Εφτάψυχος ΠΑΟΚ, τα 'φερε όλα Τούμπα!

Με πέναλτι στο 117 πέρασε

Με ένα πέναλτι που κέρδισε σε σουτ του Μίσιτς από τον Μανθάτη στο 119’ ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση με 4-2 κόντρα στον γενναίο Πανιώνιο. Οι «κυανέρυθροι» μετά το 2-1 στα 90’, είχαν φτάσει στο 2-2 με τον Καμαρά στο τέταρτο λεπτό της παράτασης και το κρατούσαν ως το 114’, μέχρι που ο Άκπομ έκανε το 3-2, ενώ το 4-2 έγινε με ένα άκρως αμφισβητούμενο πέναλτι που είδε ο Σκουλάς στο σουτ του Μίσιτς.

Ο Σκουλάς στο 25’ δεν είχε δει καθαρό τράβηγμα του Σταυρόπουλου, πάνω στον Κρέσπο, ο Μπίσεσβαρ έβαλε μπροστά στο σκορ στο 32’ τον ΠΑΟΚ, αλλά στον 33’ ο Ντουρμισάι έφερε το ματς στα ίσια. Το 2-1 από τον Σφιντέρσκι που οδήγησε το ματς σε παράταση.

Πολύ δύσκολο το έργο του Σκουλά, που έχασε ένα πέναλτι, έδωσε ένα άλλο που καθόρισε την πρόκριση και είναι πολύ αμφισβητούμενο και τα έκανε μαντάρα στον πειθαρχικό έλεγχο. Δεν έκαναν σέντρα οι φιλοξενούμενοι σε ένδειξη διαμαρτυρίας.

Διαφοροποιημένος κατά τα 7/11 ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας στην αρχική ενδεκάδα, αφού ο Πασχαλάκης, ο Βιεϊρίνια στα δεξιά, ο Σάκχοφ και ο Κρέσπο ήταν οι μόνοι ίδιοι που ξεκίνησαν συγκριτικά με το` ματς, ενώ και ο Πανιώνιος είχε αρκετά νέα πρόσωπα (Τσιλούλης, Μανθάτης, Μπουμάλ) σε σύγκριση με το ματς απέναντι στον Παναθηναϊκό την περασμένη Κυριακή.

Ο ΠΑΟΚ θέλησε να πιέσει από την εκκίνηση του αγώνα, αλλά η ατυχία χτύπησε μόλις στο 9ο λεπτό όταν ο Πέλκας τραυματίστηκε στη μέση (δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν προέρχεται από μαρκάρισμα του Σταυρόπουλου) και πέντε λεπτά, ο Λουτσέσκου αναγκάστηκε στην πρώτη του αλλαγή, φέρνοντας στο ματς τον Μπίσεσβαρ.

Στο 15ο λεπτό ο Βιεϊρίνια έβγαλε σέντρα από δεξιά, αλλά ο Ενρίκε με την προβολή του έπιασε, έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 25’ ο Σκουλάς δεν είδε ξεκάθαρη παράβαση που έκανε ο Σταυρόπουλος πάνω στον Κρέσπο, τραβώντας τον και δεν καταλόγισε (λανθασμένα) το πέναλτι για τον Δικέφαλο του Βορρά. Η άμυνα του Πανιωνίου, άρχισε να δέχεται όλο και περισσότερη πίεση και στο 32ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ τελικά άνοιξε το σκορ. Ο Λημνιός πήρε την μπάλα από πλάγιο σέντραρε στην καρδιά της άμυνας, ο Κότνικ έδιωξε ασθενώς και ο Μπίσεσβαρ λίγο πιο μέσα από το σημείο του πέναλτι, άνοιξε το σκορ.

Ο Πανιώνιος, ωστόσο βρήκε το σθένος ν’ απαντήσει άμεσα σε μια φάση διαρκείας. Αρχικά ο Τσιλούλης νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Πασχαλάκη, η μπάλα στην εξέλιξη της φάσης, έφτασε στον Κότσιτς, που σέντραρε, ο Ντουρμισάι έσπασε με κεφαλιά έξω στον Κόρμπο που σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Ντουρμισάι την ξαναπήρε καλυπτόμενος και με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων πιέστηκε πολύ, υπέπεσε σε λάθη, αλλά το λάθος του Κότνικ στο 44’ διόρθωσε ο Σταυρόπουλος, ενώ στο 45+2’ ο Σφιντέρσκι σούταρε, για να μπλοκάρει ο πορτιέρε του Πανιωνίου.

