Έχασε τη… ναυμαχία στη Λαμία ο Παναθηναϊκός!

Περισσότερο… γουότερ πόλο παρά ποδόσφαιρο παίχθηκε

Περισσότερο… γουότερ πόλο παρά ποδόσφαιρο παίχθηκε στη Λαμία, με την ομώνυμη ομάδα ωστόσο να κερδίζει με 1-0 τον Παναθηναϊκό, στο πρώτο από τα δύο μεταξύ τους παιχνίδια στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και θα πάει στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ έχοντας προβάδισμα για την πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι στάθηκαν τυχεροί αφού η κεφαλιά του Κουρμπέλη στο 38’ σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας τους, ενώ προηγήθηκαν στο 52ο λεπτό, με το πολύ έξυπνο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες.

Ακόμα κι έτσι, πάντως, οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να φύγουν από την Φθιώτιδα με την ισοπαλία, αφού είχαν δύο φοβερές ευκαιρίες με τον Χατζηγιοβάνη στο 86ο και το 88ο λεπτό του αγώνα, αλλά δεν μετουσιώθηκαν σε ένα γκολ!

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, η Λαμία έδειξε να είναι πιο εξοικειωμένη με το «βαρύ» τερέν και ανταποκρίθηκε καλύτερα στον δύσκολο αγωνιστικό χώρο, τουλάχιστον μέχρι το ημίωρο της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Φθιώτιδας, μάλιστα, ήταν εκείνη που είχε την ευκαιρία να πάρει… κεφάλι στο σκορ, μόλις στο 11’, με τον Επστάιν να εκμεταλλεύεται το λάθος υπολογισμό του Κουλιμπαλί και να βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, αλλά να μην μπορεί να τον πλασάρει σωστά λόγω του νερού στο σημείο που σούταρε, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του δεύτερου!

Ενώ παράλληλα δεν «έφαγε» και κάποια φάση στα καρέ της, αφού οι παίκτες της φρόντιζαν να πιέζουν ψηλά χωρίς ταυτόχρονα να δεχθούν κάποια μπαλιά στην «πλάτη» της άμυνας τους.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός στο μεγαλύτερο διάστημα, αφού με εξαίρεση κάποιες… επελάσεις του Ινσούα οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να βρουν τρόπο να συνεργαστούν. Παρότι στην πλειονότητα των φάσεων προσπάθησαν να παίξουν με τη μία, χωρίς να κάνουν κοντρόλ, για να βγουν στον χώρο.

Από το 30’ και μετά, πάντως, το «τριφύλλι» κατάφερε και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα μάλιστα να καταγράψει και την καλύτερη του φάση για να προηγηθεί, αλλά να σταθεί άτυχο…

Όταν, στο 38ο λεπτό, ο Κουρμπέλης πήρε την μακρινή κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπαντή ενώ κι ο Πούγγουρας στην επαναφορά δεν μπόρεσε μπορεί να τη στείλει στα δίχτυα μπροστά από το τέρμα!

Λαμία (3-4-2-1): Μπαντής (59’ Κατσίκας), Αντέτζο, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας, Βασιλαντωνόπουλος, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Επστάιν (67’ Μπερτόλιο), Καραμάνος (76’ Σκόνδρας), Τόμας, Μπαράλες.

Παναθηναϊκός (3-4-2-1): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Γιόχανσον (70’ Μουνιέ), Κουρμπέλης, Τζανδάρης, Ινσούα, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης (62’ Εμμανουηλίδης), Βέργος.