Νίκη-μισή πρόκριση για την Εθνική δια χειρός Περβολαράκη!

Έκανε το 2-1 και δίνει στο Στέφανο την ευκαιρία να καθαρίσει

Σημαντικό βήμα προς την πρόκριση στα πλέι οφ ανόδου του Davis Cup πραγματοποίησε η Εθνική ομάδα, καθώς ο Μιχάλης Περβολαράκης κατέβαλε την αντίσταση του Ρομέν Αρμεόντο, τον οποίο και νίκησε με 2-1 σετ -6-1, 6-7 (8), 6-4 μετά από 2 ώρες και 56 λεπτά.

Ο 23χρονος τενίστας βάλθηκε να μετατρέψει την αναμέτρηση σε ντέρμπι. Μετά την αρχοντική του εμφάνιση στο εναρκτήριο σετ, έχασε τέσσερα match points στο δεύτερο, δίνοντας την ευκαιρία στον Μονεγάσκο να κάνει το 1-1 και να βάλει «φωτιά» στο ματς.

Στο καθοριστικό σετ όμως, ο Περβολαράκης αποδείχτηκε πιο ψύχραιμος και έφτασε εν τέλει στην νίκη, κάνοντας το 1-0 για την Ελλάδα στο σετ αγώνων κόντρα στο Μονακό.

Πλέον, τα φώτα στρέφονται στον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος αν κάνει το καθήκον του κόντρα στον Λούκας Καταρίνα (νο447) -στο ματς που βρίσκεται αυτή την στιγμή σε εξέλιξη- θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την παρουσία της Εθνικής στα αυριανά πλέι οφ ανόδου στην δεύτερη κατηγορία του Davis Cup.