Μήτογλου λαμπρός καθάρισε για τον Παναθηναϊκό!

Με τον Μήτογλου να κάνει… όργια, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 94-78 της ελλιπέστατης Χίμκι και επανήλθε στις νίκες

Πωπω ένας Μήτογλου!

Ο διεθνής φόργουορντ έσπασε τα κοντέρ (29 πόντοι, 12 ριμπάουντ και 42 μονάδες στο ειδικό σύστημα αξιολόγησης) στο ματς με τη Χίμκι και πήρε στις πλάτες του τον Παναθηναϊκός οδηγώντας τον στην άνετη νίκη (94-78).

Στο 7-13 ανέβηκαν οι «πράσινοι», που εκμεταλλεύτηκαν δεόντως τις απουσίες των Ρώσων και είχαν τρομακτική υπεροπλία στα ριμπάουντ (36-20).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… ζωηρά το παιχνίδι κι έδειξε διάθεση (7-2 στο 3’). Παρ’ όλα αυτά, μετά το πρώτο τρίλεπτο επανεμφανίστηκαν οι παθογένειες που τον ταλαιπωρούν καθ’ όλη τη διάρκεια της φετινής περιόδου, αφού βραχυκύκλωσε επιθετικά και «χαλάρωσε» αμυντικά. Με επιμέρους σκορ 10-3, η Χίμκι ανέτρεψε την κατάσταση (10-12 στο 6’).

Οι φωνές του Κάτας έφεραν την αφύπνιση των «πράσινων», που εκμεταλλεύτηκαν την υπεροπλία τους κάτω από τις ρακέτες κι έτρεξαν σερί 8-0: από το -3 βρέθηκαν στο +5 (20-15 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα (23-20).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, οι Ρώσοι έτρεξαν 4-0 με τον Ζάιτσεφ και πέρασαν εκ νέου μπροστά (23-24). Το «τριφύλλι» άργησε να πάρει μπρος σε αυτό το δεκάλεπτο, με τον Μήτογλου να είναι απολαυστικός και να κυριαρχεί κατά κράτος των αντιπάλων: ο διεθνής φόργουορντ έφερε την ομάδα του στο +5 (31-26 στο 24’).

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού συνέχισαν να βγάζουν διάθεση στην άμυνα και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι. Εκμεταλλευόμενοι πλήρως τα επιθετικά ριμπάουντ (12 τον αριθμό) και την εξαιρετική εμφάνιση του Μήτογλου, οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 7-0 και έκλεισαν το ημίχρονο με «αέρα» 13 πόντων (46-33).

Η Χίμκι ξεκίνησε καλύτερα την 3η περίοδο και επωφελήθηκε από τη χαλαρότητα των γηπεδούχων στην άμυνα. Κάπως έτσι επιχείρησαν να πλησιάσει (51-40 στο 23’), αλλά η αντίδρασή της ήταν σπασμωδική.

Με τον Νέντοβιτς να παίρνει τη σκυτάλη από τον Μήτογλου και να από την περιφέρεια, το «τριφύλλι» έτρεξε επιμέρους σκορ 11-2 και εκτοξεύτηκε στο +20 (62-42 στο 26’), αφού «έσφιξε» και την άμυνά του. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν διαφορά… νίκης (70-51).

Η 4η περίοδος αποδείχθηκε… τυπική διαδικασία, από τη στιγμή που οι Ρώσοι δεν είχαν τον τρόπο να επιστρέψουν στο ματς. Έτσι, ο Κάτας βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα.

Το μόνο που κατάφερε η Χίμκι ήταν να μειώσει στο -13 (81-68) με σερί 5-0 (36’). Με τον Καλαϊτζάκη να μπαίνει στην εξίσωση, ο Παναθηναϊκός έφτασε με… ασφάλεια στην άνετη επικράτηση (94-78).

Τα δεκάλεπτο: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78.