Άρης-ΟΦΗ 3-1: Τριάρα με υπογραφή Μπρούνο Γκάμα!

Ο Πορτογάλος σκόραρε δις και οδήγησε τον Άρη στη νίκη

Με έναν καταπληκτικό Μπρούνο Γκάμα και με τον Φετφατζίδη να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του στην επανάληψη, με το κερδισμένο φάουλ για το δεύτερο και την ασίστ για το 3ο , ο Άρης έφτασε σε μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με 3-1 του ΟΦΗ. Μια νίκη που τον φέρνει στο +3, με το «καλημέρα» στα πλέι-οφ, στο κυνήγι της 5ης θέσης. Ο Σακόρ είχε βάλει στην θέση του οδηγού τον ΟΦΗ, στο 21’ αλλά οι Ηρακλειώτες άντεξαν ουσιαστικά μέχρι το 60ο λεπτό.

Ο ΟΦΗ ήταν ανώτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, προηγήθηκε με 1-0 με τον Σακόρ και θα μπορούσε να έχει προξενήσει μεγαλύτερη ζημιά στον αντίπαλό του, αν ήταν πιο προσεκτικός στο διάστημα που είχε την υπεροχή. Σε μια φάση ωστόσο που η άμυνα του κοιμήθηκε, ο Φετφατζίδης με τον Ροζ κουβάλησαν την μπάλα γρήγορα από δεξιά και έφτιαξαν με την σέντρα του Γάλλου τις προϋποθέσεις για το 1-1, στο 42’.

Ο Γκάμα με ένα υπέροχο χτύπημα φάουλ στο 72’ έκανε το 2-1, σε ένα σημείο που πλέον ο Άρης είχε πάρει τα ηνία του ματς για να σφραγίσει τη νίκη ο Κόρχουτ από ασίσττου Φετφατζίδη στο 80ο λεπτό.

Ο Άρης θέλησε να κάνει καλή εκκίνηση και να μπει δυναμικά στο ματς. Στο 2’ ο Κόρχουτ έβγαλε την σέντρα από αριστερά, ο Γουάλεϊ απέκρουσε άσχημα, για να πάει η μπάλα στον Μπρούνο Γκάμα που σούταρε άουτ. Στο 7’ ήταν η σειρά του Βέλεθ ν’ απειλήσει με κεφαλιά ύστερα από το κόρνερ του Φετφατζίδη, αλλά ο πορτιέρε του ΟΦΗ, επενέβη δύσκολα.

Μέχρι εκείνο το σημείο, φαινόταν πως οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν τα ηνία μπροστά. Ωστόσο μετά το 10’ ο ΟΦΗ, πήρε ολοκληρωτικά το κέντρο, με τους Μεγιάδο και Σακόρ να κερδίζουν όλες τις μονομαχίες, ενώ ο Άρης έπαιζε με μεγάλες αποστάσεις. Στο 17’ ο Μάνος με κεφαλιά προειδοποιεί μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του περνάει άουτ. Στο 19’ ύστερα από έξοχη εναλλαγή ο Ναμπί θα σουτάρει λίγο μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κουέστα θα μπλοκάρει σε δύο χρόνους.

Τελικά στο 21ο λεπτό, ο ΟΦΗ θα πάρει το προβάδισμα μετά την σέντρα από δεξιά του Μαρινάκη και το σφάλμα του Δεληζήση, που έδωσε τη δυνατότητα στον Μάνο να σπάσει την μπάλα στον αμαρκάριστο στο ύψος της περιοχής Σακόρ που με πλασέ έκανε το 0-1. Ο ΟΦΗ κυριάρχησε μέχρι το 40ο λεπτό, αφού έβρισκε συνεχώς χώρους για να βγει στην κόντρα επίθεση. Βρήκε σε άλλες δύο στιγμές τον Άρη με κενά πίσω, μία στο 26’ όταν ο Νέιρα μετά την προσπάθεια του Σεμέδο, σούταρε βιαστικά άουτ. Στο 29’ ο Μάνος απομονώνει σε ένας εναντίον ενός τον Σόουζα, αλλά ενώ έφτασε σε καλή θέση το σουτ του ήταν άστοχο.

