Ο Σισέ του… κεφαλιού του και ο Ολυμπιακός ξεμακραίνει!

Μία εβδομάδα μετά τα δύο γκολ κόντρα στον ΟΦΗ, ο Σισέ σκόραρε εκ νέου

Από το χέρι παίρνει τον Ολυμπιακό ο… εκτελεστής Σισέ! Σκοράροντας για δεύτερο σερί ματς, μετά από αυτό με τον ΟΦΗ, ο Σενεγαλέζος «καθάρισε» για τους «ερυθρόλευκους» και με το 1-0 κόντρα στον Άρη, άνοιξαν τη διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΚ στο +8! Παράλληλα, οι πρωταθλητές Ελλάδας πανηγύρισαν με νίκη τη συμπλήρωση 1000 εντός έδρας ματς στη Super League.

Κάπως έτσι, οι Πειραιώτες έφτασαν τους 35 βαθμούς και έκλεισαν αήττητοι τον πρώτο γύρο (11-2-0), με τον Άρη να μένει στους 17 και στο -1 από τον έκτο ΟΦΗ (που έχει ματς λιγότερο).

Στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο παίζει την Τετάρτη ο Ολυμπιακός, ενώ οι Θεσσαλονικείς ταξιδεύουν στην Κρήτη.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Βατσλίκ στην εστία, με τους Λαλά, Σωκράτη, Σισέ και Ρέαμπτσουκ στην άμυνα. Εμβιλά, Μπουχαλάκης στα χαφ, μπροστά τους ο Αγκιπού και οι Μασούρας, Λόπες να πλαισιώνουν τον Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Με 4-3-3 κατέβασε τον Άρη ο Άκης Μάντζιος. Ο Ντένις στην εστία, με τους Σάκιτς, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα στην τετράδα της άμυνας.

Οι Τζέγκο, Σάσα, Εντιαγέ στην τριπλέτα του άξονα, με τους Ματέο Γκαρσία, Μπερτόγλιο στα εξτρέμ και ο Μαντσίνι στην κορυφή.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Άρη, που μπήκε διαβασμένος στο παιχνίδι και είχε περιορίσει αρκετά τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Μάντζιου έβγαζαν ένταση, ήλεγχαν τον ρυθμό με την τριάδα του άξονα και προσπαθούσαν να αιφνιδιάσουν τους «ερυθρόλεκους», φωνάζοντας και ζητώντας πέναλτι στο 8’ με διαιτητή και VAR να συνεχίζουν το ματς. Λίγα λεπτά αργότερα και στην πρώτη του επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή, ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ με τον Μασούρα που δεν μέτρησε καθώς ήταν εκτεθειμένος, με τον Άρη να απειλεί στο 19’ με Φαμπιάνο, Μπράμπετς. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» ισορροπούσαν, ο ρυθμός έπεφτε και φάσεις μπροστά στις δύο εστίες δεν υπήρχαν με το 0-0 του ημιχρόνου να κρίνεται απολύτως δίκαιο.

Ορμητικό ξεκίνημα από τους Πειραιώτες στο δεύτερο μέρος, που έφτιαξαν μεγάλη φάση για να προηγηθούν στο 48’ με τον Ρόνι Λόπες, είχαν δοκάρι πέντε λεπτά αργότερα με τον Αγκιμπού και τελικά βρήκαν το γκολ που τους έδωσε το προβάδισμα στο 54’. Εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Λόπες, ο Σισέ πήδηξε ψηλότερα από όλους και «κάρφωσε» τον Άρη για το 1-0, πετυχαίνοντας το τριτο του γκολ στα δύο τελευταία ματς. Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τον Ολυμπιακό, που διαχειριζόταν άψογα το προβάδισμά του, με τους Θεσσαλονικείς να μην βγάζουν εύκολα αντίδραση. Οι γηπεδούχοι είχαν περιορίσει τους φιλοξενούμενους, έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία του Βατσλίκ και εν τέλει πήραν μια «επαγγελματική» νίκη που τους στέλνει στο +8 από τη δεύτερη θέση…

MVP: Ο Σισέ σκόραρε το μοναδικό τέρμα του αγώνα, οπότε είναι και ο πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής του αγώνα. Βάσει απόδοσης πάντως ο Ρόνι Λόπες ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ έχει και την ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Αγκιμπου.

Η σφυρίχτρα: Ο Μανούχος δεν είχε δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί, με τον VAR να συμφωνεί με τις αποφάσεις του να μην δείξει άσπρη βούλα στις φωνές των φιλοξενούμενων στο 2ο και 8ο λεπτό του αγώνα.