Πέρασε το τεστ η Ελλάδα με… αριστούχο τον Παυλίδη!

Επικράτησε 2-1 της Ονδούρας με πολύ καλή εμφάνιση

Με επιτυχία πέρασε το τεστ η Ελλάδα κόντρα στην Ονδούρα. Σε ένα ματς που ο Τζον Φαν’τ Σχιπ έκανε πολλές αλλαγές και παρουσίασε μια επιθετική Εθνική, η Ελλάδα είχε πολύ καλό πρόσωπο και έδειξε πως μπορεί να δημιουργήσει, επικρατώντας 2-1 με δυο γκολ του Παυλίδη.

Οι δυο ομάδες στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό, με την Εθνική μας όσο περνάει η ώρα να… ξυπνάει και να δημιουργεί φάσεις. Στο 14ο λεπτό ύστερα από ωραίο γύρισμα του Κώστα Φορτούνη, ο Βαγγέλης Παυλίδης με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τζον Φαν’τ Σχίπ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εν συνεχεία πίεζε πολύ, αλλά δεν μπορούσε να βρει εστία, με τον Τζόλη να χάνει αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Οι φιλοξενούμενοι προειδοποίησαν λίγο πριν φέρουν το ματς στα ίσα με τον Μπένγκστον να πλασάρει πάνω στον Διούδη από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή, αλλά η Ελλάδα δεν άκουσε το... καμπανάκι και το πλήρωσε. Στο 40’ η Ονδούρα κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο, με τον Φλόρες να εκτελεί, την μπάλα να πέφτει πάνω στα σώματα και τον Ροντρίγκες να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-1.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους ξανά οι δυο ομάδες ήταν κάπως στα… χαμένα, με την Εθνική να κερδίζει φάουλ σε πολύ καλό σημείο στο 58’, με τον Μασούρα να εκτελεί, αλλά η μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Παυλίδης χτύπησε ξανά με κεφαλιά, ύστερα από ωραία σέντρα του Γιώργου Μασούρα, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα για την Ελλάδα, με τον σκόρερ να είναι οριακά εκτεθειμένος. Στο 62’ η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σχιπ είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα να κάνει το πλασέ, αλλά ο Αλβάρες να διώχνει πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή. Η Ονδούρα από την άλλη άρχιζε να πιέζει στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει την εστία.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα ισορρόπησε το παιχνίδι, κρατώντας μακριά από την εστία της την Ονδούρα και πήρε μία νίκη γοήτρου, αλλά και για το FIFA Ranking. Άλλωστε τα φιλικά γίνονται για δοκιμές ποδοσφαιριστών και σχημάτων, αλλά και μέσα από αυτά δημιουργείται ο χαρακτήρας της ομάδας, με την Ελλάδα να δείχνει έτοιμη για το ερχόμενο παιχνίδι με την Γεωργία την ερχόμενη Τετάρτη για την 3η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΕΛΛΑΔΑ: Διούδης, Μαυρίας, Κυριακόπουλος (77′ Αλεξανδρόπουλος), Σβάρνας, Μαυροπάνος, Σιώπης, Μάνταλος (83′ Μπακασέτας), Φορτούνης (46′ Λημνιός), Τζόλης (46′ Μασούρας), Παυλίδης (62′ Γιαννούλης), Γιακουμάκης (46′ Δουβίκας).

ΟΝΔΟΥΡΑ: Μένιγιαρ, Ροντρίγκες, Φιγκερόα, Περέιρα, Άλβαρεζ, Μεχία (65′ Τόρο), Ακόστα (65′ Άλεξ Λόπες), Φλόρες, Μπένγκστον (65′ Βελάσκες), Έλις, Άβιλα (46′ Κέβιν Λόπες).