ΑΕΚ – Τράμπζονσπορ 1-3: Τραγική εικόνα, ταπεινωτική ήττα

Δεν τα κατάφερε η Ένωση όπου πλέον είναι με το ενάμιση πόδι εκτός

Τραγική εικόνα παρουσίασε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ όπου δέχτηκε την ταπεινωτική ήττα από την Τράμπζονσπορ με 1-3.

Η ΑΕΚ αν και ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς τον αγώνα απέναντι στους Τούρκους στην συνέχεια της αναμέτρησης «έχασε» την ταυτότητά της σαν ομάδα με τον Εκουμπάν να κάνει.. πάρτι επιτυγχάνοντας χατ-ρικ.

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε για ακόμη ένα αγώνα προβληματική σε όλες τις γραμμές. Αμυντικά δεν κατάφερε να ελέγξει επιθετικά την Τράμπζονσπορ. Οι Σιμάο και Σιμόες δεν κατάφεραν να περιορίσουν τις ορέξεις του Εκουμπάν.

Πλέον η αποστολή της ΑΕΚ είναι εξαιρετικά δύσκολη, αφού το 1-3 δεν αφήνει αρκετά περιθώρια για τον επαναληπτικό.

Α’ ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την ΑΕΚ. Συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό και Έπειτα από όμορφο συνδυασμό, η μπάλα έφτασε αριστερά στον Λόπες, εκείνος τη γύρισε στο σημείο του πέναλτι για τον Λιβάγια κι αυτός με πλασέ που δεν μπόρεσε να σταματήσει ο Τσακίρ άνοιξε το σκορ. Στο 7ο λεπτό ο Ομούρ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Μπάρκας έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 11ο λεπτό ο Ολιβέιρα δέχθηκε ωραία κάθετη πάσα από τον Λιβάγια και έκανε ένα συρτό διαγώνιο σουτ αλλά ο Τσακίρ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο 15ο λεπτό ο Ολιβέιρα άφησε για τον Λιβάγια στο ημικύκλιο της περιοχής, αλλά το συρτό σουτ του Κροάτη έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Η Τράμπζονσπορ που έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα μετά τα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης έφτασε ακόμη πιο κοντά στην ισοφάριση. Στο 17ο λεπτό ο Εκουμάν έφυγε στην πλάτη της άμυνας από αριστερά και μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά ο Λόπες τον πίεσε και τον ανάγκασε να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η ΑΕΚ απάντησε στο 22ο λεπτό με τον Λιβάγια να κάνει το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα δεν του έκανε την χάρη κα πέρασε δίπλα από την εστία των Τούρκων. Στην επόμενη ακριβώς φάση η Τράμπζονσπορ κέρδισε ένα ανύπαρκτο πέναλτι. Συγκεκριμένα ο Νόβακ μπήκε από αριστερά στην περιοχή και βουτώντας μπροστά από το απλωμένο πόδι του Βράνιες, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει απευθείας την παράβαση. Ο Σόσα ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο η μπάλα κτύπησε στην συμβολή των δυο δοκαριών με την μπάλα να απομακρύνεται. Στο 28ο λεπτό η Τράμπζονσπορ κατάφερε και έφερε το ματς στα ίσα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά ο Ενακουέμε έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Νόβακ και έφτασε στον Εκουμπάν, ο οποίος από κοντά κεραυνοβόλησε τον Μπάρκα. Στο 32ο λεπτό ο Ολιβέιρα σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Στο 38ο λεπτό και πάλι ο Λιβάγια έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά και πάλι δίπλα από την εστία του Τσακίρ. Η Τράμπζονσπορ πέτυχε και δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Εκουμπάν. Μετά από μια ακόμη εκτέλεση κόρνερ, ο Σιμόες δεν μπορεί να κοντράρει στον αέρα τον Εκουμπάν κι εκείνος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Η Τράμπζονσπορ έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα λίγο πριν την εκπνοή και στο 45ο λεπτό. Ο Σέρλοθ έφυγε ολομόναχος στην πλάτη της άμυνας και έφτασε απέναντι από τον Μπάρκα, αλλά εκείνος κατάφερε να τον νικήσει σωτήρια στο τετ α τετ.

Μια απ τα ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο που δεν άλλαξε πρόσωπο. Η Τράμπζονσπορ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα και στην επανάληψη ψάχνοντας το τέρμα. Στο 50ο λεπτό ο Ομούρ σέντραρε επικίνδυνα από δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία του Μπάρκα. Στο 54ο λεπτό ο Λιβάγια κινήθηκε μέσα στην περιοχή από αριστερά και σούταρε δυνατά, αλλά ο Τσακίρ μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Στο 64ο λεπτό ο Σέρλοθ έκανε το κοντρόλ και το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στον Βράνιες για καλή τύχη της ΑΕΚ. Στο 70ο λεπτό η Τράμπζονσπορ έφτασε και σε τρίτο τέρμα. Ο Νουακέμε γύρισε στον Ομούρ και αυτός με ωραία κάθετη έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Εκουμπαν, ο οποίος με δυνατό σουτ έγραψε το 3-1. Στο 77ο λεπτό ο Ζεράλδες έγινε κάτοχος της μπάλας σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά νικήθηκε από τον Τσακίρ.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόσο): Ο Μπάρκας ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Παουλίνιο, Βράνιες, Σβάρνα και Λόπες στην τετράδα της άμυνας. Σιμόες και Σιμάο στον άξονα, με τους Μάνταλο, Λιβάγια και Βέρντε να αποτελούσαν την μεσοεπιθετική τριάδα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ολιβέιρα.

Τράμπζονσπορ (Ουνάλ Καραμάν): Με 4-2-3-1 και η Τράμπζονσπορ. Ο Τσακίρ ήταν κάτω από τα δοκάρια. Νοβάκ, Χοσεΐνι, Τουρκμέν και Περέιρα στην τετράδα της άμυνας. Στον άξονα ήταν οι Σόσα και Παρμάκ. Τριάδα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Σόρλοθ ήταν οι Νουακέμε Εκουμπάν και Ομούρ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Ο Λιβάγια ήταν ότι καλό είχε να δείξει η ΑΕΚ στο γήπεδο.

Τράμπζονσπορ: Εκπληκτικός ο Εκουμπάν όπου ότι μπάλα βρέθηκε στα πόδια του μέσα από την περιοχή την μετέτρεψε σε τέρμα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΕΚ: Τραγική ήταν η εμφάνιση από τους ποδοσφαιριστές της Ένωσης. Σε καμία περίπτωση πέραν του 4ου λεπτού όπου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ δεν κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι. Σβάρνας και Βράνιες έκαναν ένα πολύ κακό παιχνίδι, όπως και οι Σιμάο και Σιμόες.

Τράμπζονσπορ: -

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Καλή η διαιτησία του Γερμανού διαιτητή, που ήταν σωστός σε όλες του τις αποφάσεις.