Ελλάδα - Μαυροβούνιο 85-60:«Αεράτη» πρεμιέρα για την επίσημη «αγαπημένη»

Με την αμυντική λειτουργία της να… τσακίζει κόκαλα και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση η Εθνική Ελλάδος μπήκε δυνατά στο Μουντομπάσκετ

Με την αμυντική λειτουργία της να… τσακίζει κόκαλα και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, η «επίσημη αγαπημένη» δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα και συνέτριψε 85-60 το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ελλάδας έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και «έπνιξε» την ομάδα του Μίτροβιτς, ενώ επιθετικά βρήκε πολλές λύσεις και τελείωσε με 4 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής Ελλάδος ο Πρίντεζης, που είχε 16 πόντους με 5/6 εντός παιδιάς. Από… κοντά και ο Παπαγιάννης, που είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε μόλις για 16 λεπτά (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Την Τρίτη το επόμενο ματς κόντρα στη Βραζιλία.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικά τον αγώνα και δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό. Η Ελλάδα ζοριζόταν στο σετ παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο τρίλεπτο είχε σημειώσει μόλις 3 πόντους (3-2). Από ‘κει και πέρα, μπήκε στην εξίσωση και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος κυριάρχησε στις δύο άκρες του παρκέ: με τον σταρ των Μπακς να πατάει γκάζι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έτρεξε σερί 10-0 για να ξεφύγει στο σκορ (15-4 στο 8’).

Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Εθνικής Ελλάδος δεν επέτρεψε στους Μαυροβούνιους να βρουν εύκολους πόντους και κυρίως τους ανάγκασε σε πολλά λάθη. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την «επίσημη αγαπημένη» στο +8 (17-9). Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου μπήκαν φορτσάτοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 6-0, ξέφυγαν ακόμα περισσότερο (23-9 στο 13’). Η Ελλάδα «έπνιξε» την ομάδα του Μίτροβιτς με την εξαιρετική άμυνά της και με σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασε στο +20 (33-13 στο 16’).

Από ‘κει και πέρα, ήταν φανερό πως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε βρει ρυθμό και στις δύο άκρες του παρκέ, με συνέπεια να κλείσει το πρώτο μέρος στο +26 (42-16) έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Πρίντεζη.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Ελλάδα και στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Μαυροβούνιους. Με τρίποντο του Μπουρούση, η «επίσημη αγαπημένη» έφτασε στο +27 (47-20 στο 22’), ενώ κάπου εκεί η ομάδα του Σκουρτόπουλου έριξε στροφές και χαλάρωσε αμυντικά.

Κάπως έτσι, οι παίκτες του Μίτροβιτς βρήκαν διαδρόμους προς το καλάθι της Εθνικής Ελλάδος λόγω και τριών φάουλ που χρεώθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, για να μειώσουν κάπως (51-31 στο 26’). Οι φωνές του ομοσπονδιακού τεχνικού μας ξύπνησαν τους διεθνείς μας, που ξέφυγαν και πάλι στο σκορ, ενώ με ένα εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα του Παπαγιάννη έκλεισαν με +25 την τρίτη περίοδο (63-38).

Το τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε τυπική διαδικασία, με τους παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος να ξεκινούν με επιμέρους σκορ 7-2 και να φτάνουν για πρώτη φορά στο +30 (70-40 στο 32’).

Κάπου εκεί ο Θανάσης Σκουρτόπουλος βρήκε την ευκαιρία για δοκιμές και πειραματισμούς, ενώ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και προφύλαξε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Με το second unit στο παρκέ, η Εθνική Ελλάδος έκανε απλά συντήρηση δυνάμεων, αλλά συντηρούσε μια διαφορά πάνω από 20 πόντους (75-47 στο 36’). Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, με την «επίσημη αγαπημένη» να φτάνει στο 85-60 και να ξεκινάει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60.

Ο αγώνας:

0:00: Τέλος του αγώνα ξεκίνησε εντυπωσιακά η Ελλάδα

0:20: Στο 85-60 θα τελειώσει το παιχνίδι. Η Ελλάδα κρατάει τη μπάλα για τα τελευταία δευτερόλεπτα

1:11': Στο 85-58 το σκορ, με το παιχνίδι να έχει ανοίξει για τα καλά για την Ελλάδα

2:00': Εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Παπαγιάννη, που κέρδισε και το φάουλ από τον Μπιέλιτσα.

