Τα λάθη «λύγισαν» τον Ολυμπιακό στο Τελ Αβίβ

Ήττα 71-70 από τη Μακάμπι

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και κρατούσε τη νίκη στα χέρια του, αλλά ένα λάθος στην τελευταία επίθεση και αυτά των διαιτητών νωρίτερα, τον υποχρέωσαν στην ήττα (71-70) από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που τον έριξε στο 11-15.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν στο +5 (64-69) στο 39’, με τον Γουίλμπεκιν να «κερδίζει» τρεις βολές σε φάουλ του Παπανικολάου στο κέντρο (φάνηκε να ήταν κάτω) και στη συνέχεια ο Μπόλντγουιν να κάνει 1/2 από τη γραμμή (σε φάουλ του Άβντιγια που μπορούσε να δοθεί αντιαθλητικό), που διαμόρφωσαν το 68-70, στα 20’’ πριν τη λήξη.

Στη συνέχεια, το τρίποντο του Γουίλμπεκιν στα 10’’ έκανε το 71-70, που ήταν το τελικό σκορ, καθώς στην τελευταία επίθεση ο –εξαιρετικός σε όλο ματς- ΜακΚίσικ έκανε λάθος πάσα στον Πρίντεζη…

Στο ντεμπούτο του με τους Πειραιώτες, ο ΜακΚίσικ ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, με τον Μπόλντγουιν να είχε 13π., αλλά να ανεβάζει… στροφές στο δεύτερο μέρος. Ωστόσο, για την ομάδα του Μπαρτζώκα τα 20 λάθη ήταν το μεγαλύτερο «αγκάθι», μαζί με τις 11/20 ελεύθερες βολές.

Από την άλλη, η ομάδα του Σφαιρόπουλου ανέβηκε στο 18-8 και «πάτησε» τετράδα, με τον Γουίλμπεκιν να ήταν πρώτος σκόρερ με 21π. και τον Μπράιαντ να είχε 13π.

Με τους Έλις, Πρίντεζη, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Μπόλντγουιν ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Άστοχο ξεκίνημα για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι χρειάστηκαν περίπου δύο λεπτά για το πρώτο τους καλάθι, αλλά η άμυνά τους ήταν αρκετά καλή και έτσι το σκορ παρέμενε χαμηλά (3-4). Οι Πειραιώτες συνέχισαν να χτυπούν μέσα από τη ρακέτα, αλλά τα λάθη τους και ο Μπράιαντ έστειλαν τη Μακάμπι στο +4 (12-8), στο 6’. Ωστόσο, στη συνέχεια πήρε… μπρος ο ΜακΚίσικ, ο οποίος ξεκίνησε την αντεπίθεση της ομάδας του Μπαρτζώκα και εκείνη πέρασε μπροστά (14-15), στο 8’. Στα τελευταία δύο λεπτά, όμως, οι κακές επιλογές –ειδικά του Μπάικς- έδωσαν εύκολα καλάθια στους Ισραηλινούς, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το +4 (20-16).

Με τρίποντο του Τζάκσον, η Μακάμπι ξέφυγε στο +7 (23-16) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά παρά τα τραγικά λάθη στην επίθεση από τον Ολυμπιακό, η άμυνά του τον κρατούσε στο ματς (25-19), στο 14’. Σε εκείνο το σημείο επέστρεψε στο παρκέ ο ΜακΚίσικ, ο οποίος μαζί με τον Βεζένκοβ πήραν τους «ερυθρόλευκους» από το χέρι και με ένα 7-0, έδωσαν ξανά το προβάδισμα (25-26), στο 16’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα τα πάρα πολύ φθηνά και πολλά λάθη έκαναν την εμφάνισή τους ξανά, καθώς οι Πειραιώτες δεν έκαναν καν σουτ, δίνοντας εύκολα την μπάλα στον αντίπαλο, ο οποίος με μπροστάρη τον Ντόρσεϊ στο ανοικτό γήπεδο πήγε στο +13 (39-26), στο 19’. Το τρίποντο του Πολ έσπασε το… ρόδι για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια στο -10 (39-29).

Με… λάθος ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, με τον Άβντιγια να στέλνει τη Μακάμπι στο +11 (41-29), με την αντίδραση να έρχεται με άμυνες και Μπόλντγουιν και τη διαφορά να πέφτει στο -7 (41-34). Ωστόσο, άλλο ένα φθηνό λάθος στη συνέχεια έδωσε την ευκαιρία στον Γουίλμπεκιν να στείλει τη Μακάμπι στο +10 (44-34) και παρά την προσπάθεια του Παπανικολάου, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διατηρούσε την απόσταση ασφαλείας της (47-39), μέχρι το 25’. Εκεί, η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα άρχισε να λειτουργεί ακόμη καλύτερα, είχαν τον έλεγχο και με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση, έτρεξαν ένα 9-0 που τους έδωσε το προβάδισμα (47-48), στο 28’. Ακολούθησαν δύο άστοχες βολές του Βεζένκοβ και ένα λάθος του Μπάικς, με τον Γουίλμπεκιν να δίνει το προβάδισμα στους Ισραηλινούς και να τους διατηρεί μπροστά (52-50), με δικό του buzzer beater τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Όπως τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο, έτσι ξεκίνησε το τέταρτο, με το τρίποντο του Γουίλμπεκιν να στέλνει τη Μακάμπι στο +5 (55-50). Όμως και πάλι, ο Ολυμπιακός με σκληρή άμυνα και με μπροστάρη τον Βεζένκοβ, που «ζεστάθηκε» από την περιφέρεια, αλλά και τον ορεξάτο Μπόλντγουιν κατάφερε να τρέξει ένα σερί 12-0, για το +7 (55-62), στο 35’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν (60-64), με τον ΜακΚίσικ να στέλνει τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (60-66), στο 37’. Στη συνέχεια, άλλα δύο λάθη βοήθησαν τους γηπεδούχους να μειώσουν στον πόντο (65-66), αλλά ο ΜακΚίσικ ξανά έκανε το 65-69, στο 39’. Ακολούθησαν δύο εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις, με τον Γουίλμπεκιν να κερδίζει τρεις βολές στο κέντρο, στα 25’’ πριν τη λήξη, ύστερα από φάουλ του Παπανικολάου, που φάνηκε να ήταν κάτω και όχι στο σουτ… Ο Αμερικανός έκανε 3/3, με τον Μπόλντγουιν να πηγαίνει στη γραμμή (ύστερα από φάουλ στα όρια του αντιαθλητικού) και με 1/2 να κάνει το 68-70, στα 20’’. Ο Γουίλμπεκιν με τρίποντο έβαλε μπροστά τη Μακάμπι (71-70) στα 10’’, με τον ΜακΚίσικ να κάνει το λάθος στην τελευταία επίθεση και έτσι ο Ολυμπιακός να γνωρίζει την ήττα.