Το…MSG καθάρισε, προβάδισμα η Ίντερ

Γιόρτασε τα 700 παιχνίδια του ο Μέσσι

Η Μπαρσελόνα ήταν το φαβορί του ομίλου της εξ αρχής και το απέδειξε με το 3-1 που κέρδισε την Ντόρτμουντ, καθώς το αποτέλεσμα αυτό της εξασφάλισε την πρωτιά. Ντόρτμουντ και Ίντερ θα παλέψουν στο φινάλε, με τους «Νερατζούρι» να έχουν το προβάδισμα στην ισοβαθμία μετά το 3-1 που κέρδισαν την Σλάβια στην Πράγα.

Το ματς στο «Καμπ Νόου» ήταν γιορτή πριν ξεκινήσει για τη Μπάρσα, αφού ο Λίο Μέσσι συμπλήρωνε 700 συμμετοχές και ήθελαν όλοι να το γιορτάσουν με νίκη. Φρόντισε ο ίδιος ο Αργεντινός για αυτό, αφού έβαλε ένα γκολ και μοίρασε τα άλλα δυο σε Σουάρες και Γκριεζμάν! Το MSG των Καταλανών σκόραρε για πρώτη φορά στο σύνολό του σε αγώνα τσάμπιονς λιγκ. Στο 77’ ο Σάντσο απλώς μείωσε.

Ματσάρα είχαμε και στην Πράγα, όπου έλαμψε το δίδυμο των Μαρτίνες και Λουκακού. Όμως αξίζει χειροκρότημα και η Σλάβια που πάλεψε μέχρι τέλους και μπορούσε να πάρει κάτι από τον αγώνα. Ο Μαρτίνες στο 19’ από ασσίστ του Λουκακού έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Κόντε, όμως η Σλάβια επανήλθε με απίθανο τρόπο. Έβαλε ο Βέλγος γκολ και μέσω VAR αυτό όχι απλά ακυρώθηκε αλλά οι Τσέχοι κέρδισαν πέναλτι στην άλλη περιοχή! Ο Σούτσεκ το έκανε γκολ στο 37’ και αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη είδαμε ανοιχτό παιχνίδι με μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν και τελικά το δίδυμο των φορ της Ίντερ έδωσε τη νίκη με τον Λουκακού στο 81’ και τον Μαρτίνες στο 88’.