«Βράζουν» στον Παναθηναϊκό για τη διαιτησία

Μιλούν για αλλοίωση όχι μόνο αποτελέσματος, αλλά και πρωταθλήματος

Οργή επικρατεί στον Παναθηναϊκό για τα όσα έγιναν στο χθεσινό ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Οι «πράσινοι» θεωρούν πως αλλοιώθηκε το αποτέλεσμα και η ομάδα στερήθηκε μια νίκη που δικαιούτο λόγω των διαιτητικών αποφάσεων και παραλείψεων, τόσο από τον Σλοβένο διαιτητή Σλάβκο Βίντσιτς, όσο και από τον Θανάση Τζήλο στο VAR.

Θεωρούν πως δεν έπρεπε να κρατηθούν καν πέντε λεπτά καθυστερήσεις στο ματς, πόσω μάλλον και έξτρα χρόνος στον οποίο και σκόραραν οι γηπεδούχοι, ενώ διαμαρτύρονται για φάουλ στον Περέα δευτερόλεπτα πριν το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι το οποίο επίσης αμφισβητούν.

Πέρα από την ανακοίνωση που εξέδωσε η ΠΑΕ χθες βράδυ αναφέροντας πως αποτελεί μόνιμο θύμα της διαιτησίας, θεωρείται πως με την αντιμετώπιση που έχει ο Παναθηναϊκός από την διαιτησία αλλοιώνεται ολόκληρο το πρωτάθλημα.

Ο χθεσινός αγώνας ήταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι για τους «πράσινους». Είχαν προηγηθεί αρκετά ακόμη λάθη σε βάρος τους που θεωρούν πως έχουν αλλοιώσει αποτελέσματα και την βαθμολογία.

-Στην πρεμιέρα με την Λαμία (1-1) φωνάζουν για πέναλτι σε χέρι του Βύντρα που δεν δόθηκε ποτέ και στην εξέλιξη της ίδιας φάσης οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί.

-Στο ματς με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη (0-1) ο Μανιάτης δεν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για το χτύπημα στον Περέα στο 39ο λεπτό.

-Στο 0-1 από την Ξάνθη στην Ριζούπολη διαμαρτύρονται για λανθασμένη ακύρωση γκολ δικού τους και καταμέτρηση αντίστοιχα οριακής περίπτωσης γκολ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

-Στο ματς με την ΑΕΛ στο ΟΑΚΑ (1-2) και με το σκορ στο 1-2 υποστηρίζουν πως ο Ουάρντα έπρεπε να είχε αποβληθεί για χτύπημα στον Σένκεφελντ που τιμωρήθηκε με απλή κίτρινη.

Το «τριφύλλι» έχει χάσει τόσους βαθμούς από λανθασμένες αποφάσεις, που αν τους είχε κερδίσει δεν θα βρισκόταν στην δέκατη θέση της Super League, όπως τώρα, αλλά πολύ ψηλότερα και μέσα στις θέσεις των playoffs.