Ολυμπιακός-Κράσνονταρ 4-0: Την διέλυσε και οδεύει για τα αστέρια

Μαγική βραδιά για τους «ερυθρόλευκους» με τρομερό σκορ πρόκρισης

Τεράστια βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό για την είσοδο του στους «χρυσοφόρους» ομίλους του Champions League καθώς επικράτησε της Κράσνονταρ Καραϊσκάκης με 4-0 και πλέον ούτε... με αυτοκτονία δεν χάνει την πρόκριση. Σπουδαίο ματς για τους «ερυθρόλευκους» που δεν τα παράτησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό και χάρις τα γκολ των Γκερέρο, Ραντζέλοβιτς (2) και Ποντένσε υπέγραψαν μια μεγάλη Ευρωπαϊκή βραδιά.

Με υψηλή πίεση ξεκίνησε στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος ήθηλε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό. Στο 5ο λεπτό ο Ομάρ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, αλλά έδιωξαν οι Ρώσοι. Στο 9’ ο Γκιγιέρμε έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά μάζεψε ο Σαφόνοφ. Στο 15’ ύστερα από σέντρα του Μασούρα και κεφαλιά του Μπουχαλάκη, η μπάλα κόντραρε και πέρασε για λίγο έξω σε κόρνερ. Στο 30’ ο Γκερέρο υποδέχθηκε την μπάλα και έπιασε πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής κάνοντας το 1-0 και «βάζοντας φωτιά» στο Καραϊσκάκης. Στο 43’ ο Ποντένσε έπιασε ωραίο σουτ εκτός περιοχής αλλά για λίγο η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα και έτσι το 1-0 ήταν το σκορ του 1ου μέρους.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με κεφαλιά του Γκερέρο έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά έξω. Στο 59’ ο Μπεργκ κέρδισε μάχη από τα αριστερά και έστρωσε στον Σουλεϊμάνοφ που έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά από εξαιρετική θέση. Στο 66’ ύστερα από τρομερή ενέργεια του Τσιμίκα που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έκανε το σουτ αλλά αυτό αποκρούστηκε. Στο 68’ ο Μπεργκ βρέθηκε μόνος του σε θέση βολής και σούταρε έξω, σπαταλώντας μια καλή στιγμή για τους Ρώσους. Στο 70’ ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε εστία, στην πρώτη καλή στιγμή του Ολυμπιακού μετά από ώρα. Στο 80’ ο Ραντζέλοβιτς βγήκε απέναντι από τον Σαφόνοφ και δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0 για τον Ολυμπιακό, τρία μόλις λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι! Στο 85’ Ο Ραντζέλοβιτς με εξαιρετικό σουτ νίκησε και πάλι τον Σαφόνοφ για το 3-0, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ποντένσε με τρομερό σκάψιμο εντός περιοχής γράφοντας το τελικό 4-0.

Διακριθέντες:

Ολυμπιακός: Ήταν όλοι τους εξαιρετικοί, δεν υστέρησε κανείς, αξίζει ιδιαίτερη αναφορά στον Ραντζέλοβιτς, ο οποίος πέρασε στο 75’ στο παιχνίδι και σκόραρε δύο φορές. Πολύ καλά λειτούργησε και στο αμυντικό κομμάτι η ομάδα του Μαρτίνς.

Κράσνονταρ: Κακό ματς για τους Ρώσους, ειδικά στο τέλος, κανείς δεν περνάει την βάση στη βαθμολογία.

Απογοήτευσαν:

Ολυμπιακός: Δεν υστέρησε κανείς σε αυτή τη μαγική βραδιά για τους «ερυθρόλευκους».

Κράσνονταρ: Κακή ανασταλτική λειτουργία, άφηναν κενά τα οποία ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε και ανέβασε το δείκτη του σκορ. Μέτριος ο Μπεργκ, είχε μόνο μια καλή στιγμή αλλά δεν καρποφόρησε. Στάθηκε άτυχη με τον τραυματισμό του Καμπελά, του καλύτερου της ποδοσφαιριστή.

Κοουτσάρισμα:

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Τεράστια επιτυχία, πάει στην Ρωσία με στόχο να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση και βλέπει την συνέχεια και τους ομίλους.

Κράσνονταρ (Μουσάεβ): Είναι να απορείς πως κατάφερε κι απέκλεισε μια ομάδα όπως είναι η Πόρτο, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Στα τελευταία 15 λεπτά τα παράτησαν και δίκαια διασύρθηκαν.

Διαιτησία (Κάρλος ντελ Θέρο Γκράντε): Δεν αντιμετώπισε κάποια δυσκολία, ήταν σωστός στις αποφάσεις του.

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Γκερέρο, Ποντένσε (Τοροσίδης 92'), Ομάρ, Μασούρας (Ραντζέλοβιτς 75'), Μεριά, Τσιμίκας, Βαλμπουενά (Καμαρά 87').

Κράσνονταρ: Σαφόνοφ, Φγιόλουσον, Σπάιτς, Ραμίρες, Καμπελά (Όλσον 25'), Βάντερσον, Ναμλί (Σουλεϊμάνοφ 58'), Μπεργκ (Ιγνατίεφ  69'), Βιλένα, Καμπόλοφ, Σ. Πετρόφ.

Σκόρερς: Γκερέρο, Ραντζέλοβιτς (2), Ποντένσε  /-