Τέταρτος όμιλος: Πήρε φόρα και έστειλε την Ίντερ στην κορυφή ο Τζέκο (vid)

Με δύο γκολ του Βόσνιου επιβλήθηκε της Σαχτάρ Ντόνετσκ

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Ίντερ στο Champions League, με την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι να επικρατεί 2-0 της Σαχτάρ Ντόνετσκ εντός έδρας και να ανεβαίνει στην κορυφή του 4ου ομίλου, αφήνοντας συγχρόνως εκτός Ευρώπης τους ηττημένους.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες προϋποθέσεις για την εστία του Τρούμπιν. Σε μία εξ αυτών, στο 25’, ο Πέρισιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ στον Νταρμιάν που έβγαλε τη σέντρα.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Τζέκο να απειλήσει, ενώ στο 37’ ο τερματοφύλακας των Ουκρανών αποσόβησε τον κίνδυνο σε προσπάθεια του Μαρτίνες. Στο 57’ η μπάλα κατέληξε εκ νέου στα δίχτυα της Σαχτάρ, από τον Λαουτάρο, όμως για μία ακόμη φορά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς είχε γίνει φάουλ στον Ματβιένκο. Εν τέλει, η τρίτη ήταν και φαρμακερή! Στο 61’ ο Τζέκο «όπλισε» από το ύψος της περιοχής μετά από υποδειγματική αντεπίθεση της Ίντερ και άνοιξε το σκορ με υπέροχο σουτ, λύνοντας τον Γόρδιο δεσμό για τους γηπεδούχους.

Ο ίδιος παίκτης φρόντισε να καθαρίσει το ματς για τους «νερατζούρι» σκοράροντας μετά από έξι λεπτά με καρφωτή κεφαλιά μετά από μπαλιά του Πέρισιτς, με την Ίντερ να έχει πλέον... μαξιλαράκι ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά ψάχνοντας το... θαύμα, με τον Ντοντό να έχει σουτ στο δοκάρι στο 81ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες μετρούν τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες δίχως τέρματα στα μεταξύ τους ματς.