Τραγική πρεμιέρα με διασυρμό για τον Ολυμπιακό στη Γαλλία

Συνέχισε από την τραγική περσινή εικόνα του

Πρεμιέρα… Βατερλώ για τον Ολυμπιακό στη Γαλλία!

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσίασαν ένα τραγικό σύνολο στο «Αστρομπάλ» και έγιναν έρμαιο των ορέξεων της Βιλερμπάν, γνωρίζοντας τη συντριβή με 82-63, στο πρώτο τους παιχνίδι στη φετινή Ευρωλίγκα.

Όχι μόνο ανέτοιμοι ήταν οι Πειραιώτες, αλλά δεν θύμιζαν καν επαγγελματική ομάδα!

Μόνο τα πρώτα πέντε λεπτά του ματς έπαιξαν κανονικό μπάσκετ οι παίκτες του Μπλατ, ο οποίος και εκείνος έκανε κατάχρηση των αλλαγών, αφενός αδυνατώντας να βρει ένα κατάλληλο σχήμα και αφετέρου μπερδεύοντας ακόμη περισσότερο αυτό το «ερυθρόλευκο» συνονθύλευμα που πατούσε στο παρκέ.

Μοναδικός που ξεχώρισε από το «ναυάγιο» ήταν ο Πρίντεζης με 15 πόντους.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Κουζμίνσκας, Πάντερ και Μπόλντγουιν ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν την πρόθεση να χτυπήσουν μέσα από τη ρακέτα και με τον υπαρχηγό να μπαίνει ορεξάτος προηγούνταν από νωρίς (4-9). Από την άλλη, ο Ζαν-Σαρλ ταλαιπωρούσε αρκετά την φροντ λάιν των Πειραιωτών, αλλά με τον Πάντερ να ενεργοποιείται, η διαφορά πήγε στο +7 (10-17), στα μισά. Ωστόσο, στη συνέχεια οι παίκτες του Μπλατ έχασαν τη συγκέντρωσή τους (λόγω και των πολλών αλλαγών με την είσοδο των Χαπ, Ρούμπιτ, Πολ), κατάφεραν να δώσουν σερί καλάθια και φάουλ στους Γάλλους και εκείνοι αρχικά πλησίασαν στον πόντο (18-19), ενώ με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισαν (21-21), στο 9’. Η τελευταία επίθεση της πρώτης περιόδου ήταν για τους «ερυθρόλευκους», με τον Σπανούλη να διαμορφώνει με buzzer beater τρίποντο το 21-24.

Το ίδιο κάκιστος συνέχισε ο Ολυμπιακός και στη δεύτερη περίοδο, με τραγικές επιθετικές επιλογές, ανυπαρξία στην άμυνα, με τη Βιλερμπάν να το εκμεταλλεύεται αυτό και να φτάνει στο +6 (31-25), στο 15’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν κάποιους πόντους με τον Πάντερ, αλλά εξακολουθούσαν να κυνηγούν στο σκορ (36-31), με τον Πέιν να τους κάνει μεγάλη «ζημιά» και αφού ο Μιλουτίνοφ ήταν σε… άλλο γήπεδο, μη μπορώντας να προσφέρει, ούτε σε άμυνα, ούτε σε επίθεση. Την ίδια απαράδεκτη εικόνα είχαν οι Πειραιώτες και στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να μην απειλούνται και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +7 (40-33).

Μόνο οι ερυθρόλευκες θύμιζαν Ολυμπιακό και στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Τα σουτ των παικτών του Μπλατ ήταν κυρίως… τούβλα, με τη Βιλερμπάν από την άλλη χωρίς να ήταν ιδιαίτερα εύστοχη να πηγαίνει αβίαστα στο +12 (47-35), χάρη στον Ντιό. Από τα μισά και μετά, οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν στην επίθεση, αλλά ο Λάιτι έκανε άνω κάτω την άμυνά τους, διατηρώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (54-42). Στο τελευταίο δίλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν κάπως και την άμυνά τους και με τον Μιλουτίνοφ να προσφέρει στην επίθεση, κατάφεραν να μειώσουν στο +9 (56-47), στο τέλος.

Με κάποιες εμπνεύσεις των Πάντερ και Σπανούλη, ο Ολυμπιακός πλησίασε στο -7 (59-52) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου. Αλλά, στη συνέχεια παρά την αστοχία της Βιλερμπάν οι παίκτες του Μπλατ πετούσαν συνεχώς την μπάλα στην… εξέδρα, με αποτέλεσμα να μην εκδηλώνουν καν επίθεση. Κάποια στιγμή, οι γηπεδούχοι άρχισαν να τα βάζουν με τον Λάιτι και έτσι η διαφορά ξέφυγε στο +16 (73-57), στο 36’. Η αποκαρδιωτική εικόνα των Πειραιωτών συνεχίστηκε, με τους Γάλλους να πηγαίνουν και στο +19 (82-63) και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 82-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-33, 56-47, 82-63