Βοσνία – Ελλάδα 2-2: Διαδρομή κόλαση–παράδεισος με ήρωα τον Κολοβό

Η ομάδα του Αναστασιάδη εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα

Την διαδρομή κόλαση παράδεισος διένυσε η Ελληνική ομάδα που εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την Βοσνία μέσα στο Ζένιτσα. Οι Βόσνιοι μπήκαν αφηνιασμένοι στην αναμέτρηση και εκμεταλλεύτηκαν τα παιδαριώδη αμυντικά λάθη της Ελληνικής ομάδας και έτσι πήραν ένα πολύ δυνατό προβάδισμα με 2-0 μόλις στο 15ο λεπτό. Η «γαλανόλευκη» μπήκε στο γήπεδο μετά το 20ο λεπτό και κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση. Το δεύτερο ημίχρονο το γήπεδο κατηφόρισε προς την εστία του Σέχιτς με τους Φορτούνη και Κολοβό να φέρνουν τούμπα την αναμέτρηση και να δίνουν τελικά το βαθμό της ισοπαλίας στην Ελλάδα.

Α’ ημίχρονο

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για την Ελλάδα αφού η Βοσνία έκανε ότι ήθελε τους ποδοσφαιριστές του Άγγελου Αναστασιάδη στο γήπεδο. Απέναντι σε μια άμυνα που ούτε ερασιτεχνική δεν έμοιαζε ο Βίσκα έκανε το 1-0 στο 10ο λεπτό. Ο Πιάνιτς εκτέλεσε το κόρνερ με συρτή πάσα προς τον Βίσκα αυτός έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να κάθετε ξανά στα πόδια του, αμαρκάριστος έκανε το σουτ νικώντας τον Βλαχοδήμο για το 1-0. Οι Βόσνιοι δεν σταμάτησαν να σφυροκοπούν την Εθνική μας με αποτέλεσμα ο Πιάνιτς να κάνει το 2-0 με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 15ο λεπτό. Ο Άγγελος Αναστασιάδης που είδε την ομάδα του να μοιάζει ανήμπορη πέρασε τον Κουρμπέλη στα χαφ ούτως ώστε να δώσει λύσεις εκεί που πονούσε. Ο Φορτούνης βρήκε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την «γαλανόλευκη» μετά την σέντρα του Μπακάκη. Ο άσσος της ΑΕΚ έκανε το γύρισμα στην περιοχή με τον Φορτούνη να κάνει το πλασέ και την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Σέχιτς. Το αποτέλεσμα ήταν εμφανές αφού η Εθνική μας άλλαξε πρόσωπο. Κράτησε την μπάλα και δημιούργησε μερικές καλές οργανωμένες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Σέχιτς. Το τέρμα δεν ήρθε με το 2-0 να ήταν και το σκορ του ημιχόρνου. Η άμυνα της Ελλάδας έμοιαζε φουρτουνιασμένη και σε ένα εφιαλτικό 15λεπτο δέχτηκε δυο τέρματα.

Η Ελλάδα μπήκε με διαφορετικό πρόσωπο στην επανάληψη και ήταν η ομάδα που έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα κρατώντας την μπάλα, χωρίς όμως να δημιουργήσει. Οι αλλαγές του Άγγελου Αναστασιάδη έκαναν την Ελλάδα πιο επιθετική και με περισσότερες αξιώσεις μπροστά από την εστία του Σέχιτς. Το τέρμα που θα έβαζε την ομάδα μας άργησε να έρθει. Ο Σούνιτς ανέτρεψε τον Δώνη στην περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει αμέσως την παράβαση. Ο Κώστας Φορτούνης ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι κάνοντας το 2-1 και βάζοντας την Εθνική μας ξανά στο κόλπο. Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση έγινε στο 65ο λεπτό όταν ο Πιάνιτς είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο άσσος της Γιουβέντους βγήκε πολύ άτσαλα στον Ζέκα με τον διαιτητή της αναμέτρησης να του δίνει απευθείας την κόκκινη κάρτα. Αυτό ήταν και το turning point του αγώνα. Οι αλλαγές του Άγγελου Αναστασιάδη αλλά και το τέρμα του Φορτούνη έδωσαν φτερά στην Ελληνική ομάδα με αποτέλεσμα να κλείσει τους Βόσνιους στο δικό τους μισό. Στο 76ο λεπτό ο Κούτρης έκανε την σέντρα με τον Κολοβό να βάζει την προβολή και τον Σέχιτς να απομακρύνει με υπερένταση την μπάλα. Στο 86ο λεπτό ο Δημήτρης Κολοβός με μια πραγματικά εκπληκτική κεφαλιά έκανε το 2-2 για την Ελλάδα μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Ο άσσος της Ομόνοιας μπήκε λίγα λεπτά πριν στον αγώνα και πέτυχε το τέρμα που τόσο πολύ ήθελε και άξιζε η ομάδα του.

Σε ένα παιχνίδι που η Ελλάδα έδειχνε πως θα διασυρόταν κατάφερε για ακόμη μια φορά να δείξει το τσαγανό της και τις δυνάμεις της. Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη βρήκε τα ψυχικά αποτελέσματα και μέσα σε 45 λεπτά έφερε τα πάνω κάτω κάνοντας την διαδρομή κόλαση παράδεισος να φαίνεται εύκολη. Αν κατάφερναν οι διεθνείς μας να έμπαιναν γρηγορότερα στο παιχνίδι, υπήρχε και η περίπτωση να έφευγαν και με το διπλό από την Βοσνία.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ελλάδα: Η επιθετική ομάδα της Ελλάδας ήταν πραγματικά φωτιά σήμερα. Οι Φορτούνης, Δώνης, Κολοβός και Μασούρας ήταν οι κύριοι εκφραστές της μεγάλης επιστροφής στην αναμέτρηση.

Βοσνία: Πολύ καλά μπήκαν στην αναμέτρηση οι Βόσνιοι. Ο Πιάνις ήταν ο παίχτης βαρόμετρο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ελλάδα: Ίσως και η λέξη κάκιστη να είναι μικρή για τα όσα είδαμε στο πρώτο 20 λεπτο από την αμυντική λειτουργία της Ελληνικής ομάδας.

Βοσνία: Εκεί που η μπάλα έκαιγε ο Πιάνιτς με μια απερισκεψία κρέμασε την ομάδα του

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Βοσνία (Ρόμπερτ Προσινέτσκι): Με ένα 4-3-3 ο Κροάτης τεχνικός που δεν είχε να αντιμετωπίσει προβλήματα στο στήσιμο της ομάδας του. Μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδυναμία που έβγαλε η Ελλάδα. Δεν έκανε ανάλογο δεύτερο ημίχρονο, άργησε να κάνει αλλαγές και έτσι δέχτηκε την ισοφάριση.

Ελλάδα (Άγγελος Αναστασιάδης): Με ένα 3-4-3 ο Άγγελος Αναστασιάδης που αποδείχτηκε μεγάλος λάθος. Η Ελλάδα δεν βγήκε ποτέ στο παιχνίδι πριν το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης με το αποτέλεσμα να είναι στο 2-0. Έτρεξε μετά για βελτιωτικές κινήσεις και κατάφερε να σώσει την παρτίδα του. Έχει τεράστιο μερίδιο ευθύνης για την κατάντια της Ελληνικής ομάδας στο πρώτο 20λεπτο αφού έσεισε την ομάδα με 6 αμυντικούς. Οι ποδοσφαιριστές του τον εξέθεσαν αμέσως όταν άλλαξε τον τρόπο προσέγγισης του αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Σωστός σε όλες του τις αποφάσεις ο Ολλανδός ρεφ. Όσο το πέναλτι της Ελλάδας όσο και η κόκκινη του Πιάνιτς ήταν καθαρά