο Μέσι με την βοήθεια του Ντε Χέα έκανε το 2-0. Ο Κουτίνιο έκλεψε την μπάλα, με τον Μέσι να γίνεται κάτοχός της κάνοντας το πλασέ με το δεξί έξω από την περιοχή, με τον Ντε Χέα να πέφτει στην αριστερή του γωνία αλλά να κάνει τραγικό υπολογισμό και να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια. Στο 38ο ο Πογκμπά δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Τερ-Στέγκεν να αποκρούει χωρίς πρόβλημα την μπάλα. Στο 41ο λεπτό ο Ράκιτιτς έκανε την πισινή κεφαλιά πάνω στην κίνηση προσπαθώντας να νικήσει τον Ντε Χέα, ωστόσο ο κήπερ της Γιουνάιτεντ απέκρουσε. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Ντε Χέα έκανε ίσως μια από τις αποκρούσεις της σεζόν.Ο Μέσι έκανε ότι ήθελε τον Τζόουνς δίνοντας στον Άλμπα, ο οποίος κάνει γύρισμα παράλληλα με την εστία αλλά ο Ρομπέρτο καταφέρνει να «σημαδέψει» εξ επαφής τον Ντε Χέα, ο οποίος έκανε επέμβαση με το κεφάλι.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απολύτως λογικό πως η Μπαρτσελόνα θα έριχνε ρυθμούς της θέλοντας να κρατήσει δυνάμεις για την συνέχεια αλλά και να μην ρισκάρει για τραυματισμούς ή κάτι άλλο. Στην πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε και το τρίτο τέρμα από την Μπαρτσελόνα αλλά και τι τέρμα. Ο Μέσι άλλαξε φανταστικά την μπάλα με τον Άλμπα, αυτός σπάει με την μία στον Κουτίνιο, ο οποίος παίρνει ένα πάρσιμο προς τα μέσα και με απίθανο πλασέ από τα 30 μέτρα, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ντε Χέα για το 3-0. Στο 64ο λεπτό ο Τζόουνς έκανε κακό διώξιμο με το κεφάλι, ο Μέσι επιχείρησε το ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστία του Ντε Χέα. Στο 90ο λεπτό ο Τερ Στέγκεν έκανε απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά-ψαράκι του Αλέξις Σάντσες. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ντε Χέα σταμάτησε τον Μέσι από το να σκοράρει χατ-ρικ μετά από δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει μια δίκαιη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Μπαρτσελόνα: Απλά ότι και να πούμε για τον Μέσι είναι λίγο. Ο Αργεντινός με δυο προσωπικά του τέρματα έστειλε ουσιαστικά την ομάδα του στην επόμενη φάση.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: -

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Μπαρτσελόνα: -

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Μπορεί να έκανε εκπληκτική επέμβαση στην εκπνοή του αγώνα αλλά αυτό δεν αναιρεί το τεράστιο λάθος που έκανε στο δεύτερο τέρμα που δέχτηκε ομάδα του.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Μπαρτσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): 4-3-3 για τον Ισπανό τεχνικό που για ακόμη ένα βράδυ είχε τον Λιονέλ Μέσι να αναλαμβάνει την ομάδα στους ώμους του. Ότι και να κάνει ο αντίπαλος όταν ο σούπερ σταρ της Μπαρτσελόνα είναι στην μέρα του ο Βαλβέρδε απλά είναι ήσυχος.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): 4-3-3 και για τον τεχνικό της Γιουνάιτεντ που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και θα μπορούσε να αιφνιδιάσει από το πρώτο κιόλας λεπτό τους Μπλαουγράνα με το δοκάρι του Ράσφορντ. Από εκεί και πέρα οι αδυναμίες στην άμυνα της ομάδας του, δεν βοήθησαν καθόλου.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Καλό παιχνίδι από τον Γερμανό που ήταν αλάνθαστος. Υπάρχουν υπόνοιες για το ακυρωθέν πέναλτι της Μπαρτσελόνα που ήταν εξ αρχή πολύ δύσκολη φάση.