Παλικάρι στην Ιερουσαλήμ ο ΠΑΟΚ!

Πέτυχε τρία γκολ με 10, έριξε τεσσάρα και… έφυγε για Χάιντουκ!

Φοβερός και τρομερός ΠΑΟΚ, είχε τεράστια ψυχικά αποθέματα και πήρε παλικαρίσια πρόκριση κόντρα στην Μπεϊτάρ!

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησε με 4-1 της ισραηλινής ομάδας στο κατάμεστο και εχθρικό «Teddy Stadium» παίρνοντας το εισιτήριο για τον γ’ γύρο των προκριματικών του Conference League όπου θα αντιμετωπίσει τη Χάιντουκ Σπλιτ. Σε ένα παιχνίδι που τα είχε... όλα, οι «ασπρόμαυροι» είχαν την τύχη με το μέρος του αφού ο Γκότλιφ πέτυχε ένα απίστευτο γκολ, αλλά αντιμετώπισαν και τεράστιες δυσκολίες μετά την αποβολή του Αουγκούστο.

Η είσοδος του Κωνσταντέλια στο τέλος άλλαξε την εικόνα του ΠΑΟΚ, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να προσφέρει ενέργεια, μαγεία και να συμμετέχει σε δυο γκολ που τελείωσαν την υπόθεση πρόκριση. Επίσης, ο Μπράντον Τόμας που πέτυχε το δεύτερο γκολ ήταν μαχητικός και κέρδισε πολλές μάχες, ενώ ο Κοτάρσκι απέκρουσε πέναλτι και είναι στους πρωταγωνιστές της πρόκρισης.

Στο… μυαλό των προπονητών:

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ με 4-2-3-1 και οι επιλογές του, πλην δυο παικτών, δεν είχαν πολλές διαφοροποιήσεις σε σχέση με το πρώτο ματς στην Τούμπα. Ο Κοτάρσκι κάθισε στην εστία, έχοντας τετράδα στα μετόπισθεν τους Κεντζιόρα, Μιχαηλίδη, Εκόνγκ και Μπάμπα. Στη μεσαία γραμμή ο Αουγκούστο πήρε τη θέση του Τσιγγάρα δίπλα στον Σβάμπ, ενώ στην τριάδα πίσω από τον επιθετικό ο Ρουμάνος χρησιμοποίησε τον Νάρεϊ αντί του Κωνσταντέλια, ο Ζίβκοβιτς παρέμεινε στα πλάγια και ο Τάισον ξεκίνησε ως επιτελικός χαφ πίσω από τον Μπράντον Τόμας.

Από την άλλη ο Γιόσι Αμπουκασίς κατέβασε την Μπεϊτάρ με τον Σίλβα κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα επέλεξε πεντάδα με τους Μπιτόν, Ντγκάνι, Κρίεφ, Γκότλιβ και στα χαφ ξεκίνησαν οι Ασκενάζι, Αζάρια και Γιόνα με τους Σούα και Φράιντεϊ στη δυάδα της επίθεσης.

Το ματς:

Η αναμέτρηση στα Ιεροσόλυμα ξεκίνησε με πανομοιότυπο όπως εκείνη στην Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο και είχε την κατοχή, με την Μπεϊτάρ να περιμένει και να προσπαθεί να βρει την ευκαιρία για να βγει στην αντεπίθεση. Μάλιστα, στο 12’ οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν το σκορ με ένα απίστευτο αυτογκόλ από την Μπεϊτάρ! Ο Γκότλιφ γύρισε την μπάλα προς το τέρμα, ο Σίλβα ήταν εκτός θέσης και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για 1-0 με την τύχη να πηγαίνει με το μέρος του ΠΑΟΚ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα το ματς διακόπηκε, αφού από την εξέδρα οι οπαδοί της Μπεϊτάρ πέταξαν ένα μπουκάλι που βρήκε στο πρόσωπο τον Νάρεϊ, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να ενημερώνει τους ανθρώπους της ισραηλινής ομάδας ότι στην επόμενη ρίψη αντικειμένων θα διακόψει το παιχνίδι.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτιώσαν την αγωνιστική τους εικόνα και στο 33’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σούα εκτέλεσε το φάουλ, ο Φράιντεϊ πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Στο 40' και σε ένα σημείο που ο ΠΑΟΚ ήθελε να ρίξει το ρυθμό μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Σβαμπ έκανε τραγικό λάθος με γύρισμα προς τα πίσω και ο Αουγκούστο που τράβηξε τον αντίπαλό του στην περιοχή, είδε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Ωστόσο, ο Κοτάρσκι έδειξε για μια ακόμη φορά ότι είναι τερματοφύλακας μεγάλου επιπέδου και απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση του Σούα.

Ο Λουτσέσκου έβαλε στο ματς τον Τσιγγάρα που αντικατέστησε τον Τάισον και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Ζίβκοβιτς και Τόμας συνεργάστηκαν υπέροχα, με τον δεύτερο να κάνει το 2-0 και να δίνει τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο τελευταίο σημείο του παιχνιδιού οι Σαμάτα και Κουλιέρακης έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε το 3-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και σφράγισε την πρόκριση. Ο Κωνσταντέλιας που είχε περάσει ως αλλαγή έκανε τρομερή ενέργεια, πέρασε τον Ντγκόνι, τελειώσε τη φάση, με τον Σίλβα να αποκρούει όμως ο Κανούκ χωρίς να το θέλει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το «ασπρόμαυρο» σόου δεν είχε... τελειώσει και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιγγάρας έκλεψε, μοίρασε στον Κωνσταντέλια που με ιδανικό τελείωμα έκανε το 4-1. Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση και πλέον στρέφει την προσοχή του στους αγώνες με τη Χάιντουκ Σπλίτ για τον μεγάλο στόχο που είναι η είσοδος στους ομίλους του Conference League.

Μπεϊτάρ (Γ. Αμπουκασίς): Σίλβα, Μπιτόν, Ντγκανί, Κριφ, Γκότλιβ (45’+4’ Μίχα), Μοροζόφ, Ασκενάζι (56’ Τομάς), Αζάρια (90’ Κάνουκ), Γιόνα (46’ Νικολαέσκου), Σουά, Φράντεϊ.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Έκονγκ, Μιχαηλίδης (46’ Κουλιεράκης), Μπάμπα, Αουγκούστο, Σβαμπ, Νάρεϊ, Τάισον, Α. Ζίβκοβιτς (76’ Κωνσταντέλιας), Μπράντον (60’ Σαμάτα).

Διαιτητής: Μπενουά Μιλό

Βοηθοί: Χισάμ Ζακρανί, Ζουλιέν Ομπέ

Τέταρτος διαιτητής: Ζερεμί Στινά