Πέρασε… αέρα από τα Γιάννενα με πρωταγωνιστή Ποντένσε!

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στα Γιάννενα

Ξετύλιξε το «δώρο» που του ήρθε από τη… Λεωφόρο και αυξάνει τη διαφορά του ο Ολυμπιακός! Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ πέρασε με άνεση από τα Γιάννενα επικρατώντας 3-0 του ΠΑΣ, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Ποντένσε που σκόραρε δις, ενώ ο επίσης εξαιρετικός Ροντινέι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Κάπως έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν τη διαφορά τους από Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, ενώ παραμένουν… άχαστοι στο πρωτάθλημα με 6 νίκες και 1 ισοπαλία!

Με 18 λεπτά καθυστέρηση η σέντρα στο παιχνίδι λόγω πανό που είχαν ανεβάσει οι οπαδοί του ΠΑΣ, με τον Μανούχο αρχικά να φεύγει για τα αποδυτήρια, αλλά μετά από επέμβαση των παικτών των Ηπειρωτών τελικά κατέβηκε.

Φουριόζος στη Σερβία για το must win ματς με την Μπάτσκα Τόπολα ο Ολυμπιακός, με τον Μαρτίνεθ να έχει την ευκαιρία λόγω και του σκορ να ξεκουράσει τους Φορτούνη, Φρέιρε που έπαιξαν για ένα ημίχρονο, ενώ έδωσε ανάσες και σε Ποντένσε, Ελ Κααμπί, όπως και στον Μασούρα που ήρθε από τον πάγκο.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 κατέβασε τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Θανάσης Στάικος. Ο Κλέιμαν στην εστία, με τους Σόρια, Μπακαδήμα, Παντελάκη και Τσαούση στην άμυνα. Στον άξονα, οι Τζίμας, Λιάσος και Μπιλμπάο, στα «φτερά» οι Ροσέρο, Παμλίδης και ο Μπάλαν στην κορυφή της επίθεσης.
Με 4-4-2 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ. Στο τέρμα ο Πασχαλάκης, με τους Ροντινέι, Ντόη, Φρέιρε, Ορτέγκα στην τετράδα της άμυνας. Αλεξανδρόπουλος, Καμαρά τα δύο χαφ, οι Φορτούνης, Ποντένσε στα πλάγια και ο Μπιέλ στο πλάι του Ελ Κααμπί στην επίθεση.

Η σέντρα άργησε, αλλά ήρθε τελικά 18 λεπτά μετά την προκαθορισμένη ώρα εξαιτίας του πανό των οπαδών του ΠΑΣ. Με τον Ολυμπιακό να παίρνει τον απόλυτο έλεγχο από το ξεκίνημά του, βάζοντας αρκετά τους Φορτούνη-Ροντινέι στο παιχνίδι και τη δημιουργία, ενώ ο Μπιέλ απειλούσε. Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 11’ με το σουτ του Μπιέλ να κοντράρει, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης δεν βρήκε εστία από καλό σημείο. Τελικά, στο 17ο λεπτό ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ με τον Ορτέγκα να σπάει στον Ποντένσε, αυτός να σουτάρει με το αριστερό που κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κλέιμαν για το 1-0.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ελ Κααμπί δεν κατάφερε να τσιμπήσει σωστά την μπάλα και ο Κλέιμαν το έβγαλε, με τον Ποντένσε στο 23’ να χτυπάει ξανά! Ο Φορτούνης έδωσε στον Μπιέλ, αυτός έσπασε στον Πορτογάλο , ο οποίος με εξαιρετικό σουτ και πάλι με το αριστερό εκτέλεσε τον Ισραηλινό κίπερ του ΠΑΣ για το 2-0. Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τους Πειραιώτες που είχαν τον απόλυτο έλεγχο ως εκείνη τη στιγμή, με τους Ηπειρώτες να κάνουν ένα μικρό… ξέσπασμα όπου προσπάθησαν να μειώσουν. Παίζοντας το αγαπημένο τους παιχνίδι στην κόντρα βρήκαν δύο προϋποθέσεις με Παμλίδη και Φρέιρε που δεν κατέληξαν κάπου!

Το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμά του, αν και τελείωσε με ορισμένα σκληρά μαρκαρίσματα και τους Τζίμα, Μπιλμπάο να «κιτρινίζονται». Ο Μαρτίνεθ έδωσε ανάσες σε Φορτούνη, Φρέιρε που παίζουν ασταμάτητα, ρίχνοντας στο ματς τους Γιόβετιτς, Πορόσο. Με τους Πειραιώτες να αγγίζουν το τρίτο γκολ στο 47’, αλλά ο Κλέιμαν δεν επέτρεψε στον Μπιέλ που πήρε εξαιρετική κάθετη από τον Αλεξανδρόπουλο να σκοράρει. Ο Ελ Κααμπί απείλησε δις με ψαλιδάκι και κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να κουνήσει… πλεκτό, με τον ΠΑΣ στο 61’ να έχει την καλύτερή του ευκαιρία στο ματς, αλλά ο αμαρκάριστος Μπάλαν από τη σέντρα του Τσαούση δεν βρήκε εστία.

Μασούρας και Καρβάλιο πήραν χρόνο στα πόδια τους και οι Ελ Κααμπί, Ποντένσε… ανάσες, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει νέα φάση στο 69’αλλά η κεφαλιά του προωθημένου Ντόη σταμάτησε στον Σόρια που έδιωξε προ της γραμμής του τέρματος. Ο Ροντινέι το έψαξε, αλλά δεν το βρήκε στο 76’ αφού ο Κλέιμαν έδιωξε, με τον Βραζιλιάνο να παίζει περισσότερο ως… εξτρέμ και λιγότερο ως μπακ, εκμεταλλευόμενος και το γεγονός πως δεν υπήρχε πάνω του κάποιος αντίπαλος. Από τα πόδια του ήρθε ορισμένες ακόμη στιγμές, αλλά οι προϋποθέσεις που δημιουργούνταν δεν μετουσιώνονταν σε γκολ. Κάπως έτσι, ο Ροντινέι το πήρε… πάνω του και στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραίο τελείωμα με το αριστερό, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

MVP: Αναμφίβολα ο Ποντένσε, ο οποίος βρήκε δίχτυα για δύο φορές στο ίδιο ματς με τα ερυθρόλευκα μετά το 2019 όταν είχε ανάλογη επίδοση σε ένα ματς κόντρα στον Άρη. Γενικότερα, ήταν αρκετά δραστήριος και «τόλμησε» να δοκιμάσει τα πόδια του, κάτι που του βγήκε και είχε αποτέλεσμα να καθαρίσει μόνος του, επί της ουσίας, την… μπουγάδα για τον Ολυμπιακό από το 23’. Ολοένα και ανεβαίνει ο Πορτογάλος σούπερ σταρ, συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα από το ματς με τον Άρη.