Πολύ σκληρός για να… γκελάρει ο Ολυμπιακός!

Με το δεξί στους ομίλους οι «ερυθρόλευκοι»

Θρύλος στο… θρίλερ! Ο Ολυμπιακός είδε την Αντβέρπ να τον ισοφαρίζει και το ματς να στραβώνει, αλλά δεν μάσησε! Βγάζοντας ψυχή στο χορτάρι και με τον Ρέαμπτσουκ να είναι ο «λυτρωτής» με απίθανη γκολάρα, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-1 των Βέλγων και ξεκίνησαν με το δεξί στους ομίλους του Europa League.

Μεστή εμφάνιση του Ολυμπιακού, που οπισθοχώρησε μετά το προβάδισμα με τον Ελ Αραμπί (52’) και το πλήρωσε από τον Σαμάτα (74'), βγάζοντας ορισμένα αμυντικά προβλήματα. Παρόλα αυτά, ο Ρέαμπτσουκ λύτρωσε την ομάδα του με το πρώτο του γκολ στους Πειραιώτες.

Διπλό κέρδος για τους «ερυθρόλευκους» αφού μετά το 1-1 της Άιντραχτ με τη Φενέρμπαχτσε στη Φρανκφούρτη, είναι μόνοι τους στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου.

Με ένα γκολ στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 της Αντβέρπ. Κακή η ομάδα του Μαρτίνς με πολλά προβλήματα στην άμυνα αλλά και την ανάπτυξη από τον άξονα δεν άξιζε τη νίκη απέναντι στη βελγική ομάδα που έχασε μεγάλες ευκαιρίες και στάθηκε εξαιρετικά στο ματς.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Σαμάτα έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά και δεν βρήκε στόχο σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία. Στο 13' ο Ελ Αραμπί έκανε από κοντά το πλασέ αλλά ο Αλμέιδα έκοψε σωτήρια για την Αντβέρπ. Έξι λεπτά μετά ο Μπουτέζ μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Μαντί Καμαρά. Στη συνέχεια οι Βέλγοι ισορρόπησαν το ματς με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται να δημιουργήσει. Απείλησε στο 29' από ένα στημένο όταν ο Μπουχαλάκης βρήκε τον Σισέ αλλά η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Στο 36' ο Ελ Αραμπί βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το σουτ του έστειλε την μπάλα παράλληλα με την εστία. Ένα λεπτό μετά όμως ο Μαροκινός σκόραρε με όμορφο τρόπο αλλά η σημαία είχε σηκωθεί. Το VAR το επιβεβαίωσε και το γκολ δεν μέτρησε. Στο 41ο λεπτό η Αντβέρπ έφυγε στην κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Φίσερ ο οποίος πλάσαρε άουτ. Λίγο μετά ο Αγκιμπού Καμαρά μπήκε από αριστερά την περιοχή και πλάσαρε πάνω στον Μπουτέζ. Στο 44' ο Σαμάτα έπιασε πάλι ανενόχλητος την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός βρήκε δίχτυα νωρίς. Στο 52' ο Μαντί Καμαρά έκανε ανενόχλητος τη σέντρα από δεξιά και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά έκανε το 1-0. Πέντε λεπτά μετά ο Μπατάιγ βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά πλάσαρε άουτ. Ο Σισέ στο 59' σηκώθηκε μόνος του στο κέντρο της άμυνας της Αντβέρπ αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Οι Βέλγοι πίεσαν μετά το 70' με τον Ολυμπιακό να έχει οπισθοχωρήσει. Στο 74' ήρθε το 1-1. Ο Μπένσον έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Σαμάτα (μόνο τους και πάλι μέσα στην περιοχή) έπιασε την κεφαλιά και ισοφάρισε.

Στο 84ο λεπτό ο Σαμάτα είχε και ένα πολύ καλό σουτ που έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Λίγο μετά (86') ο Μπένσον έκανε φοβερό σλάλομ και σούταρε μόλις άουτ. Στο 87' ήρθε η λύτρωση για τον Ολυμπιακό. Ο Βρουσάι κράτησε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή και έστρωσε στον Ρέαμπτσουκ που πέφτοντας σούταρε και έγραψε το 2-1. HΑντβέρπ έμεινε με δέκα στο 90' όταν ο διαιτητής του έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βάτσλικ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρεάμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Μ.Καμαρά (82'Κουντέ), Εμβιλά (76'Βαλμπουενά), Α.Καμαρά (82'Βρουσάι), Ονιεκουρού (82'Τικίνιο), Ελ Αραμπί (88'Μπα).

ΑΝΤΒΕΡΠ: Μπουτέζ, Αλμέιδα, Μπούτα, Ντε Λατ, Μπατάιγ, Ναϊνγκολάν (67'Γκέρκενς), Φίσερ, Μιγιόσι (67'Μπενσόν), Σαμάτα, Φερστράτε, Φράι (80'Έγκεσταϊν).