2:35': Ο Θανάσης Αντετοκούμπο έδωσε αρκετά πράγματα και με μια εύστοχη βολή διαμορφώνει το σκορ στο 78-49

3:40': 75-47 με καλάθι του Παπαγιάννη από το ύψος των βολών

4:49: 73-47 με 2/2 βολές του Ιβάνοβιτς και 2/2 βολές του Πόποβιτς

5:30': 73-43 με τρίποντο του Θανάση Αντετοκούνμπο

6:00': Με Μάντζαρη, Λαρεντζάκη, Θανάση Αντετοκούνμπο, Βασιλόπουλο, Παπαγιάννη στο παρκέ η Εθνική Ελλάδος. Ο νικητής έχει κριθεί, το τελικό σκορ περιμένουμε

7:36': Είναι πολύ σημαντικό να κερδίσει με μεγάλη διαφορά η Ελλάδα για λόγους ψυχολογίας. Σε αυτά τα τουρνουά παίζει μεγάλο ρόλο ο πρώτος αγώνας

8:00': Δυνατά μπήκε η Ελλάδα. 70-40 με τρίποντο του Λαρεντζάκη. Για πρώτη φορά στο +30

9:28': Καλάθης, Λαρεντζάκης, Παπαπέτρου, Πρίντεζης, Παπαγιάννης η πεντάδα της Εθνικής Ελλάδος

10:00': Η τελευταία περίοδος ξεκινά

00:00: Τέλος του 3ου δεκαλέπτου

0:01: Ο Παπαγιάννης με νέο κάρφωμα κάνει το 63-38

0:25: Τρίποντο για το Μαυροβούνιο

0:59': Κάρφωμα απ' τον Παπαγιάννη και 61-35

1:45': Σημαντική η αντίδραση της Ελλάδα που πρέπει να κρατήσει τη διαφορά στο +20. Είναι σημαντικό και για την ψυχολογία της Εθνικής

2:03': 59-33 με λέι-απ του Λαρεντζάκη

2:40': Μεγαλώνει τη διαφορά η Ελλάδα με καλάθη του Σλούκα και του Πρίντεζη

3:25': Θα χάσει όμως την βολή

3:26': Ο Βούκσεβιτς καλάθι και φάουλ

3:42': Ο Μπουρούσης και πάλι δίνει τυ λύση

4:00': Είναι σημαντικό να σπάσει το ρυθμό η Ελλάδα και να βρει μερικά καλάθια ακόμη. Έχει χαλαρώσει στην άμυνα και επιθετικά δεν βρήκε πολλές λύσεις

4:10': Στο 51-31το σκορ. Οι Μαυροβούνιοι μπήκαν πολύ καλά σε αυτό το δεκάλεπτο, όμως το σκορ παραμένει σε υποφερτά επίπεδα

5:42': Νέο φάουλ απ' την Ελλάδα και στις βολές οι Μαυροβούνιοι

6:23': Ο Μπουρούσης δίνει λύσεις και επιθετικά στα τελευταία λεπτά

6:49': Η Ελλάδα έχει δώσει 4 φάουλ στο 3ο δεκάλεπτο και ο Γιάννης έφθασε τα 3 προσωπικά. Αυτό ίσως είναι πρόβλημα

7:20': Τάπα απ' τον Αντετοκούνμπο. Εξαιρετική στιγμή

8:58': Οι Μαυροβούνιοι ξεκίνησαν δυνατά με δυο καλάθια και μείωσαν σε 42-20

10:00': Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε

00:00: Τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου με το σκορ στο 42-16 υπέρ της Εθνικής Ελλάδος

5:36': Κάρφωμα και από τον Παπαγιάννη

6:50': Η διαφορά ποιότητας είναι μεγάλη. Η Ελλάδα με Αντετοκούνμπο, Καλάθη, Σλούκα, Πρίντεζη και τον Μπουρούση που δίνει τα πάντα κάνει ότι θέλει στο παρκέ

8:00': Παίζει εξαιρετική άμυνα η Εθνική Ελλάδος. Στο 26-11 το σκορ

9:00': 21-9 με εντυπωσιακό κάρφωμα του Γιάννη, που έκλεψε την μπάλα και έκανε τα μαγικά του

9:50': Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που έχει 6 πόντους, ενώ έχει και 4 ριμπάουντ

10:00': Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκινά

00:00: Τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 17-9 υπέρ της Εθνικής Ελλάδος

0:03': Στο 17-9 το σκορ και η Ελλάδα έχει 3 δευτερόλεπτα για την τελευταία επίθεση στην πρώτη περίοδο

0:54': 15-7 με τρίποντο του Νίνταμ

1:33': Ξεφεύγει η Ελλάδα στο σκορ. Δυο γρήγορα καλάθια και έχουμε το 15-4.

