Έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού ο Άρης!

Η ομάδα του Καστρίτη με μια συγκλονιστική εμφάνιση, «άλωσε» το ΟΑΚΑ με σκορ 73-70

Έσπασε την κατάρα των 27 ετών και το αήττητο του Παναθηναϊκού AKTOR ο απίθανος Άρης! Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε την έκπληξη της χρονιάς στην Stoiximan Basket League, καθώς για τη 17η αγωνιστική νίκησε τους «πράσινους» στο ΟΑΚΑ με σκορ 73-70 μετά από ένα συγκλονιστικό ματς!

Ο Σταρκ μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Άρη με 14 πόντους, καθοριστικός ο Βασίλης Τολιόπουλος που με τρία τρίποντα στην τέταρτη περίοδο εκτόξευσε τη διαφορά στους εννέα και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Γκαντ και Γκριγκόνις οι πρώτοι σκόρερ για τους ηττημένους με 11 με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει 10 και τον Καλαϊτζάκη 9.

Τρομερό πρώτο δεκάλεπτο από τους «κίτρινους» που βρέθηκαν να προηγούνται με 15 (10-25) ενώ στο τέταρτο έκαναν την ανατροπή στην ανατροπή με ένα επί μέρους 22-13.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-25, 34-39, 57-51, 70-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 5 (1/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Γκραντ 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 11 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Μήτογλου 9 (3/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Καλαϊτζάκης 9 (4/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 7 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μαντζούκας 2

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 12 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης 2, Χάρελ 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 2, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Σανόγκο 6 (3/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 8 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλόγηρος 2