Ανταποκρίθηκε στο «πρέπει» και πέρασε από το Βιλερμπάν ο Ολυμπιακός

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και τις καλές εμφανίσεις με εκτός έδρας νίκη επί της Βιλερμπάν ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι και ήταν ανώτεροι από την αντίπαλό τους καθ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη 85-73 και βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 8-8!

Πολλοί οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Κάνααν να είναι εκείνος που «σφράγισε» τη νίκη με μεγάλα καλάθια στα τελευταία λεπτά και τελειώνοντας το ματς ως πρώτος σκόρερ (19 πόντοι, 4/7 τρίποντα)! Απίθανη εμφάνιση και από τον Φαλ, ο οποίος παρότι σκόραρε μόλις δύο πόντους, είχε 8 (!) μπλοκ, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ! 17 πόντους είχε ο Πίτερς, 13 (όλους στη δεύτερη περίοδο) είχε ο ΜακΚίσικ, στην καλύτερη εμφάνισή του μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε, ενώ πολύ καλή απόδοση είχε και ο Γουίλιαμς-Γκος, με 11 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ!
Όσο για τη Βιλερμπάν, η οποία παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-14 και χωρίς να έχει πανηγυρίσει ακόμα εντός έδρας νίκη, ξεχώρισαν Λουβάβου-Καμπαρό (16π), Πάρις Λι (16π, 7 ασίστ), Σκοτ (12π) και Λοβέρν (10π, 8 ριμπάουντ).

Με την… κλασική του αρχική πεντάδα που συμπεριλαμβάνει τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ, ξεκίνησε το παιχνίδι ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ενώ ο Ποτσέκο, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον τραυματία Ντε Κολό, επέλεξε τους Λι, Λουβάβου-Καμπαρό, Λάιτι, Λοβέρν και Γιουσουφά Φαλ. Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 7-4 στο ξεκίνημα, με τον Λι να σκοράρει 5 πόντους, αλλά ο Πίτερς έφτασε πολύ γρήγορα τους 8 προσωπικούς πόντους, βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά με 10-7! Ο Γουόκαπ ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο της βραδιάς για τους «ερυθρόλευκους», διευρύνοντας στο 9-0 το σερί τους για το 7-13, ενώ ο Καμπαρό μείωσε σε 11-13 με συνεχόμενους πόντους του. Ο Σκοτ ισοφάρισε σε 16-16, αλλά ο Κάνααν ευστόχησε στο δεύτερο τρίποντό του για το 16-19, ενώ στη συνέχεια πέρασε στο παρκέ ο Γουίλιαμς-Γκος, δίνοντας λύσεις με σωστές επιλογές στην επίθεση, πριν ο Παπανικολάου κλείσει ιδανικά την πρώτη περίοδο, με buzzer-beater τρίποντο για το 18-25!

Η Βιλερμπάν πλησίασε στους τρεις (24-27), με τον Καμπαρό να πρωταγωνιστεί στην επίθεσή της φτάνοντας τους 12 πόντους, πριν περάσει στο παρκέ και αναλάβει δράση για τον Ολυμπιακό ο ΜακΚίσικ, ο οποίος αρχικά σκόραρε με συνεχόμενα τρίποντα 24-30 και το 26-33, και στη συνέχεια έκλεψε και σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 26-35! Η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια (28-38), με βολές των Λαρεντζάκη και Πετρούσεφ, με τον έλληνα γκαρντ να δίνει επιθετικές λύσεις στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το 33-45. Ο εξαιρετικός στη δεύτερη περίοδο ΜακΚίσικ, ‘ηταν εκείνος που διαμόρφωσε το 37-49 του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας τους 13 πόντους στο δεκάλεπτο!

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε φορτσάτος από τα αποδυτήρια, εκτοξεύοντας την υπέρ του διαφορά στο +18 (39-57) με συνεχόμενα τρίποντα από Πίτερς και Γουόκαπ, αλλά στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την συγκέντρωσή τους κάνοντας συνεχόμενα λάθη στις επιθέσεις τους και επιτρέποντας στη Βιλερμπάν να φτιάξει σερί 11-0, μειώνοντας σε 51-59. Σε εκείνο το σημείο την λύση στην ομάδα του Μπαρτζώκα έδωσε ο Κάνααν, ο οποίος σκόραρε 9 συνεχόμενους πόντους με καλάθι-φάουλ και δύο τρίποντα, για το 52-68. Το «ερυθρόλευκο» σερί έφτασε μέχρι το 12-0, χάρη σε τρίποντο του Λαρεντζάκη με το οποίο έγινε το 52-71, πριν ο Λι σκοράρει με τρελό buzzer-beater τρίποντο με ταμπλό, για το 54-71 της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την υπέρ του διαφορά στους 10-12 πόντους. Ο Γουίλιαμς-Γκος σκόραρε από την έβδομη ασίστ του Φαλ για το 63-75, ενώ ο Πάρις Λι ευστόχησε σε τρίποντο για το 66-77, ενώ οι διαιτητές έδωσαν και αντιαθλητικό φάουλ στη συγκεκριμένη φάση, σε μία περίεργη απόφαση που έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Ολυμπιακού. Ο Κάνααν έκανε το 67-79 με εύστοχο floater στη λήξη του χρόνου επίθεσης και σκόραρε ξανά με τρίποντο για το 67-79, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι τελικά επικράτησαν με 85-73!

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-49, 57-71, 73-85