Ταπείνωσε τη Φενέρ μεσ’ την Πόλη ο Ολυμπιακός! (vid)

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πάρτι στο «Σουκρού Σαράτσογλου»

Θρίαμβος του Ολυμπιακού στην Πόλη! Η ομαδάρα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε… πλάκα στη Φενέρμπαχτσε μέσα στο «Σουκρού Σαράτσογλου» (0-3), έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μασούρα που έφτιαξε το πρώτο γκολ και σκόραρε τα άλλα δύο.

Φουλ για πρόκριση οι «ερυθρόλευκοι» που έχουν το 2/2 στον όμιλο και την ερχόμενη αγωνιστική παίζουν στην Φρανκφούρτη με την Άιντραχτ, που πέρασε στο φινάλε από την Αμβέρσα φτάνοντας τους 4 βαθμούς.

Φοβερό στήσιμο του Πέδρο Μαρτίνς, είδε την Φενέρ να έχει μόλις ένα καλό τέταρτο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και στο υπόλοιπο του αγώνα κυριάρχησε για να πάρει μια εμφατική νίκη.

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι, αφού μόλις στο 6ο λεπτό βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα παγώνοντας το «Σουκρού Σαράτσογλου». Ο Μασούρας έβαλε την κόντρα και έκλεψε, ο Αγκιμπού με την μία τον έβγαλε στην κόντρα και αυτός έσπασε στον Τικίνιο, ο οποίος με υπέροχο τσιμπητό πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Μπαγιντίρ για το 1-0.

Η Φενέρ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα (8’) αλλά ο Βαλένσια μετά το σόλο έκανε κακό τελείωμα, με την τριαδα του Ολυμπιακού στα χαφ και το καλό στήσιμο πίσω από την μπάλα να κρατάει τους Τούρκους μακριά από την περιοχή του Βατσλίκ. Η διαχείριση του αγώνα ήταν εξαιρετική από τους «ερυθρόλευκους», με τους… Καμαράδες να προσθέτουν τρεξίματα, ο Μπουχαλάκης μυαλό και οι τέσσερις της άμυνας να δείχνουν απροσπέλαστοι.

Ο Ολυμπιακός έφτιαξε δύο φάσεις σε ένα εκρηκτικό τρίλεπτο, αγγίζοντας το δεύτερο τέρμα αλλά τα δύο σουτ του Καμαρά από την περιοχή δεν… κούνησαν πλεκτό, αφού ο Μπαγιντίρ έβγαλε το πρώτο και το δεύτερο δεν βρήκε εστία (37’). Όλα έδειχναν πως οι Πειραιώτες θα είχαν ένα… ήσυχο ημίχρονο, όπως και έγινε τελικά αφού πρώτα καρδιοχτύπησαν στο 45’+1’ με τον Ρόσι να σουτάρει άουτ από πολύ καλή θέση μέσα από την περιοχή.

Ο Μαρτίνς άλλαξε τον Μπα, που είχε κίτρινη κάρτα, με τον Λαλά, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο «σφιχτά» στο δεύτερο μέρος και νε βλέπει την Φενέρμπαχτσε να έχει ένα καλό πρώτο τέταρτο, πιέζοντας για την ισοφάριση. Απείλησε με Πέλκα, Βαλένσια, με τον πρώτο να έχει και δοκάρι, αγγίζοντας το 1-1 στο 56’, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με τον Αγκιμπού Καμαρά (58’) που σπατάλησε μια μεγάλη ευκαιρία για να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Αγκιμπού, το πέτυχε ο Μασούρας στο 62’. Ο Τικίνιο έκανε… χαζό με υπέροχη ντρίμπλα έναν αντίπαλο, έσπασε στον Μαντί Καμαρά που είδε τον Μπαγιντίρ να το βγάζει με τα πόδια αλλά ο Έλληνας εξτρέμ με φοβερό βολέ έγραψε το 2-0. Οι πανηγυρισμοί ήταν έντονοι, ο Ολυμπιακός είχε βάλει γερά θεμέλια για τη νίκη και την… κλείδωσε έξι λεπτά αργότερα με τον Μασούρα να σκοράρει εκ νέου, με γκολ-καρμπόν, αφού πήρε το ριμπάουντ από την χαμένη ευκαιρία του Αγκιμπού για να γράψει το 3-0.

Τα λεπτά περνούσαν, το «Σουκρού Σαράτσογλου» αποδοκίμαζε έντονα τους παίκτες της αγαπημένης τους ομάδες, με τον Μασούρα στο 83’ μετά την υπέροχη δημιουργία του Μπουχαλάκη να χάνει την ευκαιρία να πετύχει χατ-τρικ αφού νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον αντίπαλο κίπερ, με το 3-0 να παραμείνει ως το φινάλε, με τον Βάτσλικ να γράφει clean sheet με τρομερή επέμβαση σε εξ επαφής πλασέ του Μπερίσα.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Βίτορ Περέιρα): Mπαγιντίρ, Κιμ, Σάλαϊ, Νόβακ, Οσάγι, Χακάν (75' Μάιερ), Γκουστάβο (70' Ζάιτς), Καντιόγλου (84' Σανλιτούρκ), Ρόσι (70' Μπερίσα), Πέλκας, Βαλένσια (75' Γκιουμούσκαγια).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μασούρας (89' Βαλμπουενά), Μπα (46' Λαλά), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Α. Καμαρά, Μ. Καμαρά (89' Βρουσάι), Μπουχαλάκης, Ονιεκούρου (63' Κούντε), Τικίνιο (86' Αραμπί).