Ισοπαλία με… χαμένο τον ιδανικό αυτόχειρα Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός έφυγε «νικητής» από τη Λεωφόρο αφού άφησε 4ο τον αντίπαλό του!

Μετά από ένα χορταστικό αλλά και… επεισοδιακό ντέρμπι, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι με 2-2 στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την 10η και τελευταία αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Το «τριφύλλι» είχε πολύ καλή απόδοση για ένα ημίχρονο, με χαμένες ευκαιρίες, δοκάρι αλλά και γκολ-πέναλτι του Μπακασέτα στις καθυστερήσεις του. Ενώ ο Μπερνάρ λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του…

Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση στη συνέχεια, μείωσαν με τον Ποντένσε στο 73’, που επίσης είχε δοκάρι έξι λεπτά νωρίτερα ενώ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 89’, για να φτάσουν στην ισοφάριση χάρη στον ερχόμενο από τον πάγκο Γιόβετιτς στο 81ο λεπτό!
Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 72 βαθμούς και παρέμεινε τέταρτος, άρα εκτός Ευρώπης μέσω πρωταθλήματος, την ώρα που ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 74 πόντους, όντας τρίτος.