Θεμέλιο πρόκρισης με Χασάν

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν την Μαρσέιγ με 1-0

Ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ επικράτησε εντός έδρας της Μαρσέιγ με 1-0, χάρη σε γκολ του Χασάν στο 90’ της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, όμως στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, κάτι που επιτεύχθηκε με τον Χασάν που σκόραρε λίγα λεπτά μετά την είσοδο του.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε εντός έδρας τη Πόρτο με 3-1.

Καλύτερα ξεκίνησε τον αγώνα η Μαρσέιγ, που είχε και την πρώτη τελική στον αγώνα με μακρινό άστοχο σουτ από τον Σανσόν. Μάλιστα πριν την συμπλήρωση δέκα λεπτών οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία όταν ο Τοβέν με σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ερυθρόλευκους» σημειώθηκε στο 9’ όταν ο Χολέμπας έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Εμβιλά με σουτ από το ύψος του πέναλτι, είδε τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Μανταντά.

Οι γηπεδούχοι μετά την χαμένη ευκαιρία του Γάλλου μέσου, κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έγιναν πιο απειλητικοί. Ο Ολυμπιακός έχασε νέα ευκαιρία στο 12’ με σουτ του Μπουχαλάκη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Ραφίνια έκανε νέο άστοχο σουτ για την ομάδα του.

Ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα έπεσαι αισθητά με αποτέλεσμα η επόμενη καλή στιγμή να σημειωθεί σχεδόν είκοσι λεπτά αργότερα για λογαριασμό της Μαρσέιγ. Ο Αμαβί στο 32’ έκανε το γέμισμα στη περιοχή, ο Τοβέν τελείωσε με το γόνατο τη φάση και έστειλε τη μπάλα έξω.

Η τελευταία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο άνηκε στους γηπεδούχους, με τον Μασούρα, μετά από πάσα του Βαλμπουενά, έκανε γέμισμα στη περιοχή, ο Ελ Αραμπί έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώμα αμυντικού.

Το 0-0 έμεινε μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που σε γενικές γραμμές μπορεί να χαρακτηριστεί ως ισορροπημένο.

Β΄ Ημιχρόνο

Η επανάληψη ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους που στο 47’, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Τοβέν, ο Μπενεντέντο βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σα που απόκρουσε με τα πόδια. Στη συνέχεια της φάσης ο Τοβέν έκανε ένα σουτ που πέρασε έξω.

Στο 52’ ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Μασούρα, όμως το γκολ σωστά ακυρώθηκε. Πιο συγκεκριμένα, ο Ραντζέλοβιτς έκανε γύρισμα στη περιοχή από τα δεξιά και έδιωξε άτσαλα η αντίπαλη άμυνα, στρώνοντας στον Βαλμπουενά που νικήθηκε από τον Μανταντά, αλλά ο Μασούρας σκόραρε από κοντά.

Η απόφαση του διαιτητή για υπόδειξη οφσάιντ ήταν σωστή, αφού ο Στηβ Μανταντά ήταν μπροστά από τον σκόρερ τη στιγμή που έκανε το σουτ ο Βαλμπουενά και δεν τον κάλυπταν έτσι δυο ποδοσφαιριστές όπως προνοεί ο κανονισμός.

Στη συνέχεια και στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε τη κατοχή και έψαχνε το γκολ με μεγαλύτερες αξιώσεις.

Στο 70’, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Βαλμπουενά που πήρε από τον Μασούρα εντός περιοχής και από πλάγια θέση έκανε σουτ στη κλειστή γωνιά του Μανταντά που απόκρουσε. Ακόμη μια καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 84’, όταν ο Ελ Αραμπί έκανε τη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκαριά.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 90’, με τον Βαλμπουενά να κάνει τη σέντρα και ο Χασάν με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά και το τέρμα του Αιγύπτιου δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με το δεξί.

Highlight: Η «χρυσή» αλλαγή του Χασάν

Συνθέσεις

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (90+2΄Σισέ), Ραντζέλοβιτς (77' Φορτούνης), Μασούρας (85' Χασάν), Ελ Αραμπί

Μαρσέιγ: (Α. Βίλας Μπόας): Μανταντά, Αμαβί, Σακάι, Άλβαρο,Τσαλέτα-Τσαρ, Ρονζιέ, Γκεγέ (85' Στρούτμαν), Σανσόν (76' Κιζάνς), Παγέ (76' Ράντονιτς), Τοβέν (82' Ζερμέν), Μπενεντέτο (76' Λουίς Ενρίκε)