3:31': Παίζουν καλή άμυνα οι Μαυροβούνιοι, όμως η Ελλάδα βρίσκει τις λύσεις. Στο 11-4 το σκορ

4:35': Είναι φανερή η διαφορά ποιότητας στις δυο ομάδες. Υπάρχει όμως νευρικότητα στην Ελλάδα και για αυτό το σκορ είναι σε χαμηλά επίπεδα

6:59': Πρώτο κάρφωμα στην διοργάνωση απ' την MVP του NBA

7:45': Ήρθε και το πρώτο καλάθη για τους Μαυροβούνιους. Οι δυο ομάδες είναι πολύ νευρικές και άστοχες στα πρώτα λεπτά

8:33': Πρώτος πόντος στον αγώνα και είναι για την Ελλάδα με τον Καλάθη να ευστοχεί σε μια απ' τις δυο ελεύθερες βολές

9:11': Δυο χαμένες επιθέσεις για την Ελλάδα με τα σουτ των Αντετοκούνμπο και Καλάθη να μην καταλήγουν στο καλάθι

10:00': Ο αγώνας ξεκινά. Στο παρκέ για την Ελλάδα είναι οι Καλάθης, Αντετοκούνμπο, Παπαπέτρου, Παπανικολάου και Μπουρούσης

-1': Όλα έτοιμα για το τζάμπολ στον αγώνα

-3': Ώρα για τους εθνικούς ύμνους των δύο χωρών

-5': Οι δυο ομάδες κάνουν την είσοδο τους στο παρκέ. Πρόσωπο του αγώνα φυσικά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Είναι χαρακτηριστικό πως όταν βγήκε για προθέρμανση στο παρκέ 85 λεπτά πριν τον αγώνα, ήδη υπήρχε κόσμος στο γήπεδο για να τον αποθεώσει

-7': Διαιτητές της αναμέτρησης είναι ο Πορτορικανός Ρομπέρτο Βάσκες, ο Ουρουγουανός Αντρές Γκαστόν Μπαρτέλ Μάινα και ο Ουκρανός Σεργκέι Ζάστσουκ

-10': Λίγα λεπτά πριν το τζάμπολ να σημειώσουμε πως μετά το ματς με το Μαυροβούνιο η Ελλάδα θα αντιμετωπίζει τη Βραζιλία (3/9) και τη Νέα Ζηλανδία (5/9), για τον έκτο όμιλο.

-12': Η δωδεκάδα του Μαυροβουνίου: Βούτσεβιτς, Ντούμπλιεβιτς, Τοντόροβιτς, Ιβάνοβιτς, Νίνταμ, Πέταρ Πόποβιτς, Σεντ Σέχοβιτς, Σουάντ Σέχοβιτς, Αλέκσα Πόποβιτς, Ράντοντσιτς, Ράντοβιτς, Μπιέλιτσα

-15': Η δωδεκάδα της Εθνικής Ελλάδος: Λαρεντζάκης, Καλάθης, Μπουρούσης, Σλούκας, Βασιλόπουλος, Γ. Αντετοκούνμπο, Θ. Αντετοκούνμπο, Πρίντεζης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Μάντζαρης, Παπαγιάννης.

-18’: Δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα για την Ελλάδα, καθώς στη διάθεσή του Θανάση Σκουρτόπουλου έχει τεθεί κανονικά και ο Κώστας Σλούκας. Ωστόσο, η λογική λέει πως ο γκαρντ της Φενέρ θα αγωνιστεί μόνο αν είναι μεγάλη ανάγκη

-21': Να σημειώσουμε πως στο παρελθόν η Ελλάδα αντιμετώπισε τρεις φορές το Μαυροβούνιο και μετρά τρεις νίκες

-24': Είναι όμως σημαντικό να βλέπει τον κάθε αγώνα ξεχωριστά και έτσι το μυαλό όλων αυτή τη στιγμή είναι στον αγώνα με το Μαυροβούνιο

-27': Η Ελλάδα ξεκινά με μεγάλες βλέψεις στη διοργάνωση καθώς έχει μια γεμάτη ομάδα που μπορεί να φθάσει στην κατάκτηση μεταλλίου

-30': Καλό μεσημέρι μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα ανάμεσα στην Εθνική Ελλάδος και το Μαυροβούνιο στην πρώτη αγωνιστική στο παγκόσμιο κύπελλο καλαθόσφαιρας