Σε τροχιά Τσάμπιονς Λιγκ η ΑΕΚ!

Η «Ένωση» πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΟΦΗ

Την πρώτη της νίκη στα play-off που την φέρνει στην 2η θέση της βαθμολογίας σημείωσε η Ένωση στο Ηράκλειο με 2-0 κόντρα στον ΟΦΗ. Ο Μάρκο Λιβάια σκόραρε για 2ο σερί ματς, άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη και ο Βέρντε πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι σφράγισε το διπλό της ΑΕΚ που την φέρνει στους 55 πόντους, δύο πάνω από τον Δικέφαλο του Βορρά.

Αυτή τη φορά ο Καρέρα, βασιζόμενος στην εξαιρετική απόδοση της μεσαίας γραμμής, με τον Σιμάνσκι να καταπίνει χιλιόμετρα και τον Μάνταλο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, δεν έδωσε περιθώρια στον ΟΦΗ που απείλησε ουσιαστικά μόνο μετά το 0-1, με το σουτ του Φιγκεϊρέδο στο δοκάρι. Ο περίφημος και πάλι Λιβάια μετά από σέντρα του Λόπες το 0-1, εξαιρετικός συνδυασμός και γκολ του Βέρντε για το 0-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κροάτης έφτασε τα οκτώ γκολ στο πρωτάθλημα και 12 συνολικά φέτος με την φανέλα της ΑΕΚ. Επόμενη αναμέτρηση για την ΑΕΚ, με τον Άρη εντός έδρας, ο ΟΦΗ πάει στην Τούμπα για ν' αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Με φούρια μπήκε η ΑΕΚ στο ματς, πατώντας σαφώς καλύτερα σε σύγκριση με το ματς απέναντι στον Παναθηναϊκό. Θα απειλήσει στο 6’ μετά από τον συνδυασμό των Λιβάια και Κρίστιτσιτς που έφερε σε θέση βολής τον Ολιβέιρα που σούταρε πάνω στον Γουάιλι. Στο 8’ ο Μάνταλος θα βγάλει τον Σιμάνσκι μόνο από τα αριστερά, ο Πολωνός θα πατήσει περιοχή για να κάνει το γύρισμα, αλλά αρχικά ο Αλμπάνης που δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και στη συνέχεια ο κάπταιν της ΑΕΚ που είδε τον Κουτρουμπή, να του βάζει μπλοκ στο σουτ, έχασαν την ευκαιρία.

Ο ΟΦΗ θα έχει την δική του στιγμή στο 12’ με τον Νέιρα και τον Μάνο να παίζουν το ένα-δύο και το σουτ του πρώτου να εξουδετερώνεται από τον Μπάρκα. Με την πάροδο του χρόνου η ΑΕΚ άρχισε να φορτώνει όλο και περισσότερο την αριστερή της πλευρά και στο 21’ θα αγγίξει το γκολ με τον Μάνταλο να βγάζει σέντρα από αριστερά, τον Ολιβέιρα να πιάνει την κεφαλιά και τον Γουάιλι να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση. Ο αρχηγός της Ένωσης που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα, δημιούργησε άλλη μια στιγμή για τον Πορτογάλο στο 31’ με την εξαιρετική κάθετη στον Πορτογάλο, που από πλάγια αριστερά σούταρε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι του ΟΦΗ.

Η υπεροχή της ΑΕΚ καρποφόρησε τελικά στο 42’ όταν ο Λόπες από αριστερά έβγαλε την σέντρα και ο Λιβάια με κεφαλιά σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική για το 0-1 για να έρθει αμέσως μετά η 10η κίτρινη γι’ αυτόν στο πρωτάθλημα. Ο ΟΦΗ θέλησε να απαντήσει στην εκπνοή του ημιχρόνου, αλλά το σουτ του Φιγκεϊρέδο, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.

Η ΑΕΚ έχοντας τον αέρα του 0-1 μπήκε φουριόζα στην επανάληψη και είχε δύο σουτ του Μάνταλου που εξουδετέρωσε ο Γουάλι και μία κεφαλιά του Τσιγκίνσκι που πέρασε άουτ. Ο Μάσιμο Καρέρα στο 60’ πέρασε τον Βέρντε στην θέση του Αλμπάνη. Μια αλλαγή που έπιασε τόπο πέντε λεπτά μετά αφού μετά από έξοχη εναλλαγή του Λιβάγια με τον Σιμάνσκι, ο Κροάτης πάσαρε στον Βέρντε που πάτησε περιοχή από δεξιά και με έξοχο διαγώνιο σουτ στην απέναντι γωνία με το αριστερό έγραψε το 0-2 για την ΑΕΚ.

Από εκεί και μετά η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το παιχνίδι άνετα, χωρίς να κινδυνεύσει, ενώ με ξεκούραστο και με αναπτερωμένο το ηθικό τον Βέρντε, από το περίφημο γκολ που σημείωσε, κατάφερνε να βγαίνει στην κόντρα επίθεση με άνεση και να πλησιάσει και σε ένα 3ο γκολ στο 82’ όταν ο Ιταλός έβγαλε παράλληλη σέντρα, αλλά ο Κροάτης δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε. Ο Στάικος στο 85' δεν αιφνιδίασε τον Μπάρκα, ενώ στο 90+2' ο Μπακάκης έβαλε στοπ στον Νέιρα για να μείνει το 2-0 για την Ένωση.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Μαρινάκης, Κουτρουμπής (79’ Νάστος), Γιαννούλης, Κοροβέσης (87’ Δεληγιαννίδης), Σακόρ (66΄Στάικος), Μεγιάδο, Νέιρα, Σεμέδο (79’ Νοικοκυράκης), Φιγκεϊρέδο, Μάνος (67’ Βαζ)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Λιβάγια (86’ Σβάρνας), Μάνταλος (86’ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (60’ Βέρντε), Ολιβέιρα (75’ Αραούχο)