O Ρονάλντο... άλωσε το «Καμπ Νόου»

Τριάρα της Γιουβέντους επί της Μπαρτσελόνα, πέρασε στο Γιουρόπα η Ντινάμο

Ήταν το ντέρμπι με φόντο την πρωτιά στον 7o όμιλο του Champions League. Στη θεωρία τουλάχιστον… Γιατί στην πράξη, η Γιουβέντους έκανε παρέλαση στο «Καμπ Νου», νικώντας με σκορ 3-0 τη Μπαρτσελόνα για την 6η αγωνιστική και πήρε με πανηγυρικό τρόπο την πρώτη θέση, υπερτερώντας στη μεταξύ τους ισοβαθμία στους 15 πόντους. Δύο γκολ με πέναλτι πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ ενδιάμεσα σκόραρε ο ΜακΚένι. Ο Λιονέλ Μέσι είχε πολλές τελικές (οι περισσότερες εντός στόχου), αλλά νικήθηκε από τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν.

Την τρίτη θέση, που δίνει το εισιτήριο για το Europa League πήρε η Ντιναμό Κιέβου, η οποία νίκησε 1-0 τη Φερεντσβάρος στον δικό τους «τελικό» και έφτασε τους 4 πόντους, αφήνοντας την αντίπαλό της στον 1. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ποπόφ.

Μπαρτσελόνα-Γιουβέντους 0-3

Η Γιουβέντους μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε για πρώτη φορά στο 8’ με σουτ του Ρονάλντο, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Τερ Στέγκεν. Στο 13’ οι «μπιανκονέρι» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Πορτογάλου από τον Αραούχο και ο ίδιος με ψύχραιμη εκτέλεση, έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του «CR7» στο Καμπ Νου σε επίπεδο Champions League. Επτά λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έκρυψαν τη μπάλα και ο ΜακΚένι με βολ πλανέ μετά από σέντρα του Κουαδράδο, «εκτέλεσε» τον Τερ Στέγκεν, κάνοντας το 2-0.

Η Μπαρτσελόνα, που έμοιαζε υπνωτισμένη, άλλαξε τσιπάκι μετά το πρώτο εικοσάλεπτο και απείλησε για πρώτη φορά στο 22’ με σουτ του Μέσι έξω από την περιοχή, το οποίο έβγαλε σε κόρνερ ο Μπουφόν. Η βραδιά ήταν ιδιαίτερη για τον 43χρονο Ιταλό πορτιέρε, που «έγραψε» την 124η συμμετοχή του στη διοργάνωση και έπιασε στη 10η θέση της λίστας τους Πολ Σκόουλς και Καρίμ Μπενζεμά. Ο Μέσι μετά από συνδυασμό με τον Άλμπα, απείλησε και στο 36’, αλλά για δεύτερη φορά ο Μπουφόν βρισκόταν στη σωστή θέση. Η πίεση των «μπλαουγκράνα» γινόταν μεγαλύτερη και στο 43’ είχε άλλη μια καλή στιγμή με τη σέντρα-σουτ του Ντεστ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ, μετά και την επαφή που έκανε ο Γκριεζμάν.

Με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, η Γιουβέντους έφτασε σε σκορ πρωτιάς. Ο Λανγκλέ βρήκε τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής και μετά από χρήση του VAR, καταλογίστηκε το πέναλτι στο 52’. Ο Ρονάλντο ευστόχησε ξανά και έκανε το 3-0. Έξι λεπτά αργότερα, η Μπαρτσελόνα έφτασε κοντά στο γκολ με τον Γκριεζμάν, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι πίεζαν ακόμη περισσότερο, αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν κλασσική ευκαιρία. Η άμυνα των φιλοξενούμενων κρατούσε το μηδέν και προσπαθούσε σε κάποια κόντρα να πετύχουν τέταρτο γκολ.

Στο 73’ η Μπαρτσελόνα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκριεζμάν, αλλά μετά από χρήση του VAR ακυρώθηκε η απόφαση, αφού ο Γάλλος ήταν σε θέση οφσάιντ. Κάτι ανάλογο έγινε και στο 75’, όταν η Γιουβέντους σκόραρε με τον Μπονούτσι, ο οποίος ήταν εκτεθειμένος όταν έκανε την κεφαλιά. Οι «μπλαουγκράνα» συνέχισαν να πιέζουν και στο 90’ ο Μέσι νικήθηκε για μια ακόμη φορά από τον Μέσι. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και η Γιουβέντους πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη. Για τη Μπαρτσελόνα ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης μετά το 2008!

Ντιναμό Κιέβου-Φερεντσβάρος 1-0

Η Φερεντσβάρος προσπάθησε να αιφνιδιάσει στην αντίπαλό της, χάνοντας μια ευκαιρία με τον Λόβρενσιτς στο 4’. Η Ντιναμό Κιέβου έδωσε χώρο στους Ούγγρους, προτιμώντας να βρίσκεται σε θέση άμυνας και ελπίζοντας να της δοθούν ευκαιρίες για αντεπιθέσεις. Άλλωστε, οι Ουκρανοί βολεύονταν με μια ισοπαλία χωρίς σκορ, προκειμένου να καταλάβουν την 3η θέση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μπάλα στην κατοχή τους σε ποσοστό 60%, αλλά δεν μπορούσαν να την μετουσιώσουν σε γκολ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ντιναμό Κιέβου περίμενε τη Φερεντσβάρος να πάρει μεγαλύτερα ρίσκα, προκειμένου να φτάσει στο γκολ που έψαχνε, αφού ήθελε μόνο νίκη. Και μπορεί οι Ούγγροι να ήταν πιο επικίνδυνοι, αλλά αυτοί που άνοιξαν το σκορ ήταν οι Ουκρανοί. Ο Ποπόφ στο 60’ πήρε την ασίστ από τον Ντε Πένα και έκανε το 1-0. Στο τελευταίο ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ανατροπή, αλλά η Ντιναμό Κιέβου έκανε σωστή διαχείριση του υπέρ της σκορ και έφτασε εύκολα στη νίκη.