«Ανέστησε» τη Ζαλγκίρις ο Παναθηναϊκός!

Κατώτερος των περιστάσεων και στο Κάουνας παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός

Έδωσε… χαρά στη Ζαλγκίρις ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» ήταν κάκιστοι και στο Κάουνας, γνωρίζοντας την ήττα 76-69 από τους πρωταθλητές Λιθουανίας, οι οποίοι πανηγύρισαν το πρώτο ροζ φύλλο τους στη φετινή Ευρωλίγκα!

Με τους Παπαγιάννη, Γουάιτ, Παπαπέτρου, Μέικον και Πέρι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» έβγαλαν τις δύο πρώτες άμυνες του αγώνα και με τον Μέικον πήγαν στο 0-4. Ωστόσο, στη συνέχεια υπέπεσαν σε εύκολα λάθη, με τη Ζαλγκίρις να απαντά με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και σερί 9-0 (9-4), μέχρι το 4’. Με καλές άμυνες και τους Παπαπέτρου-Γουάιτ, το «τριφύλλι» ισοφάρισε (9-9), ωστόσο στα τελευταία τέσσερα λεπτά, οι κακές επιλογές στην επίθεση και οι Μιλάκνις-Ουλάνοβας που ήρθαν από τον πάγκο, έδωσαν την ευκαιρία στους Λιθουανούς να κλείσουν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 11-3, για το +8 (20-12).

Εύκολα λάθη και αμυντικά προβλήματα είχε ο Παναθηναϊκός και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, με τη Ζαλγκίρις να ξεφεύγει αρχικά στο +11 (28-17), με τον Μπλάζεβιτς να την στέλνει ακόμη και στο +14 (34-20), στο 16’. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και με τους Σαντ-Ρος και Μέικον έκαναν σερί 8-0 (34-28), με τον Μπλάζεβιτς να απαντά για το +11 (39-28), στο 18’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Πρίφτη βελτίωσαν τα ποσοστά τους έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά στο -6 (43-37), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο δραστήριος επιθετικά ήταν ο Παναθηναϊκός στην αρχή του δεύτερου μέρους, όμως παράλληλα ήταν πολύ ευάλωτος αμυντικά, με τη Ζαλγκίρις να είχε παγιώσει τη διαφορά στο +8 (53-45). Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε, αλλά οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι ακόμη και στις βολές, με τους Λιθουανούς να ξεφεύγουν στο +11 (60-49) και το τρίποντο του Πέρι να διαμορφώνει το 60-52 της τρίτης περιόδου.

Με απανωτές άμυνες και τους Μέικον και Παπαγιάννη, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο -3 (60-57), στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Η Ζαλγκίρις απάντησε με τον ίδιο τρόπο και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, έκανε σερί 7-0 για το +10 (67-57), στο 33’. Εκεί, οι «πράσινοι» αντέδρασαν με σκληρή άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και με μπροστάρη τον Μέικον στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μειώσουν στο καλάθι (67-65), στο 36’. Ωστόσο, επέστρεψε ένα μίνι επιθετικό «μπλακ άουτ» στην ομάδα του Πρίφτη, με τους Κάβανο και Ουλάνοβας να στέλνουν τους Λιθουανούς στο +7 (74-67), στα 1:40’’ πριν τη λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Πρίφτη έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-37, 60-52, 76-69