Πρωτιά με καρέ για τη Γιουνάιτεντ!

Νίκη ελπίδας για την Παρί

Σημαντική επικράτηση για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που καθάρισε από το πρώτο μέρος την αναμέτρηση με την Μπασακσεχίρ (3-1), χάρη σε δύο τέρματα του Μπρούνο Φερνάντες στο 7’ και στο 19’ και ένα πέναλτι του Μαρσιάλ στο 35’ και του Τζόουνς. Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νεϊμάρ, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 1-0 της Λειψίας και πήρε πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τους Γερμανούς.

Το πανόραμα της 4ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο:

Μάντσεστερ Γιουν. – Μπασακσεχίρ 3-1
(7’, 19’ Φερνάντες, 35’ πεν. Μαρσιάλ – 75’ Τουρούκ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ. – ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Με δύο γκολ του Μπρούνο Φερνάντες στο πρώτο εικοσάλεπτο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε επί της ουσίας, άλμα κορυφής για να φτάσει στην κορυφή του ομίλου με εννέα βαθμούς. Ο Πορτογάλος ποδοσφαιριστής με έναν κεραυνό άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, ενώ στο 19ο λεπτό είδε τον πορτιέρε της Μπασακσεχίρ, τον Μερτ Γκινόκ να του κάνει ένα δώρο σε μια έξοδο που η μπάλα έφυγε από τα χέρια και αυτός το αξιοποίησε, αφού σε κενή εστία έκανε το 2-0.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της ουσίας κλείδωσε και την ισοβαθμία με την τουρκική ομάδα, όταν ο Μαρσιάλ στάθηκε ψύχραιμος από την άσπρη βούλα, για να διαμορφώσει το 3-0. Η Μπασάκ, μείωσε με τον Τουρκούκ στο 75’ ενώ στο 80’ ο Βίστσα είχε προσπάθεια στο δοκάρι. Ωστόσο στο 90+2’ ο Τζέιμς, μετά από ωραία αντεπίθεση των «κόκκινων διαβόλων» και ασίστ του Γκρίνγουντ έκανε το 4-1.

ΠΣΖ – ΛΕΙΨΙΑ

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 1-0 της Λειψίας με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νεϊμάρ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, μπορούσαν να πετύχουν και μεγαλύτερο σκορ, αλλά με το ελάχιστο σκορ πήραν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με το εκτός έδρας γκολ που είχαν πετύχει. Ο Σάμπιτζερ είχε κάποιες σποραδικές καλές στιγμές στο δεύτερο μέρος για τους Γερμανούς, που δεν έγιναν όμως τόσο απειλητικοί όσο θα έπρεπε για να μπορέσουν να σκοράρουν.