Ελλάδα – Λιχτενστάιν 1-1: Ελληνική τραγωδία...

Το Λιχτενστάιν πέτυχε το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση, το οποίο του έδωσε και τον πρώτο του βαθμό

Το έκανε και αυτό η Εθνική Ελλάδος. Παρότι προηγήθηκε με τον Μασούρα, δεν τελείωσε το ματς και έδωσε την ευκαιρία στο Λιχτενστάιν να σκοράρει για πρώτη φορά στα προκριματικά και να πάρει τον βαθμό (1-1).

Η Ελλάδα είχε σε όλο το ματς την υπεροχή, δεν κατάφερε όμως να μετουσιώσει τις ευκαιρίες της σε γκολ, με συνέπεια να ισοφαριστεί λίγο πριν το τέλος και να μην προλάβει να αντιδράσει. Την παράσταση έκλεψαν οι άδειες κερκίδες του ΟΑΚΑ. Πραγματικά πολύ άσχημες εικόνες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Εθνική Ελλάδος πήρε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυκλοφορούσε την μπάλα και προσπαθούσε να βρει κενούς χώρους. Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο 20λεπτο του αγώνα, με ανούσια κατοχή και κάποια κερδισμένα κόρνερ που δεν έφεραν αποτελέσματα. Στο 22ο λεπτό μετά από μια μετωπική σύγκρουση σε μονομαχία στον αέρα μεταξύ του Μασούρα και του Ρεχτστέινερ, υπήρξε μια 2λεπτη διακοπή. Ευτυχώς και οι 2 ποδοσφαιριστές συνέχισαν χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Η Ελλάδα σιγά σιγά γινόταν όλο και πιο επικίνδυνη και στο 33’ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με γκολ του Μασούρα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την στραβοκλοτσιά του Κουλούρη και από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Ακολούθησαν 2 πολύ όμορφα σουτ, από τον Μασούρα στο 36 και τον Φετφατζίδη στο 39, εξουδετερώθηκαν όμως εντυπωσιακά από τον τερματοφύλακα του Λιχτενστάιν.

Οι Έλληνες μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίζοντας από εκεί που είχε μείνει στο πρώτο. Κυκλοφορούσαν συνεχώς την μπάλα, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα τη βολίδα του Μανολά στο 52’ όπου κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Η Ελλάδα είχε και άλλη καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της λίγο αργότερα, με τον Φετφατζίδη αλλά το σουτ του πέρασε λίγο έξω. Όταν δεν τελειώνεις το παιχνίδι, η μπάλα σε τιμωρεί. Έτσι στο 83, σε μια αντεπίθεση το Λιχτενστάιν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Σαλάνοβιτς. Η Ελλάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει, έτσι μοιράστηκε τον βαθμό με τους φιλοξενούμενους.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ελλάδα: Καλύτερος Έλληνας στο αποψινό ματς, ήταν ο σκόρερ, Μασούρας. Πολύ καλός ήταν επίσης ο Μπακάκης στο αριστερό άκρο της άμυνας.

Λιχτενστάιν: Ο Σαλάνοβιτς στο τέλος με όμορφο τελείωμα, κατάφερε να κλέψει τον βαθμό. Πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους στη διοργάνωση, συνεπώς αυτός παίρνει τα εύσημα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ελλάδα: Στην τελική, όταν μένεις στο 1-1 με μια ομάδα σαν το Λιχτενστάιν, όλα είναι απογοητευτικά.

ΛιχτενστάινΚανένας δεν απογοήτευσε. Πολύ καλύτερη απ’ όσο την περιμέναμε όλοι η Εθνική του Λιχτενστάιν.

Ελλάδα: Μπάρκας, Μπακάκης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Τσιμίκας, Σάμαρης(86, Γιανούλης), Μπουχαλάκης(62', Ζέκα), Φετφατζίδης(68', Παυλίδης), Βρουσάι, Μασούρας, Κουλούρης

Λιχτεστάιν: Μπούτσελ, Γκόππελ, Κάουφμαν, Μαλίν, Ρεχστέινερ, Μπούτσελ, Σαλάνοβιτς, Ουέσερ, Χάσλερ, Μέγιερ(64', Μπρέντλ), Γκούμπσερ(55' Γιλντίζ)

Σκόρερς: 33' Μασούρας/55' Σαλάνοβιτς

Κίτρινες Κάρτες: 37' Μασούρας/54' Μέγιερ