Ο ΟΦΗ φαινόταν να ελέγχει το ματς, αλλά μια στιγμή στην οποία ο Άρης ανέβηκε γρήγορα στην επίθεση, με τους φιλοξενούμενους πίσω από την μπάλα, ήρθε η ισοφάριση. Ο Ροζ ανέβηκε γρήγορα στην πλάτη του Φετφατζίδη στο 42’ , αυτός του πέταξε την μπάλα και ο Γάλλος έκανε ένα ιδανικό γύρισμα για τον Γκάμα που από το ύψος του πρώτου δοκαριού ήρθε με δύναμη να κάνει το 1-1, με δυνατό πλασέ.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ έδειξε να μπαίνει καλύτερα αφού κράτησε πιο πολύ μπάλα και έδειχνε να μπορεί να πλησιάσει πιο οργανωμένα προς τα καρέ του Άρη. Σε αυτό βοήθησε και το γεγονός της γρήγορης αλλαγής του Γιώργου Σίμου, που αντικατέστησε τον Σακόρ με τον Στάικο, φρεσκάροντας έτσι το κέντρο. Ακριβώς στο 60’ ο ΟΦΗ θα έχει μια εξαιρετική στιγμή με ένα σουτ του Μάνου από την περίμετρο, που πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Κουέστα.

Ο Ένινγκ να επιλέξει να βγάλει από το παιχνίδι τον αρνητικό Ιντέγε, να πετάξει στο ματς τον Μαντσίνι και να φέρει στην κορυφή τον Λάρσον, ενώ και ο Σίμος θα επιλέξει να αλλάξει τον κεντρικό επιθετικό του, με Φιγκεϊρέδο αντί Μάνου. Στο 67’ ήταν η σειρά του Άρη να χάσει καλή ευκαιρία με τον Φετφατζίδη με το αριστερό του σουτ, να φεύγει λίγο έξω. Ο Άρης στο 72’ θα φτάσει στην ανατροπή με μια έξοχη εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα, σε ένα φάουλ που κέρδισε ο Φετφατζίδης από τον Στάικο. Έτσι ο Πορτογάλος με το δεύτερο προσωπικό γκολ έφερε το γκολ τούμπα για το 2-1. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Άρης θα καθαρίσει το παιχνίδι, αφού πλέον είχε φτερά στα πόδια, με τη φάση του γκολ να ξεκινάει από τον Γκάμαμ που έσκαψε για τον Λάρσον, αυτός έκανε την σέντρα μέσα στην περιοχή. Ο Φετφατζίδης αντί για σουτ, προτίμησε να την τσιμπήσει δίπλα για τον Κόρχουτ που με αριστερό σουτ έγραψε το 3-1.

Το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε πολλές αλλαγές, για να έρθει έτσι, χωρίς αντίδραση από τον ΟΦΗ, η τελική επικράτηση των «κίτρινων» που πλέον έχουν 37 πόντους, έναντι 34 του ΟΦΗ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Σόουζα (90’ Μπαγκαλιάνης), Βέλεθ, Σάσα (90’ Τόνσο), Φετφατζίδης (83’ Μπα), Λάρσον, Γκάμα (83’ Μαρτίνες), Ιντέγε (63’ Μαντσίνι)

ΟΦΗ: Γουάλεϊ, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης (85’ Μπράουν), Μεγιάδο (85’ Ζοάο Βίκτορ), Σακόρ (56’ Στάικος), Ναμπί (85’ Νοικοκυράκης), Σεμέδο, Νέιρα, Μάνος (65’ Φιγκεϊρέδο)