Χαρακίρι του Ολυμπιακού στη Σερβία και τώρα… τρέχει!

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να καθαρίζει, αλλά δύο ολιγωρίες στην άμυνα και μια αυστηρή κόκκινη έφεραν το 2-2

Κλώτσησε την ευκαιρία ο Ολυμπιακός!

Παρότι είχε τον Ποντένσε σε μεγάλα κέφια (γκολ και ασίστ) και προηγήθηκε με 2-0 στο καλό του διάστημα, στη συνέχεια πλήρωσε τις αμυντικές του ολιγωρίες αλλά και το γεγονός πως ο διαιτητής απέβαλε με αυστηρή κόκκινη κάρτα τον Ντόη για να πάρει μόνο τον βαθμό (2-2) στη Σερβία κόντρα στην Μπάτσκα Τόπολα.

Πρώτος βαθμός για τις δύο ομάδες, στους 6 πλέον η Γουέστ Χαμ που… ορίζει τον όμιλο, ενώ η Φράιμπουργκ βρίσκεται στους 3. Του έλειψε το καθαρό μυαλό στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, αλλά και η συγκέντρωση στα μετόπισθεν και μοιραία πλήρωσε τα λάθη του, δεχόμενος το δεύτερο γκολ στο 90’ και σε ένα διάστημα που είχε περιορίσει την Μπάτσκα (που έπαιζε με παίκτη περισσότερο). Υποδέχεται τη Γουέστ Χαμ ο Ολυμπιακός στην επόμενη αγωνιστική και η Μπάτσκα την Φράιμπουργκ.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-4-2 κατέβασε την Μπάτσκα Τόπολα ο Ζάρκο Λάζετιτς. Στην εστία ο Ίλιτς και οι Τσκβέτοβιτς, Κόλουσιτς, Άντονιτς, Πέτροβιτς στην άμυνα. Ράντιν, Στόγιτς, Στάνιτς, Ντάκοβατς στα χαφ, με τον πρώτο και τον τελευταίο στα πλάγια, ενώ το δίδυμο στην επίθεση αποτέλεσαν οι Ρακόνιατς, Γιοβάνοβιτς.

Ίδια διάταξη και από τον Ντιέγκο Μαρτίνεθ για τον Ολυμπιακό, με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια και τους Ροντινέι, Ρέτσο, Ντόη και Κίνι να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Καμαρά και Έσε στα χαφ, στα πλάγια οι Φορτούνης, Ποντένσε και ο Μασούρας σε ρόλο δεύτερου φορ στο πλάι του Ελ Κααμπί.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με σκοπό να πάρει τα ηνία του αγώνα και το κατάφερε. Κυκλοφορία της μπάλας, τελικές και το γκολ φαινόταν πως δεν θα αργήσει να έρθει, όπως και έγινε στο 16ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική ανάπτυξη, ο Ποντένσε σήκωσε γλυκά και ο Μασούρας με άπιαστη κεφαλιά έγραψε το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Η ομάδα του Μαρτίνεθ πατούσε καλύτερα και είχε τον έλεγχο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην απειλείται ιδιαίτερα. Με την καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος να έρχεται στο 31ο λεπτό με το μονοκόμματο σουτ του Ράκονιατς, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης βρήκε τον Ροντινέι στην περιοχή αλλά το σουτ του τελευταίου σταμάτησε στα σώματα, με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να πηγαίνει με αυτό στο ημίχρονο.

Παρόμοια εκκίνηση και στο δεύτερο μέρος, με την Μπάτσκα να σφίγγει περισσότερο και να προσπαθεί να περιορίσει τον Ολυμπιακό. Δεν το κατάφερε και για πολλά λεπτά, αφού οι «ερυθρόλευκοι» προειδοποίησαν με τον Ελ Κααμπί στο 55’ και εν τέλει δύο λεπτά μετά ο Ποντένσε μετά την πάσα του Φορτούνη με ωραίο συρτό σουτ έγραψε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Το νερό είχε μπει στ’ αυλάκι για τους Πειραιώτες που στα καλά τους διαστήματα έβρισκαν γκολ και έδειχναν πως θα φύγουν από τη Σερβία με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές τους. Ωστόσο, στο τελευταίο μισάωρο όλα πήγαν λάθος.

Αφού ο Μαρτίνεθ αρχικά έριξε τους Γιόβετιτς, Σολμπάκεν αντί των Ποντένσε, Μασούρα, στα… καπάκια ο Ολυμπιακός δέχτηκε γκολ στο transition, μιας και ο Τζάκοβιτς τρύπωσε στην αντίπαλη άμυνα μετά από πάσα του Γιοβάνοβιτς για να μειώσει σε 2-1. Οκτώ λεπτά μετά δε, ο διαιτητής και ο VARίστας συμφώνησαν πως ο Ντόη τράβηξε τον Γιοβάνοβιτς που έμπαινε μόνος του για να σκοράρει. Σε μια φάση που ήταν αρκετά πλάγια ο φορ των γηπεδούχων και δεν είναι καθόλου βέβαιο πως θα έβαινε ολομόναχος απέναντι στον Πασχαλάκη σε μια τουλάχιστον αυστηρή απόφαση.

Πορόσο και Αλεξανδρόπουλος μέσα, Ελ Κααμπί, Φορτούνης έξω οι επόμενες κινήσεις του Μαρτίνεθ, ο οποίος με αυτές τις κινήσεις του όχι απλώς ισορρόπησε το ματς και έδειξε να… σβήνει το αριθμητικό μειονέκτημα, αλλά ο Ολυμπιακός πάταγε και καλύτερα. Ωστόσο, επί της ουσίας, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Μπάτσκα βρήκε την ισοφάριση στο 90ο λεπτό με τον Ροντινέι να αργεί να τραβηχτεί και να καλύπτει τον Πάντοβιτς, ο οποίος με άψογο πλασέ στην κίνηση έγραψε το τελικό 2-2!

MVP: Θα ήταν ο Ποντένσε, αλλά όπως πήγε το ματς είναι ο Γιοβάνοβιτς, ο οποίος φτιάχνει το γκολ με το οποίο μειώνει η Μπάτσκα και λίγο μετά κερδίζει την αποβολή του Ντόη.

Η σφυρίχτρα: Ο Μπενουά Μπαστιάν ελέγχεται για την αποβολή του Ντόη, αφού ο Γιοβάνοβιτς είναι σε πλάγια θέση και δεν είναι βέβαιο πως θα έβγαινε μόνος του απέναντι στον Πασχαλάκη, μιας και ο Ρέτσος ήταν δίπλα του επίσης. Απόφαση αυστηρή, που έπαιξε ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.