«Εξάρα», κορυφή και περιμένει η Σίτι

Τα αποτέλεσματα από τους αγώνες των 17:00

Χωρίς βαθμό για τρίτη διαδοχική αγωνιστική της Premier League έμεινε η Γουέστ Χαμ, φεύγοντας ηττημένη με 3-2 από την έδρα της Μπρέντφορντ, λίγες μέρες πριν φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό (9/11, 22:00) για την 3η αγωνιστική των ομίλων στο Europa League!

Με επιβλητική εμφάνιση και περίσσεια άνεση, η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με το εμφατικό 6-1 την Μπόρνμουθ στο «Έτιχαντ», ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή και περιμένοντας να δει τι θα κάνουν Τότεναμ και Άρσεναλ, ενώ η αντίπαλο της ΑΕΚ στο Europa League, Μπράιτον, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 84’ και να φύγει με τον βαθμό (1-1) από την έδρα της Έβερτον.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στον μεσοβδόμαδο θρίαμβο επί της Άρσεναλ για το League Cup η Γουέστ Χαμ, αφού λίγες μέρες πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της Μπρέντφορντ, πέφτοντας στην 11η θέση της βαθμολογίας. Ο Μοπέι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 11', πριν οι Κουντούς (19') και Μπόουεν (26') φέρουν το ματς τούμπα υπέρ της ομάδας του Μόγιες. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρέντφορντ ήταν ανώτερη, φτάνοντας στην ισοφάριση με αυτογκόλ του Μαυροπάνου στο 55', πριν ο Κόλινς ολοκληρώσει την ανατροπή στην ανατροπή, στο 70'!

Μια κυρίαρχη Μάντσεστερ Σίτι, μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο την εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπόρνμουθ, την οποία διέλυσε με 6-1! MVP για την ομάδα του Γκουαρδιόλα ο Ντοκού, άνοιξε το σκορ στο 30' και έδωσε δύο ασίστ σε Σίλβα και Ακάνζι για το 3-0 του ημιχρόνου. Φόντεν (64'), Σϊλβα (84') και Άκε (88') ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο των πρωταθλητών, με τον Σινίστερα απλώς να μειώνει σε 4-1 για τους φιλοξενούμενους στο 74'.

Λίγες μέρες πριν αντιμετωπίσει τον Άγιαξ για τον όμιλο της ΑΕΚ στο Europa League, η Μπράιτον βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Έβερτον, με την ομάδα του Λίβερπουλ να προηγείται στο 7ο κιόλας λεπτό με τον Μικολένκο, πριν ο Γιανγκ βάλει αυτογκόλ στο 84' για το τελικό 1-1.

Τέλος, η Κρίσταλ Πάλας επιβλήθηκε 2-0 στην έδρα της Μπέρνλι χάρη στα γκολ των Σλουπ (22') και Μίτσελ (90'+4'), αφήνοντας την ομάδα του Κομπανί στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ η ουραγός Σέφιλντ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στη φετινή Premier, επικρατώντας 2-1 της Γουλβς. Ο Άρτσερ άνοιξε το σκορ στο 72' για τη Σέφιλντ, πριν ο Μπελεγκάρντ ισοφαρίσει στο 89' και ο Νόργουντ σκοράρει το γκολ που έκρινε τον νικητή με πέναλτι στο 90'+10'!