Τεσσάρα… γιατρικό για την Τσέλσι - Συνεχίζει απόλυτη η Γιουβέντους

Το σκηνικό στον 8ο όμιλο

Βρήκε… γιατρικό η Τσέλσι! Ο Τόμας Τούχελ είδε Λουκάκου και Βέρνερ να αποχωρούν με τραυματισμούς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η ομάδα του ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη στο γήπεδο και με το εμφατικό 4-0 επί της Μάλμε, πήρε τη δεύτερη νίκη της στις πρώτες τρεις αγωνιστικές των ομίλων.

Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή, αφού η Γιουβέντους πέρασε με γκολ στο φινάλε από τη Ζενίτ (0-1), κάνοντας το 3/3 και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση από… τώρα!

Η 3η αγωνιστική
Τσέλσι-Μάλμε 4-0
(9’ Κρίστενσεν, 21’ πέν., 57’ πέν. Ζορζίνιο, 48’ Χάβερτς)

Μάλμε 0 (0-11)

Στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Τσέλσι μπήκε με τα… μπούνια και βρήκε γκολ με έναν εκ των στόπερ της. Ήταν το 9ο λεπτό με τη σέντρα να γίνεται από τα δεξιά και τον Κρίστενσεν να σκοράρει στην κίνηση, γράφοντας το 1-0 για τους Λονδρέζους, οι οποίοι πίεζαν ασφυκτικά και βρήκαν γρήγορα-γρήγορα και δεύτερο γκολ. Στο 19’ ο Λουκάκου μπήκε στην περιοχή, έβαλε πλάτη τον Νίλσεν και την ώρα που πήγε να πλασάρει δέχτηκε σκληρό μαρκάρισμα, κερδίζοντας το πέναλτι. Ο Ζορζίνιο από την άσπρη βούλα δεν αστοχεί εύκολα, έγραψε το 2-0 και έδωσε από νωρίς στο παιχνίδι διαδικαστικό χαρακτήρα.

Ο Λουκάκου αποχώρησε με τραυματισμό, ο Βέρνερ λίγο αργότερα και η Τσέλσι είχε μείνει μόνο με τον Χάβερτς για φορ, αλλά ο Γερμανός δεν δυσκολεύτηκε να δώσει αέρα τριών τερμάτων στους Λονδρέζους λίγο μετά την επανέναρξη, με τον Ζορζίνιο να σκοράρει με πέναλτι εκ νέου για να διαμορφώσει το τελικό 4-0 στο 57ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να κατεβάζουν ταχύτητα στη συνέχεια!

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Γιουβέντους τα βρήκε σκούρα αλλά απέδρασε από τη Ρωσία και την έδρα της Ζενίτ με σκορ 1-0. Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις, ούτε ιδιαίτερα καλό ρυθμό και πέρασε… αναίμακτα με τις δύο ομάδες, όπως και το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Βέβαια, το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ενδιαφέρον, αφού είχε περισσότερες ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που έφταναν με μεγαλύτερες αξιώσεις στην περιοχή τους.

Παρόλα αυτά, δεν πρόσεξαν τα… αμυντικά τους καθήκοντα και το πλήρωσαν στο φινάλε. Ο Ντε Σίλιο έκανε την ασίστ, ο Κουλουσέφσκι το τελείωμα και η Γιουβέντους πήρε το προβάδισμα στο 86’, διατηρώντας το ως το φινάλε για το 3/3 της Γηραιάς Κυρίας.