Βρίσκει τον… δρόμο του ο Ολυμπιακός με «οδοστρωτήρα» Τικίνιο!

Άνετη νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης

Με πρωταγωνιστή τον Τικίνιο που σκόραρε δις και τον Μασούρα να βρίσκει γκολ στην επιστροφή του από τραυματισμό, ο Ολυμπιακός… παρέσυρε τον Απόλλωνα (4-1) για τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα.

Αυτός, μάλιστα, ήταν Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κατά διαστήματα εξαιρετικοί και… παρέσυραν με 4-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης, παίρνοντας την δεύτερη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Επιστροφή με γκολ για τον Μασούρα, που έδειξε πόσο έλειψε, αλλά ο πρωταγωνιστής ήταν ο Τικίνιο που με δύο σεντερφορίσια τέρματα, άνοιξε λογαριασμό και οδήγησε τους Πειραιώτες στη νίκη. Ο Ντάουντα μείωσε για τον Απόλλωνα Σμύρνης στη μοναδική του τελική στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Βρουσάι από ασίστ του Καρμπόβνικ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Στους επτά βαθμούς ο Ολυμπιακός, παραμένει χωρίς βαθμό η Ελαφρά Ταξιαρχία έχοντας 2-11 τέρματα! Με τον Αστέρα στην Τρίπολη παίζουν την Κυριακή οι Πειραιώτες, εντός έδρας με τον Ιωνικό ο Απόλλων Σμύρνης την Δευτέρα σε ένα ματς που έχει από νωρίς χαρακτήρα τελικού.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Βατσλίκ στην εστία, με τους Ανδρούτσο, Μπα, Σισέ και Ρέαμπτσουκ στην άμυνα. Κούντε, Μπουχαλάκης στον άξονα, με τους Μασούρα, Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου στην μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον προωθημένο Ελ Αραμπί.

Ίδια διάταξη και από τον Γιάννη Πετράκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Ο Κότσαρης στην εστία, με τους Μπαξεβανίδη, Σισέ, Μπα και Ρέαμπτσουκ στην τετράδα της άμυνας. Ο Σλίβκα με τον Κάστρο στα χαφ, έχοντας μπροστά τους τον Ματέι και τους Τσιλούλη, Φαν Λα Πάρα να πλαισιώνουν τον Ιωαννίδη στην επίθεση.

Με ορμή μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός, αγγίζοντας το προβάδισμα στα 40 δευτερόλεπτα με τον Τικίνιο να προλαβαίνει την άστοχη έξοδο του Κότσαρη αλλά να μην βρίσκει εστία. Στο 7’ ο Βραζιλιάνος φορ απείλησε ξανά με το κεφάλι, όμως ο κίπερ του Απόλλωνα είχε καλή θέση και στα… καπάκια ο Κότσαρης έβγαλε το πλασέ του Καμαρά, αλλά ο Μασούρας πήρε το ριμπάουντ για το 1-0 στο 8’. Ο Ονιεκούρου στο 10λεπτο απείλησε εκ νέου, για να έρθει δύο λεπτά μετά η πρώτη τελική του Απόλλωνα με τον προωθημένο Άλβες που βρήκε σε ετοιμότητα τον Βατσλίκ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο Απόλλων κρατούσε περισσότερο μπάλα, ισορροπώντας το ματς και κόβοντας τον φρενήρη ρυθμό που είχε αναπτύξει ο Ολυμπιακός. Στο 21ο λεπτό δε, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια αλλά ο Τουτουαρίμα έκανε… τσαφ στο γύρισμα και έδωσε την ευκαιρία στον Βατσλίκ να μπλοκάρει προ του αμαρκάριστου Ιωαννίδη. Το ημίχρονο όδευε προς το φινάλε του, με τον Ολυμπιακό να φωνάζει για πέναλτι στο 38ο λεπτό για χέρι του Άλβες, με τον Κουτσιαύτη να ελέγχει τη φάση στο VAR και να αποφασίζει πως είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Μπα στον Ιωαννίδη, σφραγίζοντας έτσι το 1-0 του πρώτου μέρους.

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, με τον Τικίνιο να ανοίγει λογαριασμό με καρφωτή κεφαλιά στο 47ο λεπτό για το 2-0. Αυτό το γκολ έδωσε στον Βραζιλιάνο «φτερά» στα πόδια του, ήταν διαρκώς στη συνέχεια μέσα στις φάσεις και σκόραρε εκ νέου στο 72ο λεπτό καθαρίζοντας το παιχνίδι με τρομερό τελείωμα, ρολάροντας πρώτα στην πλάτη του Παμλίδη και στέλνοντας την μπάλα στις… αράχνες της εστίας του Κότσαρη για το 3-0.

Το ματς είχε κριθεί, οι ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν και είδαν τον Απόλλωνα να σκοράρει στην μοναδική του τελική στο δεύτερο μέρος. Ήταν το 79ο λεπτό, με τον Ντομίνγκες να σουτάρει, την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά μετά τις κόντρες, τον Βατσλίκ να το βγάζει δύσκολα και τον Ντάουντα να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό το γκολ «νευρίασε» τους ερυθρόλευκους που ανέβασαν ξανά ταχύτητα και… ξεχείλωσαν το σκορ με τον Βρουσάι στο 87ο λεπτό από ασίστ του Καρμπόβνικ για το τελικό 4-1, με τον Παμλίδη να βλέπει να του ακυρώνεται τέρμα στη συνέχεια για οφσάιντ και τίποτα να μην αλλάζει στο ματς!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Ανδρούτσος, Σισέ (76'Α.Παπαδόπουλος), Μπα, Ρέαμπτσουκ (67'Καρπόβνικ), Κούντε, Μπουχαλάκης (76'Σουρλής), Ονιεκούρου (76'Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (67'Ρόνι Λόπες), Τικίνιο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (68'Ντεντάκης), Ντομίνγκες, Μπρούνο Άλβες, Τουτουαρίμα (68'Βιτάλης), Κάστρο, Σλίβκα, Τσιλούλης (58'Παμλίδης), Ματέι (82'Σαχλί), Φαν Λα Πάρα, Ιωαννίδης (58'Ντάουντα).