Έχασε τα… άχαστα, αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 με τον Βόλο αλλά πέρασε στους «8» του Κυπέλλου χάρη στο 2-1 του πρώτου ματς

Βόλος και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι χωρίς σκορ, στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση μετά το 2-1 του πρώτου αγώνα για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, στο Πανθσεσαλικό στάδιο σήμερα.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Βόλος παρατάχθηκε έχοντας ως σχηματισμό το 4-2-3-1, τον Κότνικ στην εστία και τους Μπαριέντος, Γκρίλο, Ρομέρο και Φεράρι στα μετόπισθεν. Ενώ Τσοκάνης και Μπαρτόλο ήταν οι «κόφτες», με τους Ρεγκατίν, Φερνάντες και Σοάρες να παίζουν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Φαν Φέερτ.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη «κατέβηκε» με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον ΠΑΣ, σύστημα 4-3-3 και τον Διούδη κάτω από τα γκολπόστ. Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ και Σάντσες ήταν η τετράδα στην άμυνα, ενώ Ρούμπεν Πέρεθ, Μαουρίσιο και Βιγιαφάνιες έπαιξαν στον άξονα. Με τους Αϊτόρ και Χατζηγιοβάνη να αγωνίζονται στα άκρα και τον Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος στο ματς και παίζοντας στοχευμένα από τα δεξιά, έφτιαξε δύο φάσεις για γκολ πριν καν συμπληρωθεί το πεντάλεπτο.

Ωστόσο, ο Κότνικ απέκρουσε εντυπωσιακά την πολύ ωραία κεφαλιά του Βιγιαφάνιες -που ξεκίνησε κιόλας ο ίδιος την φάση- από γέμισμα του Κώτσιρα στο 3’!

Ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Μαουρίσιο, από σέντρα του Αϊτόρ αυτή την φορά, στο αμέσως επόμενο λεπτό του αγώνα…
Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, με τον Βόλο να προσπαθεί να «παγώσει» τον ρυθμό και να πάρει μέτρα στο γήπεδο, μήπως κρατήσει λίγο την μπάλα.

Για επίθεση του… ούτε λόγος, βέβαια, με τον Διούδη να είναι θεατής και παράλληλα να βλέπει τον Χατζηγιοβάνη να χάνει μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία για το 0-1, στο 20ο λεπτό, αυτή την φορά χωρίς να χρειαστεί να επέμβει ο Κότνικ!

Παρά την πίεση ψηλά του αντιπάλου, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ανταπεξήλθε σχετικά άνετα, ενώ παράλληλα σκόραρε κιόλας στο 27’, με την κεφαλιά του Βέλεθ από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, αλλά το γκολ σωστά δεν μέτρησε για οφσάιντ του Ισπανού αμυντικού…

Στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός άρχισε να επιτίθεται και από τα αριστερά, ενώ η ατομική ενέργεια του Χατζηγιοβάνη στο 37’ ήταν καλή αλλά οριακά άστοχη, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, ο Κώστας Μπράτσος τοποθέτησε τον Μπαρτόλο σε θέση δεξιού μπακ για την ομάδα της Μαγνησίας, προκειμένου να κλείσει την «τρύπα» που είχε εκεί και παράλληλα έριξε νωρίς στο ματς τον Όροζ αντί του «κιτρινισμένου» Τσοκάνη, κάνοντάς την λίγο πιο επιθετική.

Παράλληλα, ξεκίνησε πιο αποφασιστικά, την ώρα που το «τριφύλλι» δεν είχε την ίδια κατοχή της μπάλας, ούτε έβγαζε την ίδια ένταση.

Βέβαια, ακόμα κι έτσι, τελική προσπάθεια στα καρέ του δεν καταγράφηκε από τον αντίπαλο, την ώρα που εκείνο είχε μια ακόμα αξιόλογη φάση μπαίνοντας την τελική ευθεία.

Όταν, στο 70ο λεπτό, ο Αϊτόρ σέντραρε από δεξιά, ο Χατζηγιοβάνης πάσαρε στον Μαουρίσοιο, αλλά εκείνος έκανε... τσαφ αντί να σουτάρει μέσα από την περιοχή!

Ο Βόλος έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Γκρίλο ανέτρεψε τον Παλάσιος, που είχε μπει αλλαγή λίγα λεπτά πριν, για να μην βγει απέναντι στον Κότνικ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κόντικ, Μπαριέντος (72’ Νίνης), Γκρίλο, Ρομέρο (79’ Σοάρες), Φεράρι, Μπαρτόλο, Τσοκάνης (54’ Ορόζ), Ρεγκατίν, Φερνάντες, Σοάρες, Φαν Φέερτ.

Έμειναν στον πάγκο: Κλέιμαν, Γκουλέν, Πουρίτα, Μεταξάς, Τερεζίου και Λογαρας.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες, Μαουρίσιο, Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (76’ Παλάσιος).

Έμειναν στον πάγκο: Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σάρλια, Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ, Βιτάλ, Ιωαννίδης, Καρλίτος.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος.

Βοηθοί διαιτητή: Γιώργος Χριστάκογλου, Πέτρος Πατράς.

4ος διαιτητής: Γιώργος Βρέσκας.

Διαιτητής VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος.