Δεν βρήκε αντίδοτο για τον Πέτκοβιτς και υπέκυψε στην Ντινάμο ο ΠΑΟΚ

Δύο γκολ του τρομερού Πέτκοβιτς υποχρέωσαν σε ήττα, 2-0, τον ΠΑΟΚ ενάντια στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ

Την πάτησε στο Ζάγκρεμπ και τώρα... τρέχει ο ΠΑΟΚ! Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν 2-0 από την Ντινάμο, με τον Πέτκοβιτς να σκοράρει από μία φορά σε κάθε ημίχρονο και να δίνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους Κροάτες για τα προημιτελικά του Cοnference League. Ένα λάθος του Γιόνι και μια αδράνεια στο κέντρο της άμυνας διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να έχει λιγοστές καλές στιγμές, μία εξ αυτών στο 90+5' με τον Μουργκ. Σε μία εβδομάδα η ρεβάνς της Τούμπας, όπου η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου θα ψάξει την υπέρβαση.

Στο μυαλό του κόουτς

Με σχηματισμό 4-2-3-1 κατέβασε την Ντινάμο ο Σεργκέι Γιακίροβιτς, με τον Νέβιστιτς στην εστία και τους Ριστόφσκι, Μπερνέ, Τεοφίλ-Κατρίν και Πέρκοβιτς στην άμυνα. Μίσιτς και Σούτσιτς συνέθεσαν τη δυάδα στα χαφ, με Σπίκιτς, Μπατούρινα και Χότζα πίσω από τον Πέτκοβιτς.
Από τη μεριά του, ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε και αυτός 4-2-3-1, με τον Κοτάρσκι στο τέρμα και τους Γιόνι, Κεντζιόρα, Κουλιεράκη και Μπάμπα στην άμυνα. Στον άξονα βρέθηκαν οι Μεϊτέ-Οζντόεφ, με τους Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλια, Τάισον τριάδα πίσω από τον Μπράντον.

Οι δύο ομάδες επιχείρησαν να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα όποτε έβγαινε στην κόντρα η Ντινάμο.
Ένα δυνατό σουτ του Σούτσιτς έξω από την περιοχή στο 24ο λεπτό δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κοτάρσκι, με την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς να έρχεται τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Μπάμπα βρήκε τον Ζίβκοβιτς με μπαλιά από τα αριστερά, όμως η κεφαλιά του Σέρβου πέρασε λίγο άουτ.
Οι Κροάτες απάντησαν στο 36’, με τον Μπατούρινα να κάνει το σουτ και να βλέπει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Δευτερόλεπτα αργότερα ωστόσο, μετά από ένα τραγικό λάθος του Γιόνι, που γύρισε στα τυφλά την μπάλα προς τα πίσω, ήρθε το 1-0 για την Ντινάμο.

Ο Πέτκοβιτς βγήκε τετ α τετ και παρότι το σουτ του σταμάτησε στον Κοτάρσκι, πήρε το... ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα ανυπεράσπιστα δίχτυα του ΠΑΟΚ!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης αλλά να δυσκολεύονται να απειλήσουν. Μια μπαλιά-τρύπα του Κωνσταντέλια στο 57’ δεν έφτασε ποτέ στον Ζίβκοβιτς, με τον Κοτάρσκι να εξουδετερώνει την επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Σπίκιτς στο 63’ – πράττοντας αναλόγως σε αδύναμη κεφαλιά του ίδιου παίκτη τέσσερα λεπτά αργότερα.

Εντέλει, στο 72’ έγινε η ζημιά και το 2-0 για τους Κροάτες, με τον Πέτκοβιτς να βγαίνει τετ α τετ μετά από πάσα του Μπατούρινα και να τελειώνει ψύχραιμα τη φάση, νικώντας τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Ο Κοτάρσκι κράτησε το 2-0 με επεμβάσεις σε σουτ των Βίντοβιτς (75’) και Μπατούρινα (78’), με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν εναγωνίως το 2-1 στα τελευταία λεπτά αλλά να βλέπουν το σουτ του Μουργκ στο 84΄να περνά άουτ και τον Νέβιστιτς να αποκρούει εντυπωσιακά τη σέντρα-σουτ του Αυστριακού στις καθυστερήσεις...

MVP: Πολλοί από τους καλούς παίκτες της Ντινάμο έχουν αφήσει το Ζάγκρεμπ για πιο δυνατά πρωταθλήματα, όμως ο Μπρούνο Πέτκοβιτς συνεχίζει στο Μάξιμιρ και αποτελεί την αχιμή του δόρατος της ομάδας. Δύο γκολ από τον τρομερό φορ, που έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση στην τελική ευθεία της σεζόν.

Η... σφυρίχτρα: Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα οι Αγκάγεφ, που επέλεξε να δώσει κίτρινη κάρτα στον Βίντοβιτς για το επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω στον Κωνσταντέλια στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Σ. Γιακίροβιτς): Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Μπερνέ, Τεοφίλ-Κατρίν, Πέρκοβιτς, Μίσιτς, Σούτσιτς, Σπίκιτς (72’ Κανέκο), Μπατούρινα (90+3’ Χαλίλοβιτς), Χότζα (46’ Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς (89’ Κουλένοβιτς)

Στον πάγκο: Ζάγκορατς, Σούταλο, Ζίβκοβιτς, Βρμπάντσιτς, Τσβέτκο

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Γιόνι, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (69’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (83’ Τζίμας), Κωνσταντέλιας (69’ Μουργκ), Τάισον, Μπράντον (60’ Ντεσπόντοφ)

Στον πάγκο: Μοναστηρλής, Ταλιχμανίδης, Τσιγγάρας, Βιεϊρίνια, Παναγιώτου, Μάρκος Αντόνιο

Διαιτητής: Αγκάγεφ
Βοηθοί: Ζεϊνάλοφ, Αμιράλι
4ος: Μασίγεφ
VAR: Στέγκεμαν, Μίλερ