Με την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΟΚ είχε μια καλή στιγμή με τον Μπίσεσβαρ να βρίσκεται στο 47’ ξανά σε θέση βολής από γύρισμα του Λημνιού, αλλά ο Κόρμπος κόντραρε για να φύγει η μπάλα κόρνερ. Ο Άκπομ αποτέλεσε την επόμενη κίνηση του Λουτσέσκου, που μπήκε αντί του Λημνιού για να απαντήσει με τον Μπανανά αντί του Μπουμάλ ο Μάντζιος στο 60’.

Στο 61ο λεπτό ο Κότνικ είχε απάντηση σε δυνατό σουτ του Ενρίκε και αυτή επί της ουσίας ήταν η τελευταία φάση στο μπαράζ φάσεων στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Η κίνηση του Μάντζιου, ήταν να φέρει τον Μανθάτη δεξί μπακ και τον Παπαγεωργίου στα χαφ με την επιθετικότητα του ΠΑΟΚ να πέφτει κάπως, μέχρι να φτάσουμε στο 73’ και στην διπλή ευκαιρία με τον Σάκχοφ να σουτάρει και τον Κότνικ ν’ αποκρούει και στη συνέχεια το σουτ του Σφιντέρσκι κόντραρε στα σώματα. Ο Λουτσέσκου έριξε και τον Μάτος στο παιχνίδι για να πλαγιοκοπήσει. Στο 79’ ο Άκπομ με κεφαλιά θα χάσει μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά να φεύγει μόλις άουτ από σέντρα του Βιεϊρίνια. Τελικά στο 82’ ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 2-1, αφού στο 17ο κόρνερ του ΠΑΟΚ, ο Γιαννούλης εκτέλεσε, ο Σταυρόπουλος έστειλε την μπάλα άθελα του στο κεφάλι του Σφιντέρσκι, για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο 88’ ο Τσιλούλης είχε την ευκαιρία να δώσει την πρόκριση στον Πανιώνιο, αφού μετά την πάσα του Ντουρμισάι, έφυγε στο τετ-α-τετ, αλλά νικήθηκε από τον Πασχαλάκη. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση, αφού το παιχνίδι μετά από 4 λεπτά και κάτι έξτρα χρόνο στο δεύτερο μέρος, οδηγήθηκε σε παράταση.

Η τελευταία αλλαγή του Άκη Μάντζιου στην κανονική διάρκεια, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της παράτασης, σημείωσε ένα προσωπικό γκολ, αφού έφυγε από αριστερά, νίκησε τον Ίνγκασον στο ένας εναντίον ενός, τον απέφυγε και με αριστερό σουτ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Πασχαλάκη για να γράψει το 2-2.

Ο Λουτσέσκου έκανε την έξτρα αλλαγή που είχε δικαίωμα με τον Μίσιτς να μπαίνει αντί του Ενρίκε. Ο ΠΑΟΚ όμως στο πρώτο μέρος της παράτασης δεν έδειχνε να μπορεί να φτάσει σε δύο γκολ, αφού δεν είχε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Στο 112’ ο Μάτος από σέντρα του Ολιβέιρα θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι, αλλά στο 114’ ο Άκπομ αναπτέρωσε τις ελπίδες του Δικεφάλου του Βορρά, με τις κόντρες να τον ευνοούν. Λίγο αργότερα ο Μίσιτς θα σουτάρει, σε μια δύσκολη φάση ο Μανθάτης θα χρησιμοποιήσει τα χέρια σύμφωνα με τον Σκουλά, και ο Βιεϊρίνια θα κάνει το 4-2 από την άσπρη βούλα, χωρίς ο Πανιώνιος να κάνει σέντρα, σε ένδειξη διαμαρτυρίας.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάκχοφ (73’ Μάτος), Ολιβέιρα, Λημνιός (56’ Άκπομ), Πέλκας (14’ λ.τρ. Μπίσεσβαρ), Ενρίκε (97’ Μίσιτς), Σφιντέρσκι

Πανιώνιος: Κότνικ, Κόσιτς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου (78’ Άρτσε), Κόρμπος, Μανιάτης, Μπουμάλ (60’ Μπανανά), Μανθάτης, Τσιλούλης (90’ Καμαρά), Ντουρμισάι