Ψυχωμένος Άρης, βραχυκύκλωσε την ΑΕΚ!

Ματσάρα χωρίς νικητή στο ΟΑΚΑ!

Της έβγαλε το... λάδι! Ο Άρης δεν λύγισε από τους τραυματισμούς μέσα στο ματς και έμεινε όρθιος στο ΟΑΚΑ, μένοντας στο 2-2 με την ΑΕΚ! Κάπως έτσι, οι Θεσσαλονικείς επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να πιάσει την Ένωση στη δεύτερη θέση και έστειλαν... μήνυμα ενόψει της ρεβάνς της Τετάρτης στο Κύπελλο στο «Κλ. Βικελίδης».

Επεισοδιακό ματς με πολύ ένταση, μονομαχίες, δύο πέναλτι, πέντε VAR και τραυματισμούς που εν τέλει δεν έβγαλε νικητή. Δύο φορές προβάδισμα για τον Άρη, μία με πέναλτι του Γκάμα και μία με κεφαλιά του Μαρτίνες, αλλά η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και απάντησε δις με τους Αραούχο και Ολιβέιρα (πέν.).

Έτσι ξεκίνησαν

Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε την ΑΕΚ ο Μάσιμο Καρέρα. Ο Μπάρκας κάτω από τα δοκάρια, με τους Μπακάκη, Οικονόμου, Σβάρνα και Λόπες στην άμυνα. Κρίστισιτς και Σιμάνσκι στον άξονα, με τους Βέρντε, Μάνταλο και Λιβάγια να αποτελούν τη μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον πρωθημένο Αραούχο.

Ίδια διάταξη και από τον Μίχαελ Ένινγκ, ο οποίος είχε τον Κουέστα κάτω από τα δοκάρια και τους Σόουζα, Βέλεθ, Δεληζήσης, Ροζ στην άμυνα. Σάσα, Ματίγια το δίδυμο στα χαφ και οι Φετφατζίδης, Τόνσο, Γκάμα ήταν πίσω από τον Μαντσίνι που χρησιμοποιήθηκε ως φορ.

Με μεγάλη φάση για την ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι, όταν ο Σιμάνσκι με κεφαλιά-πάσα έβγαλε τον Αραούχο απέναντι από τον Κουέστα, όμως ο Ισπανός πορτιέρε νίκησε τον Αργεντινό φορ που επιχείρησε το τελείωμα από την μικρή περιοχή! Παρότι το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε φουλ αφού ο Άρης στάθηκε άτυχος. Πρώτα ο Βέλεθ τραυματίστηκε σε ένα πάτημά του στον οπίσθιο μηριαίο και στη συνέχεια ο Σόουζα δέχτηκε το τάκλιν από τον... συμπαίκτη του Δεληζήση, αποχωρώντας και αυτός από το ματς.

Οι πολλές διακοπές, τα λάθη και οι μονομαχίες δεν επέτρεπαν στο παιχνίδι να αποκτήσει ρυθμό. Μετά το μισάωρο αρχίσαμε να βλέπουμε καλύτερο ποδόσφαιρο και πιο γρήγορο ρυθμό, με την ΑΕΚ να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Ο Βέρντε νικήθηκε από τον Κουέστα στο 36’, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Σιμάνσκι πλάσαρε ουσιαστικά αμαρκάριστος από την γραμμή της περιοχής αλλά δεν βρήκε εστία για... εκατοστά! Στο τρίτο από τα επτά λεπτά των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μία μεγάλη φάση, με τον Αραούχο να φεύγει μόνος απέναντι στον Κουέστα αλλά να κάνει κάκιστο πλασέ, την ώρα που πιεζόταν και από τον Μπα! Ενδιάμεσα, ο Άρης είχε απειλήσει με ένα φάουλ του Ματίγια που μπλόκαρε εύκολα ο Μπάρκας.

Άλλος ματς στην επανάληψη και σε αυτό έπαιξε ρόλο μια ανοησία του Μάνταλου! Ο αρχηγός της ΑΕΚ τράβηξε και πέταξε κάτω τον Μπα εκτός φάσης και χωρίς λόγο μέσα στην «κιτρινόμαυρη» περιοχή, με τον Παπαπέτρου να βλέπει την φάση στο VAR και να δείχνει σωστά το πέναλτι, απ’ όπου ο Γκάμα στο 55ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στον Άρη! Η απάντηση των γηπεδούχων, όμως, ήταν άμεση με τον Μάνταλο να παίρνει το... αίμα του πίσω και να δίνει έτοιμο γκολ στον Αραούχο, ο οποίος στο 61ο λεπτό με πλασέ στην κίνηση «τρύπησε» τον Κουέστα και ισοφάρισε (1-1). Το παιχνίδι είχε πάρει... φωτιά, στον αγωνιστικό χώρο υπήρχε μεγάλη ένταση και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω στο χορτάρι!

Στο 69’ η ΑΕΚ άγγιξε την ανατροπή αλλά ο Σιμάνσκι δεν κατάφερε ξανά ενώ ήταν αμαρκάριστος να πλασάρει σωστά και δεν βρήκε εκ νέου τέρμα, με τον Άρη να εκμεταλλεύεται την φλυαρία και την αστοχία των γηπεδούχων και να χτυπάει ξανά! Ήταν το 75ο λεπτό όταν ο Τόνσο βγήκε από τα αριστερά και έβγαλε την σέντρα πάρε-βάλε στον Μαρτίνες, ο οποίος με γυριστή άπιαστη κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπάρκα (1-2).

Η ΑΕΚ καλούνταν να βγει όλη μπροστά και να ψάξει την ισοφάριση. Κάτι που εν τέλει πέτυχε ένα δεκάλεπτο μετά! Ο Ολιβέιρα έβαλε το σώμα του σωστά για να προστατέψει την μπάλα, με τον Τόνσο να τον... γκρεμίζει και τον Παπαπέτρου να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Πορτογάλος φορ ανέλαβε την εκτέλεση και με... ξερό σουτ στη δεξιά γωνία του Κουέστα, «τίναξε» τα δίχτυα και ισοφάρισε σε 2-2. Σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε παρά την διάθεση των δύο ομάδων να πάρουν κάτι καλύτερο, αν μπορούσαν!