Νίκες για Λιλ, Σεβίλλη και χαμός για την πρόκριση στον έβδομο όμιλο (vids)

«Θρίλερ» η πρόκριση στους «16»

Η Λιλ νίκησε 1-0 στη Γαλλία τη Σάλτσμπουργκ για την πέμπτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ και ανέβηκε στην κορυφή του γκρουπ, έχοντας ένα βαθμό πίσω της τους Αυστριακούς. Η Σεβίλλη, από την πλευρά της, νίκησε 2-0 τη Βόλφσμπουργκ στο «Σαντσεθ Πιθχουάν» και οι τέσσερις ομάδες έχουν από ένα βαθμό διαφορά μεταξύ ους, ενόψει της έκτης και τελευταίας αγωνιστικής σε δυο εβδομάδες.

Σεβίλλη-Βόλφσμπουργκ 2-0

Οι Σεβιλιάνοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, αφού φαινόταν πως ήθελαν περισσότερο τη νίκη και έχασαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο. Έτσι, στο 13’ ο Ράκιτιτς έκανε την μπαλιά μέσα στην περιοχή κα ο Χορδάν από πλάγια θέση με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Η Βόλφσμπουργκ απάντησε με δύο καλές ευκαιρίες, όμως μετά το μισάωρο έπεσε ο ρυθμός και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι ιδιαίτερο μπροστά στις δύο εστίες.

Ο Αρνολντ στο 49’ έχασε μια καλή ευκαιρία για τους «λύκους» και στο 60’ ο Γκόμες για τους Ανδαλουσιανούς. Ο Κουντέ έχασε άλλη μία για την ομάδα του Χούλιεν Λοπετέγκι σε ένα ματς που είχε ρυθμό και η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις δυο εστίες. Μετά το 75’, η Σεβίλλη έχασε δύο καλές ευκαιρίες για τα 2-0. Ο Ράφα Μιρ έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο τελευταίο πεντάλεπτο και τελικά στο 98’ η εντυπωσιακή προσπάθεια του Οκάμπος έφερε τετ α τετ τον Μιρ που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Λιλ-Σάλτσμπουργκ 1-0

Η Λιλ ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως ήρθε η απάντηση στο 14’ από τον Ουλμέρ και στο 15’ από τον Βέμπερ για την πρωταθλήτρια Αυστρίας. Ο Γιλμάζ προειδοποίησε για τους πρωταθλητές Γαλλίας στο 17’ και στο 31’ μια εντυπωσιακή προσπάθεια του Νταβίντ έφερε τα 1-0 για τους «λιλουά» και αυτή ήταν η τελευταία σημαντική φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γιλμάζ έχασε την πρώτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου στο 50’ για τους Γάλλους. Στη συνέχεια, οι Αυστριακοί έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, τουλάχιστον, με τους «λιλουά» να απειλούν με κάποιες αντεπιθέσεις που δεν τις ολοκλήρωναν στην αντίπαλη περιοχή, με τον Ρενάτο Σάντσες να χάνει μια καλή ευκαιρία στο 74’ για τους γηπεδούχους. Στο 83’, ο Γουεά έχασε σημαντική ευκαιρία για το 2-0 και το ματς ολοκληρώθηκε χωρίς άλλες συγκινήσεις.